Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mystique110304's Rating My Rating
1
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
2
The Departed (2006,  R)
3
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
4
Transporter 2 (2005,  PG-13)
5
The Transporter (2002,  PG-13)
6
King Arthur (2004,  PG-13)
7
The Punisher (2004,  R)
8
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
I LOVE VERY MUCH I VERY GLAD HE FOUND THE ANDSWER HE WANTED. NOW WHAT ABOUT JULIA STILES PART. SHE ON THE RUN WILL SHE EVER BE ABLE TO GO HOME.ANE WILL HE REMEMBER THEY USE TO BE INVOLED.
9
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
10
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
11
Underworld (2003,  R)
12
Underworld: Evolution (2006,  R)
13
Edison (Edison Force) (2006,  R)
14
The Italian Job (2003,  PG-13)
15
Derailed (2005,  R)
16
Flightplan (2005,  PG-13)
17
Disturbia (2007,  PG-13)
18
The Matrix (1999,  R)
19
The Matrix Reloaded (2003,  R)
20
The Matrix Revolutions (2003,  R)
21
The Prestige (2006,  PG-13)
22
Inside Man (2006,  R)
23
Cellular (2004,  PG-13)
24
The Illusionist (2006,  PG-13)
25
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
26
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
27
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
28
300 (2007,  R)
29
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
30
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
DAM GOOD VERY VERY I MEAN VERY CLOSE TO THE TRUE.
31
Illegal Tender (2007,  R)
Illegal Tender
GOOD
32
Perfect Stranger (2007,  R)
Perfect Stranger
DAM GOOD
33
Underdog (2007,  PG)
Underdog
I CAN NOT WAIT FOR THAT NEXT 1
34
Skinwalkers (2007,  PG-13)
35
The Game Plan (2007,  PG)
The Game Plan
I SAW IT 3 TIME A DAMM GOOD MOVIE
36
30 Days of Night (2007,  R)
37
Michael Clayton (2007,  R)
38
The Brave One (2007,  R)
39
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
40
3:10 to Yuma (2007,  R)
41
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
42
Dogma (1999,  R)
43
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
44
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age
i love it a it is about time they continue this story
45
Dragon Wars (D-War) (War of the Dragons) (2007,  PG-13)
46
Stardust (2007,  PG-13)
47
Collateral (2004,  R)
48
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
49
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
BEAUTIFUL LOVE STORY
50
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
51
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
52
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
53
Constantine (2005,  R)
54
Blade - Trinity (2004,  R)
55
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
56
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
57
Deja Vu (2006,  PG-13)
58
Wild Hogs (2007,  PG-13)
Wild Hogs
GREAT CAST LOOKING FORWARD FOR 2
59
Superbad (2007,  R)
60
Death Sentence (2007,  R)
61
Why Did I Get Married? (2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
IT WAS THE UNDERDOG BUT IT SURPISE EVERYBODY WITH IT OPENING WEEKEND A GOOD STORY FOR ALL ADULTS
62
American Gangster (2007,  R)
63
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
The Transformers - The Movie
OLD SCHOOL STILL 1 OF MY ALL TIME FAVORITES. A LONG WITH THE G.I. JOE THE MOVIE
64
Transformers (2007,  PG-13)
65
G.I. Joe: The Movie (1987,  G)
G.I. Joe: The Movie
THAT THE S**T GREAT MOVIE.
66
Die Hard (1988,  R)
67
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
68
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
69
Doomsday (2008,  R)
Doomsday
IT WAS CRAZY BUT I LOVE IT
70
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
THIS I HAS SEEN IT 6 TIMES AN IT IS WORTH IT THIS MOVIE IS THE S**T THANK YOU
71
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
I CAN NOT WHAT FOR THE 3 CHAPTER
72
Street Kings (2008,  R)
73
Charlie Bartlett (2007,  R)
74
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
IT IS GOOD BUT IT COULD HAVE BEEN BETTER .
