My Favorite Movies


  nathpandelo's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
The screenplay, written by Charlie Kaufman, is just INCREDIBLE! The movie was very well directed, and the whole cast was just awesome.
2
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
An incredible cast, and great storytelling... It had to be great!
3
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
Such a beautiful love story! By the end of it, you don't even notice it's between two men. The screenplay is beautiful and director Ang Lee did a really good job!
4
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise
You can't help but to fall in love with Jesse and Celine as they fall in love with each other. This film is magical, and it makes you wanna watch it over and over again!
5
Closer (2004,  R)
Closer
Great cast, great storytelling, great director... The movie is so realistic! It shows how hard relationships are and how they hurt sometimes. Just brilliant.
6
Jarhead (2005,  R)
Jarhead
I love the way they tell the story of the Gulf War without getting involved in what's happening now in Iraq. Jake Gyllenhaal and Peter Sarsgaard have great chemistry, and Sam Mendes once again directed a great film!
7
Shakespeare in Love (1998,  R)
Shakespeare in Love
Joseph Fiennes is amazing as Will Shakespeare! He is such an amazing actor, and played the part beautifully!
8
Adaptation (2002,  R)
Adaptation
Once again, it's the genius of Charlie Kaufman that makes this film work - and, of course, the talent of the great cast and of director Spike Jonze. Spike and Charlie should definately work together more often!
9
The Godfather, Part III (1990,  R)
The Godfather, Part III
One of the best movies ever made. When Pacino is talking to his dead friend in a coffin, I cried. It's not just about gunshots and action scenes, but it's also heartfelt. Plus, Al Pacino rocks!
10
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
Martin Scorsese is a brilliant director, and he can direct mafia movies like no one else! Outstanding!
11
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
Not my favorite of the three films of this thrilogy, but it sure is great!
12
Garden State (2004,  R)
Garden State
I never thought I'd say this, but Zach Braff is a really good director! This story is beautiful and compelling, and Natalie Portman and Peter Sarsgaard are great, as usual! The soundtrack is fenomenal!
13
Before Sunset (2004,  R)
Before Sunset
Well, you can't resist Jesse and Celine, even if ten years have passed! They still work beautifully together, and it's the kind of movie you'll never forget.
14
Amores Perros (2000,  R)
Amores Perros
It' s a movie about everyday life, and how we bump into each other and don't even notice. Iñarritu is spectacular.
15
Sideways (2004,  R)
Sideways
Middle life crisis at its best. Witty and provocative.
16
The Virgin Suicides (1999,  R)
17
Boys Don't Cry (1999,  R)
18
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
19
Igby Goes Down (2002,  R)
20
The United States of Leland (2004,  R)
21
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
Even for those of us who are in no way familiar with the skateboarders' world, Lords of Dogtown is interesting from beginning to end. The cast is really great - specially Emile Hirsch and Heath Ledger.
22
Kinsey (2004,  R)
23
The Squid and the Whale (2005,  R)
The Squid and the Whale
Noah Baumbach seems to be an expert at damaged people and relationships that, somehow, manage to mend in the end. And what a cast!
24
Breakfast on Pluto (2005,  R)
25
Duane Hopwood (2004,  R)
Duane Hopwood
Not a masterpiece, but it was well directed, there's this really cool soundtrack and David Schwimmer gives an incredible performance as... well, not Ross!
26
Full Metal Jacket (1987,  R)
27
Reservoir Dogs (,  R)
Reservoir Dogs
Original and with curse words. It doesn't get much better than this.
28
Secretary (2002,  R)
Secretary
A different love story, like it's never been told!
29
Frankie & Johnny (1991,  R)
30
Carlito's Way (1993,  R)
Carlito's Way
Simply genious. The last scene is unforgettable. Plus, Pacino is, once again, incredible.
31
Finding Neverland (2004,  PG)
32
Pride and Prejudice (2005,  PG)
33
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
It might be corny, but I liked it - I watched it 21 more times. Leo and Kate will always have a special place in my heart for this.
34
American History X (1998,  R)
American History X
Edward Norton is a brilliant actor, and if you have any doubt of that you must watch this movie. It makes us question things in our society, and it makes you think. Just brilliant.
35
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
This is the kind of work that makes a fan proud - and being Emile's fan for over 5 years now, all I can say is: I'm really proud of him! The whole cast is incredible, and Sean's direction is awesome, but Emile was the one who made this film what it is: great!
36
Lost In Translation (2003,  R)
37
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Sam Mendes is an incredible director! Kevin Spacey is on top of his game, as well as the rest of the cast.
38
Pulp Fiction (1994,  R)
39
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
This is one of the times when I'm proud to be Brazilian! Walter Salles Jr. is just a brilliant filmmaker! The cast is also talented, and the storytelling is excellent! It's the kind of movie that will change your life...
40
Juno (2007,  PG-13)
Juno
The true deserver of the Best Feature Film Oscar for me! This film is magical, for lack of a better word! Ellen Page's character is so real - as are the supporting roles - and Diablo Cody's script is as refreshing as they get!
41
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
Almodóvar is just brilliant in every single way! He tells the most unusual stories, and somehow you still identify with the characters! Great movie!
42
In the Bedroom (2001,  R)
43
The Shape Of Things (2002,  R)
44
The Aviator (2004,  PG-13)
The Aviator
In my opinion, this is Leo's best performance so far. His accent, the way he moved, everything about him was just great! Leo should definately work with Martin Scorsese more often!
45
The Constant Gardener (2005,  R)
The Constant Gardener
Well, if they didn't give Ralph Fiennes an Oscar for The English Patient or Schindler's List, the least they could have done was to give him one for The Constant Gardener. The movie is great in every single way. Brazilian director Fernando Meirelles does a great job, as well as Rachel Weisz, a talented and beautiful actress.
46
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
Adrien Brody has certainly been recognized as one of today's most talented young actors, all due to this movie. His performance is remarkable, and Roman's direction is as good as it gets. Top notch!
47
Moonlight Mile (2002,  PG-13)
Moonlight Mile
Great storytelling, great cast, great direction, great performances... Just awesome!
48
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
It's way better than I expected! And Elijah Wood's character reminds me a little bit of myself!
49
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
50
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
Well, not that it's great movie or anything, but I was a kid when I first saw it and I watched it over and over again!
51
Scarface (1983,  R)
Scarface
Al Pacino's performance turned this movie into a masterpiece! He's just a badass!
52
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman
Very well written movie - you can't expect nothing less when Al Pacino is envolved. The man is a genius, and he really deserved that Academy Award he won for it.
53
The Station Agent (2003,  R)
The Station Agent
It's a movie about loneliness and friends. So deep, and so beautiful...
54
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours
Some of the best actresses nowadays in just one movie! The plot sucks you in, in a way that you can't stop watching!
55
Magnolia (1999,  R)
56
Fight Club (1999,  R)
57
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
George Clooney proved he can direct! And the cast is so great! Last, but not least, the screenplay was written by Charlie Kaufman, a genious!
58
The Good Girl (2002,  R)
The Good Girl
It's nice to see Jennifer Aniston playing a part that is so different from Rachel. She has proved she can play both funny and dramatic. Plus, she has great chemistry with Jake Gyllenhaal - you can't not watch this movie and not fall in love with his performance.
59
Iris (2001,  R)
Iris
Two great actresses playing the same role - does it get any better than that? Judi and Kate are breathtaking in this film, and the movie is so beautiful...
60
The Dreamers (2004,  NC-17)
61
Imaginary Heroes (2004,  R)
62
The Usual Suspects (1995,  R)
63
The Matrix (1999,  R)
64
Braveheart (1995,  R)
65
The Departed (2006,  R)
The Departed
Although the cast is terrific, the true star of this film is the genious of Martin Scorsese. This man blows my mind every time!
66
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
It's a complicated plot, and you think about it for weeks! Jake Gyllenhaal is great, as usual, and the supporting cast isn't that bad either!
67
Love Actually (2003,  R)
68
Little Miss Sunshine (2006,  R)
69
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
Christian Bale is brilliant in it. His performance is deep and full of layers. Nice supporting cast as well. It built suspense without relying on clichés. Well done.
70
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot
What a lovely story! Jamie Bell shines as a young talent, and the supporting cast is just as brilliant, with the likes of Julie Walters and Gary Lewis. It's fun and adorable at the same time - just the way I like it.
71
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
A wonderfully written character living in an incredible version of the real world. The director did an amazing job, and so did Audrey. If that wasn't enough, it's set in Paris. In the end, you feel like being a part of that world.
72
Dear Frankie (2005,  PG-13)
Dear Frankie
It has my favorite elements in a film: it's heartfelt and it's got realistic characters - you feel like you know them. Gerry is perfect for this part, and Mortimer proves she can do better than The Pink Panther. If that wasn't enough, it's set in Scotland, there's the Scottish accent, which is a real charm!
73
Snow Angels (2007,  R)
Snow Angels
WOW! Such a sad, but beautiful love story... And so truthful - the whole time you feel like you know the characters and what they're going through. Plus, Michael and Olivia prove themselves to be worthy of being between the most promising young talents in Hollywood. And, finally, Sam Rockwell is fucking AWESOME.
74
Road to Perdition (2002,  R)
Road to Perdition
A mafia movie without too many bullets flying around. Instead, it's a lovely story. Plus, Sam Mendes is very calm directing this piece about running away.
75
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
Sweet and tender.
76
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Original and unforgettable.
77
Snatch. (2001,  R)
Snatch.
My kind of action movie.
78
Memento (2000,  R)
79
Apocalypse Now (1979,  R)
80
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Groundbreaking in tearms of special effects/make up/fantasy. Plus, the story is endearing.
81
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
Some of the best young British actors of the 90s in a single movie. Great direction by Danny Boyle - he made a truly honest film, like no other.
82
Paris, Texas (1984,  R)
83
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
A wonderful telling of the paranoia during the Cold War. A genious classic. Peter Sellers was simply incredible in all the roles he played.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments