My Favorite Movies


  nashkenny's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Fight Club (1999,  R)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
Requiem for a Dream (2000,  R)
5
The Big Lebowski (1998,  R)
6
Léon (The Professional) (1994,  R)
7
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
8
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
9
Seven (Se7en) (1995,  R)
10
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
11
Jurassic Park (1993,  PG-13)
12
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
16
Jaws (1975,  PG)
17
Reservoir Dogs (1992,  R)
18
Batman Begins (2005,  PG-13)
19
The Dark Knight (2008,  PG-13)
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
21
The Silence of the Lambs (1991,  R)
22
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
23
Memento (2000,  R)
24
Dazed and Confused (1993,  R)
25
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
26
The Shawshank Redemption (1994,  R)
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
28
Clerks (1994,  R)
29
Clerks II (2006,  R)
30
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
31
The Departed (2006,  R)
32
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
33
V for Vendetta (2006,  R)
34
Unbreakable (2000,  PG-13)
35
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
36
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
37
Half Baked (1998,  R)
38
Super Troopers (2001,  R)
39
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
40
Trainspotting (1996,  R)
41
Full Metal Jacket (1987,  R)
42
The Matrix (1999,  R)
43
Up in Smoke (1978,  R)
44
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
45
Sin City (2005,  R)
46
Bad Santa (2003,  R)
47
Snatch (2001,  R)
48
Dogma (1999,  R)
49
Good Will Hunting (1997,  R)
50
Gladiator (2000,  R)
51
The Prestige (2006,  PG-13)
52
Tommy Boy (1995,  PG-13)
53
Old School (2003,  R)
54
Superbad (2007,  R)
55
The Shining (1980,  R)
56
The Exorcist (1973,  R)
57
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
58
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
59
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
60
Alice in Wonderland (1951,  G)
61
Underworld (2003,  R)
62
Blow (2001,  R)
63
No Country for Old Men (2007,  R)
64
There Will Be Blood (2007,  R)
65
Braveheart (1995,  R)
66
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
67
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
68
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
69
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
70
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
71
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
72
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
73
Halloween (1978,  R)
74
Sideways (2004,  R)
75
Dead Poets Society (1989,  PG)
76
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
77
The Godfather (1972,  R)
78
The Godfather, Part II (1974,  R)
79
Being John Malkovich (1999,  R)
80
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
81
Donnie Darko (2001,  R)
82
Adaptation (2002,  R)
83
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
84
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
85
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
86
The Evil Dead (1981,  NC-17)
87
Evil Dead 2 (1987,  R)
88
Army of Darkness (1993,  R)
89
Apocalypse Now (1979,  R)
90
The Cell (2000,  R)
91
The Rock (1996,  R)
92
Alien (1979,  R)
93
Aliens (1986,  R)
94
Hellboy (2004,  PG-13)
95
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
96
Back to the Future (1985,  PG)
97
Back to the Future Part II (1989,  PG)
98
Back to the Future Part III (1990,  PG)
99
Shrek (2001,  PG)
100
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
101
Oldboy (2005,  R)
102
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
103
American Beauty (1999,  R)
104
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
105
Blade (1998,  R)
106
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
107
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
108
El Mariachi (1993,  R)
109
Desperado (1995,  R)
110
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
111
Gremlins (1984,  PG)
112
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
113
Tremors (1990,  R)
114
Tremors 2: Aftershocks (1996,  PG-13)
115
Pootie Tang (2001,  PG-13)
116
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
117
Wayne's World (1992,  PG-13)
118
Them (Ils) (2007,  R)
119
Friday (1995,  R)
120
Naked Lunch (1991,  R)
121
Eraserhead (1977,  Unrated)
122
Saw (2004,  R)
123
Bloodsport (1988,  R)
124
The Boondock Saints (1999,  R)
125
Jason X (2002,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. sportboy
    sportboy posted 121 days ago

    Some good movies on this list shrek,the dark knight,batman begins,star wars,the rock,superbad,casino royale,spiderman,pirates of the caribean,the prestige and many more.