75
Get Smart (2008,  PG-13)
Get Smart
I LOVE THIS MOVIE TO VERY FUNNY GOOD TO BRING THE HOLD FAMILY
76
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
77
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
78
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
Star Wars: The Clone Wars
THIS IS CUTE
79
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
80
Star Wars: Revelations (2005,  PG)
81
Hancock (2008,  PG-13)
82
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
DAM GOOD ALOT OF ACTION
83
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
i can bot wait
84
28 Days Later (2003,  R)
85
50 First Dates (2004,  PG-13)
86
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
87
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
88
Accepted (2006,  PG-13)
89
American Beauty (1999,  R)
90
American History X (1998,  R)
91
American Pie (1999,  R)
92
American Pie 2 (2001,  R)
93
American Psycho (2000,  R)
94
Babel (2006,  R)
95
Baby Boy (2001,  R)
96
Bad Boys (1995,  R)
97
Bad Boys II (2003,  R)
98
Batman (1989,  PG-13)
99
Batman Begins (2005,  PG-13)
100
Batman Returns (1992,  PG-13)
101
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
102
Black Hawk Down (2001,  R)
103
Blade (1998,  R)
104
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
105
Blade Runner (1982,  R)
106
Blades of Glory (2007,  PG-13)
107
Blood Diamond (2006,  R)
108
Bring It On (2000,  PG-13)
109
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
110
Casino Royale (2006,  PG-13)
111
Clerks (1994,  R)
112
Clerks II (2006,  R)
113
Coach Carter (2005,  PG-13)
114
Coming to America (1988,  R)
115
Con Air (1997,  R)
116
Crank (2006,  R)
117
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
118
Equilibrium (2002,  R)
119
Eragon (2006,  PG)
120
Face/Off (1997,  R)
121
Failure to Launch (2006,  PG-13)
122
Fantastic Four (2005,  PG-13)
123
Final Destination (2000,  R)
124
Final Destination 2 (2003,  R)
125
Final Destination 3 (2006,  R)
126
Fight Club (1999,  R)
127
Finding Nemo (2003,  G)
128
Four Brothers (2005,  R)
129
Friday (1995,  R)
130
Friday After Next (2002,  R)
131
Ghost (1990,  R)
132
Ghost Rider (2007,  PG-13)
133
Gladiator (2000,  R)
134
Good Will Hunting (1997,  R)
135
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
136
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
137
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
138
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
139
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
DAMM GOOD
140
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
141
Hostel (2006,  R)
142
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
IT A GOOD PIC. I JUST WISH THE END COULD HAVE BEEN DIFFRENT.
143
I Am Sam (2002,  PG-13)
144
I, Robot (2004,  PG-13)
145
Independence Day (1996,  PG-13)
146
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
147
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
148
Interview with the Vampire (1994,  R)
149
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
150
Just Friends (2005,  PG-13)
151
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
152
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
153
Kung Fu Hustle (2005,  R)
154
Legally Blonde (2001,  PG-13)
155
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
156
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
157
Lucky Number Slevin (2006,  R)
158
Mallrats (1995,  R)
159
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
160
Men in Black (1997,  PG-13)
161
Men in Black II (2002,  PG-13)
162
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
163
Minority Report (2002,  PG-13)
164
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
165
Mulan (1998,  G)
166
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
167
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
168
National Treasure (2004,  PG)
169
Next Friday (2000,  R)
170
Night at the Museum (2006,  PG)
171
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
172
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
173
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
174
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
175
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
176
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
177
Pitch Black (2000,  R)
178
Predator (1987,  R)
179
Pulp Fiction (1994,  R)
180
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
181
Red Eye (2005,  PG-13)
182
Resident Evil (2002,  R)
183
Shooter (2007,  R)
184
Silent Hill (2006,  R)
185
Signs (2002,  PG-13)
186
Shrek (2001,  PG)
187
Shrek 2 (2004,  PG)
188
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
189
Sleepy Hollow (1999,  R)
190
Snatch (2001,  R)
191
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
192
Speed (1994,  R)
193
Spider-Man (2002,  PG-13)
194
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
195
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
196
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
197
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
198
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
199
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
200
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
201
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
202
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
203
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
204
The Breakfast Club (1985,  R)
205
The Break-Up (2006,  PG-13)
206
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
207
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
208
The Incredibles (2004,  PG)
209
The Longest Yard (2005,  PG-13)
210
The Lord of the Rings (1978,  PG)
211
The Lost Boys (1987,  R)
212
The Mask (1994,  PG-13)
213
The Mummy (1999,  PG-13)
214
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
215
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
216
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
217
The Princess Diaries (2001,  G)
218
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
219
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
220
The Terminator (1984,  R)
221
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
222
There's Something About Mary (1998,  R)
223
Training Day (2001,  R)
224
V for Vendetta (2006,  R)
225
Troy (2004,  R)
226
Van Helsing (2004,  PG-13)
227
Varsity Blues (1999,  R)
228
War of the Worlds (2005,  PG-13)
229
X-Men (2000,  PG-13)
230
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
231
X2 (2003,  PG-13)
232
XXX (2002,  PG-13)
233
The Rock (1996,  R)
234
The Patriot (2000,  R)
235
The Fifth Element (1997,  PG-13)
236
The Crow (1994,  R)
237
The Boondock Saints (1999,  R)
238
Team America - World Police (2004,  R)
239
Sin City (2005,  R)
240
Secret Window (2004,  PG-13)
241
Ladder 49 (2004,  PG-13)
242
Kingdom of Heaven (2005,  R)
243
Juno (2007,  PG-13)
244
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
245
Full Metal Jacket (1987,  R)
246
Children of Men (2006,  R)
247
Blow (2001,  R)
248
Armageddon (1998,  PG-13)
249
Anger Management (2003,  PG-13)
250
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
251
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
252
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
i give it high marks .the twin they are very funny . the cast out did hey self with this one . we just have to what an seewhat the third one is to be about . plus which new transformers will be n the next one. a must see

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments