My Favorite Movies


  1. navendutripathi3
  2. Navendu

Give list a short description

  navendutripathi3's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
The Matrix Reloaded (2003,  R)
3
The Matrix Revolutions (2003,  R)
4
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
5
Anand (1970,  Unrated)
6
Jerry Maguire (1996,  R)
7
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
8
Patch Adams (1998,  PG-13)
9
Samsara (2002,  R)
10
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
11
Good Will Hunting (1997,  R)
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
13
Before Sunrise (1995,  R)
14
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
15
The Truman Show (1998,  PG)
16
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
17
Serendipity (2001,  PG-13)
18
Pleasantville (1998,  PG-13)
19
Dead Poets Society (1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments