My Favorite Movies
| MyHeroWhyGo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 5 |
American History X (1998, R) |
|
| 6 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 7 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 8 |
Voices of a Distant Star (2003, Unrated) |
|
| 9 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 10 |
Blood Diamond (2006, R)
I Don't think i need to argue this any more than i already have but this obviously should have won the best picture award at the academy but they were so worried about dogging scorsese for another year that they finally gave him what he had deserved for other movies but not the departed. mou gaan dou (infernal affairs) is what scorsese should have publicised and not re-released for stupid people who can't read subtitiles. Anyway back to Blood Diamond. Impressive score backed up with very very impressive acting especially Djimon Hounsou as he plays the loving fisherman and Dicaprio finally reprises his stake as an A grade actor. The cinematography is a marvel and i state it again i am amazed that it didn't get the best icture award |
|
| 11 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 12 |
Garden State (2004, R) |
|
| 13 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 14 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002, R) |
|
| 15 |
The Omen (1976, R)
This is one of the greatest demon thrillers of all time. Never have i been more scared of a little english kid. The remake is absolute crap that should be shot in the face although Liev Schrieber does try but it impossible to to beat gregory Pecks performance and also one of the Antagonists in the remake is played by Mia Farrow who absolitely disgraces the role of the evil 'scary' nanny. Watch the original do not watch the remake. The end |
|
| 16 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 17 |
What Becomes of the Broken Hearted? (1999, Unrated) |
|
| 18 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 19 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 20 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 21 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 22 |
Crash (2004, R) |
|
| 23 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 24 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 25 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 26 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 27 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 28 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 29 |
One Perfect Day (2005, Unrated) |
|
| 30 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 31 |
The Island (2005, PG-13) |
|
| 32 |
Blade (1998, R) |
|
| 33 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 34 |
Saw (2004, R) |
|
| 35 |
Batman Begins (2005, PG-13) |



































