My Favorite Movies
| MzMorelandakaKandiGu's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The River Niger (1976, Unrated) |
|
|
| 2 |
Death of a Prophet (1981, PG) |
|
|
| 3 |
The Tuskegee Airmen (1995, PG-13) |
|
|
| 4 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
|
| 5 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Temptations (1998, Unrated) |
|
|
| 7 |
John Q (2001, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Scorpion King (2002, PG-13) |
|
|
| 9 |
Ray (2004, PG-13) |
|
|
| 10 |
Gas (2005, R) |
|
|
| 11 |
Mulan (1998, G) |
|
|
| 12 |
Matilda (1996, PG) |
|
|
| 13 |
Harriet the Spy (1996, PG) |
|
|
| 14 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
|
| 15 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
|
| 16 |
Breakin' All the Rules (2004, PG-13) |
|
|
| 17 |
The Gospel (2005, PG) |
|
|
| 18 |
The War (1994, PG-13) |
|
|
| 19 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
|
| 20 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
|
| 21 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |
|
|
| 22 |
Hotel Rwanda (2005, PG-13) |
|
|
| 23 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
|
| 24 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
|
| 25 |
In His Father's Shoes (1997, Unrated) |
|
|
| 26 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|
|
| 27 |
Radio (2003, PG) |
|
|
| 28 |
November (2004, R) |
|
|
| 29 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
|
| 30 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 31 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
|
| 32 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|


