Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  naniee's Rating My Rating
1
American History X (1998,  R)
2
Annie Hall (1977,  PG)
3
Deconstructing Harry (1997,  R)
4
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
5
Love and Death (1975,  PG)
6
The Believer (2002,  R)
7
The Godfather (1972,  R)
8
The Godfather, Part II (1974,  R)
9
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
10
Scarface (1983,  R)
11
Carlito's Way (1993,  R)
12
Casino (1995,  R)
13
GoodFellas (1990,  R)
14
M. Butterfly (1993,  R)
15
Reservoir Dogs (1992,  R)
16
Pulp Fiction (1994,  R)
17
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
18
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
20
Barry Lyndon (1975,  PG)
21
Mulholland Drive (2001,  R)
22
Snatch (2001,  R)
23
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
24
The Usual Suspects (1995,  R)
25
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
26
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
27
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
28
Disney's Aladdin (1992,  G)
29
The Big Lebowski (1998,  R)
30
Lost In Translation (2003,  R)
31
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
32
Manhattan (1979,  R)
33
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
34
Taxi Driver (1976,  R)
35
Jackie Brown (1997,  R)
36
Velvet Goldmine (1998,  R)
37
The Thin Red Line (1999,  R)
38
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
39
Once Upon a Time in America (1984,  R)
40
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
41
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
42
Bananas (1971,  PG-13)
43
Take the Money and Run (1969,  PG)
44
Play It Again, Sam (1972,  PG)
45
Full Metal Jacket (1987,  R)
46
Donnie Brasco (1997,  R)
47
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
48
The Dark Knight (2008,  PG-13)
49
Thank You For Smoking (2006,  R)
50
The Departed (2006,  R)
51
Oldboy (2005,  R)
52
Waking Life (2001,  R)
53
Blue Velvet (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments