My Favorite Movies


  NaWia's Rating My Rating
1
The Time Machine (1960,  G)
The Time Machine
The Time Machine" is, and has been since I first saw it, my favorite film! The Remake reminded me of it again.
One of my Friends said: This film has stuck in my head forever. Same here. lol.
Flixster - Share Movies
2
Cutthroat Island (1995,  PG-13)
Cutthroat Island
This is one of those Movies that has all the Elements I enjoy in an Adventure Movie. A Movie with many things to keep you wanting more. Geena Davis was great as a pirate a real cutthroat with many funny parts.
3
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Mummy Returns was much better then The Mummy.
One of the great Adventure Movies beside Indiana Jones.
4
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure
Sean Bean and Nicholas Cage make a great Team. When I watched the Movie I felt as if I was living it. Amazing with which Ideas Hollywood comes up.
5
The Librarian: Return to King Solomon's Mines (2006,  Unrated)
The Librarian: Return to King Solomon's Mines
I was glad when they produced a sequel for the Librarian. The First one was exiting and it was worth for a Sequel. More Adventure.
6
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I don`t have to write how great this Movie is. I enjoyed every Part of it. Harrison Ford was just GREAT! Better then I expected.
7
Sahara (2005,  PG-13)
Sahara
Sahara contains everything. Adventure, Romance, and Comedy. Penelope Cruz was great in this Movie.
8
The Librarian: Quest for the Spear (2004,  Unrated)
The Librarian: Quest for the Spear
The Librarian Contains every thing that an Adventure Fan could ever wish to see in a Movie.
9
The Curse of King Tut's Tomb (2006,  Unrated)
The Curse of King Tut's Tomb
This Movie is great. I enjoyed it so much. Casper van Dien is one of the very great Actors. Rather then Cleopatra I enjoyed this Movie with Leonor Varela very much.
10
Banana Joe (1982,  Unrated)
Banana Joe
Bud Spencer reminds me of my Dad, whenever I watch his Movies. lol. Bud Spencer and Terence Hill were a great Team on Screen.
11
Neues vom Wixxer (2007,  Unrated)
Neues vom Wixxer
The sequel was just great as the Prequel. Maybe better. Many Wixxer Fans didnt like the sequel and I wonder why?
12
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
A very heart warming Movie. Agreed, It is Emotion Slide Movie. Michael Clarke Duncan was great in this Movie. I have not seen many of his Movies. But Tom Hanks Movies.
13
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
This Movie keeps reminding me, why I became Adventure Movie Fan. There is something amazing about Spielberg Movies. No Matter what Genre they are, I do not remember when I ever said, any Spielberg Movie was boring.
14
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
What is wrong with the Public these days? This Movie was great. I enjoyed the Movie. Unfortunately I could not catch it in Theaters but on DVD. And I was not bored. I was glad to see most of the characters from the Prequel were in the Sequel. Interesting story, and some funny Moments.
Agreed some holes but maybe inough for a sequel? I think National Treasure deserves to be called as "cult" in Adventure History. Give me 3 Reasons. Why it should`nt.
15
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I love everything about this Movie. From the Story, Actors and ofcourse Soundtrack. I was about 15 when I first watched this Movie with a Friend. This Movie is just loveable in every way.
Not the Genre I normally watch but this Movie anytime. After watching this Movie I had to buy the Soundtrack. Love the song which was performed by Patrick Swayze.
16
The Phantom (1996,  PG)
The Phantom
He's the only guy who can get away with purple tights! Great Movie based up on Comic book with Catherine Zeta- Jones as Bad Girl.
17
Little Buddha (1994,  PG)
Little Buddha
I heard/read weird comments and advices people giving others who have not seen the Movie yet. People took this Movie so serious that it once nearly turned in to to a Religious debate. I personally think this Movie is one of the most Symbolistic I have ever seen, and very inspiring. My advice this Movie is worth watching and make up your own Mind about it!
18
Hidalgo (2004,  PG-13)
Hidalgo
Hidalgo, starring Viggo Mortensen, for me, was an entertaining adventure. Plenty of action and adventure without sacrificing the story line.good cast, good story line, well worth seeing. Viggo Mortensen and Omar Sharif are both great actors!
19
ProSieben FunnyMovie - Dörte's Dancing (2008,  Unrated)
ProSieben FunnyMovie - Dörte's Dancing
ProSieben FunnyMovie - Dörte's Dancing is a German Spoof. Ofcourse it is always annoying for the Original Movie Fans sometimes but hey live and let live. I think this Movie was very funny, even if it was not a Hollywood Piece of Work, it was still a real piece of great Work to make Dirty Dancing look Dumb. This Movie is exactly opposite of Dirty Dancing. And I mean everything is Opposite from Dirty Dancing. I really laughed and enjoyed this Movie. As fan of the Movie Dirty Dancing, what I liked about ProSieben FunnyMovie - Dörte's Dancing was the Original Soundtrack they added from Dirty Dancing, and that made me watch the Original one after watching this Movie.
Unfortunately this Movie is not available in any other Language then in German. I recommend it to all those who enjoy Spoofs and understand German.-
20
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
You got to Love this Movie all around. I was looking forward to go watch this Movie with a Friend whom I promised, but she was too busy, so went without her. Alone. I read so many reviews, and I agree with so many who loved the Movie. So I wont write how great this Movie was and why.
21
Highlander - Endgame (2000,  R)
Highlander - Endgame
I liked the TV series with Adrian Paul much better than the movies. The Movies got me disappointed though Endgame was pretty good comparing to previous Series of Movies from the first one. Adrian Paul demonstrated outstanding skills in martial arts and. swordsmanship "Swordkata"
22
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
23
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
San wa (The Myth)
Jackie Chan is a Random Actor. The Myth another great Adventure Movie, with, great Plot, great Action, great Humor and GREAT SPECIAL EFFECTS. Recommendable for every Adventure and surely for every Jackie Chan Fan.
24
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice (2008,  Unrated)
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice
Oh my goodness from all the Librarian Movies, this Part was Funnier. The Story was okay, but the acting was really AWESOME. There is a little bit of Adventure but a lot of Sense of Humor. Thank you for another great piece Jonathan Freaks!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments