My Favorite Movies
| neild39monte9099099's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 2 |
Logan's Run (1976, PG) |
|
| 3 |
Predator (1987, R) |
|
| 4 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 5 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 6 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 7 |
Starman (1984, PG-13) |
|
| 8 |
Flash Gordon (1980, PG) |
|
| 9 |
To Live and Die in L.A. (1985, R) |
|
| 10 |
Speed (1994, R) |
|
| 11 |
Point Break (1991, R) |
|
| 12 |
Fall (1997, Unrated) |
|
| 13 |
Red Meat (1996, Unrated) |
|
| 14 |
Cherry (1999, R) |
|
| 15 |
Exotica (1994, R) |
|
| 16 |
The Sweet Hereafter (1997, R) |
|
| 17 |
Sexy Beast (2000, R) |
|
| 18 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 19 |
Fear of a Black Hat (1994, R) |
|
| 20 |
Roger Dodger (2002, R) |
|
| 21 |
Waking the Dead (2000, R) |
|
| 22 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 23 |
Near Dark (1987, R) |
|
| 24 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 25 |
An American Werewolf in London (1981, R) |
|
| 26 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 27 |
Humongous (1982, R) |
|
| 28 |
My Bloody Valentine (1981, R) |
|
| 29 |
Graduation Day (1981, R) |
|
| 30 |
Sleepaway Camp (1983, R) |
|
| 31 |
Scream (1996, R) |
|
| 32 |
Phantasm (1979, R) |
|
| 33 |
Re-Animator (1985, R) |
|
| 34 |
The Howling (1981, R) |
|
| 35 |
The Changeling (1980, R) |
|
| 36 |
Fright Night (1985, R) |
|
| 37 |
Something Wicked This Way Comes (1983, PG) |
|
| 38 |
After Hours (1985, R) |
|
| 39 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 40 |
Fletch (1985, PG) |
|
| 41 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 42 |
Real Genius (1985, PG) |
|
| 43 |
Swingers (1996, R) |
|
| 44 |
The Sure Thing (1985, PG-13) |
|
| 45 |
The Kentucky Fried Movie (1977, R) |
|
| 46 |
Student Bodies (1981, R) |
|
| 47 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 48 |
Mister Roberts (1955, Unrated) |
|
| 49 |
This Is Spinal Tap (1984, R) |
|
| 50 |
A Mighty Wind (2003, PG-13) |
|
| 51 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 52 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 53 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 54 |
Tequila Sunrise (1988, R) |
|
| 55 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 56 |
Blow (2001, R) |
|
| 57 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 58 |
Presumed Innocent (1990, R) |
|
| 59 |
Midnight Cowboy (1969, R) |
|
| 60 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
| 61 |
Talk Radio (1988, R) |
|
| 62 |
Looking for Mr. Goodbar (1977, R) |
|
| 63 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 64 |
Strange Days (1995, R) |
|
| 65 |
Midnight Express (1978, R) |
|
| 66 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 67 |
Breaking Away (1979, PG) |
|
| 68 |
Reversal of Fortune (1990, R) |
|
| 69 |
Secret Admirer (1985, R) |
|
| 70 |
Bachelor Party (1984, R) |
|
| 71 |
The Dark Crystal (1982, PG) |
|
| 72 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 73 |
Legend (1985, PG) |
|
| 74 |
Immortal (1995, Unrated) |
|
| 75 |
Dragonslayer (1981, PG) |
|
| 76 |
Krull (1983, PG) |
|
| 77 |
Heavy Metal (1981, R) |
|
| 78 |
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996, R) |
|
| 79 |
Desperado (1995, R) |
|
| 80 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 81 |
True Romance (1993, R) |
|
| 82 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 83 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 84 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 85 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 86 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 87 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 88 |
The Crow (1994, R) |
|
| 89 |
A Clockwork Orange (1971, R) |






















































































