My Favorite Movies


  Nbredkila's Rating My Rating
1
Bottle Rocket (1996,  R)
2
Class of 1999 (1990,  R)
3
Die Hard (1988,  R)
4
The Warriors (1979,  R)
5
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
6
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) (2001,  Unrated)
7
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
8
The Rock (1996,  R)
9
Oldboy (2005,  R)
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
11
Tourist Trap (1979,  R)
12
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
13
Big (1988,  PG)
14
The Karate Kid (1984,  PG)
15
Rocky (1976,  PG)
16
Rocky II (1979,  PG)
17
Rocky III (1982,  PG)
18
Rocky IV (1985,  PG)
19
Fight Club (1999,  R)
20
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
21
American Movie (1999,  R)
22
The Goonies (1985,  PG)
23
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
24
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
25
Rambo III (1988,  R)
26
The Monster Squad (1987,  PG-13)
27
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
28
The Last of the Mohicans (1992,  R)
29
Five Across the Eyes (2006,  Unrated)
30
Night of the Creeps (1986,  R)
31
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
33
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
35
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres (2007,  R)
36
The Crow (1994,  R)
37
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996,  R)
38
The Evil Dead (1981,  NC-17)
39
Evil Dead 2 (1987,  R)
40
Halloween (1978,  R)
41
Aliens (1986,  R)
42
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
43
The Dark Knight (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments