My Favorite Movies
| nerfherder1988's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
My Best Friend Is a Vampire (1988, PG)
Four and a half stars might seem a little bit much but any movie with Odo and Robert Sean Leonard in it has got to be good. And this movie is... In a bad way. It's a fun movie, with some awesome lines in it and some good tunes. The movie is one of those movies that even though you know its bad you keep going back to watch it because its soo bad its great! |
|
| 2 |
Little Shop of Horrors (1986, PG-13) |
|
| 3 |
E morì con un felafel in mano (He Died With A Felafel In His Hand) (2001, R) |
|
| 4 |
Biggles - Adventures in Time (1986, PG)
Biggles fans will probably hate this movie. It's a terrible movie. The acting is not great and the plot is okay. But even though I realize this I still can't help but be in love with it. I mean, if all you do is stare at Biggles all the way through and sing along to the music that's okay. But you have to appreciate how bad this movie is, especially the ending which was left open for a possible sequel. Very hopeful indeed. |
|
| 5 |
Silmido (2004, Unrated)
A very powerful movie. You'll never forget it. I watched it with my cousin and while I was shocked and on edge, crying and emotional my cousin was playing with my cat saying how cute she was. So I urge anyone about to go watch this to be prepaired for it, it's a bit of a hard movie to watch and well, even harder if the person watching with you has a short attention span. |
|
| 6 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 7 |
The Return of Tommy Tricker (1994, Unrated) |
|
| 8 |
Plan 9 from Outer Space (1959, Unrated) |
|
| 9 |
Short Circuit 2 (1988, PG) |
|
| 10 |
Shock Treatment (1981, PG) |
|
| 11 |
Barbarella (1968, PG) |
|
| 12 |
Yellow Submarine (1968, G) |
|
| 13 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 14 |
The Omega Man (1971, PG) |
|
| 15 |
Death Race 2000 (1975, R) |
|
| 16 |
Paint Your Wagon (1969, PG-13) |
|
| 17 |
The Woman in Red (1984, PG-13) |
|
| 18 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 19 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 22 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 23 |
Ghostbusters 2 (1989, PG) |
|
| 24 |
Gremlins (1984, PG) |
|
| 25 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 26 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 27 |
Tommy Tricker and the Stamp Traveller (1988, G) |
|
| 28 |
TRON (1982, PG) |
|
| 29 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 30 |
Office Space (1999, R) |
|
| 31 |
Space Jam (1996, PG) |
|
| 32 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 33 |
Airplane 2 - The Sequel (1982, PG) |
|
| 34 |
The Gods Must Be Crazy (1980, PG) |
|
| 35 |
The Flying Deuces (Flying Aces) (1939, Unrated) |
|
| 36 |
The Inspector General (1949, Unrated) |
|
| 37 |
The Perils of Pauline (1947, Unrated) |
|
| 38 |
Riding in Cars with Boys (2001, PG-13) |
|
| 39 |
Return from Witch Mountain (1978, G) |
|
| 40 |
Escape to Witch Mountain (1975, G) |
|
| 41 |
Star Trek - First Contact (1996, PG-13) |
|
| 42 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 43 |
Kung Pow! Enter the Fist (2002, PG-13) |
|
| 44 |
Deathtrap (1982, PG) |
|
| 45 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 46 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 47 |
Dune (1984, PG-13) |
|
| 48 |
K-PAX (2001, PG-13) |
|
| 49 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 50 |
The Little Prince (1974, G) |
|
| 51 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 52 |
The Producers (2005, PG-13) |
|
| 53 |
The Producers (1968, PG) |
|
| 54 |
The Actors (2003, R) |
|
| 55 |
The Man Who Fell to Earth (1976, R) |
|
| 56 |
K-9 (1989, PG-13) |
|
| 57 |
Turner and Hooch (1989, PG) |
|
| 58 |
Day of the Triffids (1963, Unrated) |
|
| 59 |
On a Clear Day (2005, PG-13) |
|
| 60 |
Monstrosity (The Atomic Brain) (1964, Unrated) |
|
| 61 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 62 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 63 |
Overboard (1987, PG) |
|
| 64 |
Return to Oz (1985, PG) |
|
| 65 |
The Muppets Take Manhattan (1984, G) |
|
| 66 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 67 |
Let's Make Love (1960, Unrated) |
|
| 68 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 69 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 70 |
The Full Monty (1997, R) |
|
| 71 |
Monty Python's The Meaning of Life (1983, R) |
|
| 72 |
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972, PG) |
|
| 73 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 74 |
The Super Mario Bros. (1993, PG) |
|
| 75 |
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997, Unrated) |
|
| 76 |
Perfect Blue (1999, R) |
|
| 77 |
Ghost (1990, R) |
|
| 78 |
Jumpin' Jack Flash (1986, R) |
|
| 79 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
| 80 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 81 |
Cosi (1996, R) |
|
| 82 |
Grumpy Old Men (1993, PG-13) |
|
| 83 |
Grumpier Old Men (1995, PG-13) |
|
| 84 |
Hook (1991, PG) |
|
| 85 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 86 |
Soylent Green (1973, PG) |
|
| 87 |
It (1927, Unrated) |
|
| 88 |
Misery (1990, R) |
|
| 89 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R) |
|
| 90 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 91 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 92 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 93 |
But I'm A Cheerleader (1999, R) |
|
| 94 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
| 95 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 96 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 97 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 98 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 99 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 100 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 101 |
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (1998, Unrated) |
|
| 102 |
Top Hat (1935, Unrated) |
|
| 103 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 104 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 105 |
The Pirates of Penzance (1983, Unrated) |
|
| 106 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 107 |
The Witches (1990, PG) |
|
| 108 |
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) (2003, R) |
|
| 109 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 110 |
The Castle (1999, R) |
|
| 111 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 112 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 113 |
Vincent (1982, G) |
|
| 114 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 115 |
In the Realm of the Senses (1976, NC-17) |
|
| 116 |
Romance (1999, R) |
|
| 117 |
Basic Instinct (1992, R) |
|
| 118 |
Delicatessen (1991, R) |
|
| 119 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 120 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 121 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 122 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 123 |
Dennis the Menace (1993, PG) |
|
| 124 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 125 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 126 |
Satisfaction (1988, PG-13) |
|
| 127 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1999, R) |
|
| 128 |
Peter Pan (2003, PG) |
|
| 129 |
Peter Pan (1953, G) |
|
| 130 |
The Muppet Christmas Carol (1992, G) |
|
| 131 |
Earth Girls Are Easy (1989, PG) |
|
| 132 |
Hable con Ella (Talk to Her) (2002, R) |
|
| 133 |
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002, G) |
|
| 134 |
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) (2001, Unrated) |
|
| 135 |
Mannequin (1987, PG) |
|
| 136 |
Eorin shinbu (My Little Bride) (2004, Unrated) |
|
| 137 |
The Muppet Movie (1979, G) |
|
| 138 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 139 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 140 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 141 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 142 |
Legend (1985, PG) |
|
| 143 |
Rat Race (2001, PG-13) |
|
| 144 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 145 |
The Twins Effect (Chin gei bin) (Vampire Effect) (2003, R) |
|
| 146 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 147 |
Computer Boy (2000, Unrated) |
|
| 148 |
Underworld (2003, R) |
|
| 149 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 150 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 151 |
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998, G) |
|
| 152 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 153 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 154 |
Hair (1979, PG) |






















































































































































