My Favorite Movies


  mysta02's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
This is one of my very favorite movies. This is the only musical I've ever liked, but this is awesome. Gerard Butler and Emmy Rossum are both spectacular singers.
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The best of the three, but they are all amazing
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
5
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
One of my very favorite movies. Sad, but good at the same time.
6
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
The greatest story of patriotism, of love, and of freedom ever put to film. Amazing.
7
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
Absolutely the most amazing sports film I've ever seen. Unbelievable!
8
My Date with Drew (2003,  PG)
My Date with Drew
One of the most uplifting and inspirational movies I've ever, ever seen. Plus, Brian is hilarious. Just goes to show, dreams really Drew come true. Mahaha.
9
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Music and Lyrics
Absolutely brilliant!!! I LOVE their song, I love the story, and I love both main characters! How much better does it get???
10
Life as a House (2001,  R)
Life as a House
Beautiful portrayal of love and life, mistakes, and the fixing of them.
11
Breach (2007,  PG-13)
Breach
An extremely heavy movie; I had difficulty continuing at times. But everything - the story, the characters, their thoughts and actions, even the music - make for an exceptional film. And, as horrible as his actions were, I feel sorry for Hanssen...
12
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
Peaceful Warrior
A very reflective film. I love the philosophy, the reflection, and the slow quietness of the story. It forces you to look at yourself, and your life, and makes you WANT to change. Amazingly well done.
13
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Freakin' amazing. Hilariously funny. Definitely needs a sequel, just because it's awesome. Spider pig, spider pig... Need I say more?
14
Hitman (2007,  R)
Hitman
Amazing. Tons of action. I love his uncaring attitude. Great movie!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments