My Favorite Movies


  NgatiApaWahine's Rating My Rating
1
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
I enjoyed this movie! have it on dvd not what i expected but still loves it!
2
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
I have this movie as well and love this movie!
3
Anna and the King (2000,  PG-13)
Anna and the King
Oh gosh i have this movie too and yup this is a ok sad that they fall in love and cannot be together but still like this movie
4
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
I have this on dvd and i love watching this movie as well has alot of depth to it
5
Dreamgirls (2006,  PG-13)
6
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
7
The Duchess (2008,  PG-13)
The Duchess
Wow i just got this movie and its nothing what i expected and it really does show how women struggled back then
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
11
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
havent seen this movie yet but i want too
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
16
The Mummy (1999,  PG-13)
17
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
18
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
19
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
20
Drumline (2002,  PG-13)
21
Step Up (2006,  PG-13)
22
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
26
The Holiday (2006,  PG-13)
27
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
28
Ghost Rider (2007,  PG-13)
29
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
30
Happy Feet (2006,  PG)
31
Honey (2003,  PG-13)
32
Queen of the Damned (2002,  R)
33
The Princess Diaries (2001,  G)
34
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
35
The Lord of the Rings (1978,  PG)
36
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
37
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
38
Pitch Black (2000,  R)
39
The Matrix (1999,  R)
40
The Matrix Reloaded (2003,  R)
41
The Matrix Revolutions (2003,  R)
42
Silent Hill (2006,  R)
43
The Exorcist (1973,  R)
44
The Longest Yard (2005,  PG-13)
45
The Lost Boys (1987,  R)
46
Transformers (2007,  PG-13)
47
Underworld (2003,  R)
48
Underworld: Evolution (2006,  R)
49
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
50
Titanic (1997,  PG-13)
51
The Lion King (1994,  G)
52
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
53
Shrek (2001,  PG)
54
Shrek 2 (2004,  PG)
55
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
56
You Got Served (2004,  PG-13)
57
Van Helsing (2004,  PG-13)
58
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
59
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
60
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
61
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
yeah i have this movie this is pretty good
62
The Color Purple (1985,  PG-13)
63
Saw (2004,  R)
64
Saw II (2005,  R)
65
Saw III (2006,  R)
66
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
67
The Green Mile (1999,  R)
68
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
69
Over the Hedge (2006,  PG)
70
Next Friday (2000,  R)
71
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
72
National Treasure (2004,  PG)
73
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
74
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
75
Legally Blonde (2001,  PG-13)
76
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
77
Labyrinth (1986,  PG)
78
King Kong (2005,  PG-13)
79
Kung Fu Hustle (2005,  R)
80
Ice Age (2002,  PG)
81
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
82
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
hahaha my son loves all these movies
83
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
84
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
85
I, Robot (2004,  PG-13)
86
Hostel (2006,  R)
87
Hostel: Part II (2007,  R)
88
Hairspray (1988,  PG)
89
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
90
Girl, Interrupted (1999,  R)
91
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
92
Cruel Intentions (1999,  R)
93
Cruel Intentions 2 (2000,  R)
94
Cruel Intentions 3 (2004,  R)
95
Con Air (1997,  R)
96
Cars (2006,  G)
97
Big Momma's House (2000,  PG-13)
98
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
99
Bring It On (2000,  PG-13)
100
Bring It On Again (2003,  PG-13)
101
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
102
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
103
Big Daddy (1999,  PG-13)
104
Baby Boy (2001,  R)
105
ATL (2006,  PG-13)
106
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
107
300 (2007,  R)
108
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
109
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
110
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
111
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
112
Romeo Must Die (2000,  R)
113
Hero (2004,  PG-13)
114
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
115
The One (2001,  PG-13)
116
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
117
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
118
Harry Potter in the Hood (2007,  Unrated)
119
Kung Fu Panda (2008,  PG)
120
Rush Hour (1998,  PG-13)
121
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
122
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
123
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
124
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
125
The Tuxedo (2002,  PG-13)
126
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
127
Bruce Lee - A Warrior's Journey (2000,  Unrated)
128
Dragonball Evolution (2009,  PG)
129
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
130
The Replacement Killers (1998,  R)
131
A Better Tomorrow III (1990,  R)
132
Code of Honor (1987,  Unrated)
133
The Children of Huang Shi (2008,  R)
134
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2007,  R)
135
A Better Tomorrow (1986,  R)
136
The Corruptor (1998,  R)
137
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
138
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
139
Sunshine (2007,  R)
140
Wing Chun (1994,  Unrated)
141
Butterfly and Sword (1993,  Unrated)
142
The Soong Sisters (1997,  Unrated)
143
The Touch (2003,  R)
144
Magnificent Warriors (1987,  R)
145
Royal Warriors (1986,  R)
146
Top Fighter: Lethal Lady (2004,  Unrated)
147
Ah Kam (1996,  Unrated)
148
Tnt (1997,  R)
149
The Horsemen (2009,  R)
150
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
151
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
152
Mo li hua kai (Jasmine Women) (2004,  Unrated)
153
Teenage Mutant Ninja Turtles: Ninja Tribunal (,  Unrated)
154
Sophie's Revenge (2009,  Unrated)
155
Lost for Words (2009,  Unrated)
156
The Last Dragon (1985,  PG-13)
157
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
158
City of Ember (2008,  PG)
159
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
160
X-Men (2000,  PG-13)
161
X2 (2003,  PG-13)
162
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
163
XXX (2002,  PG-13)
164
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
165
XXX: The Return of Xander Cage (2010,  Unrated)
166
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
167
Mortal Kombat: Annihilation (1997,  PG-13)
168
Mortal Kombat: The Journey Begins (1995,  Unrated)
169
The Pacifier (2005,  PG)
170
Saving Private Ryan (1998,  R)
171
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
172
The Iron Giant (1999,  PG)
173
A Man Apart (2003,  R)
174
Knockaround Guys (2002,  R)
175
Boiler Room (2000,  R)
176
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2002,  Unrated)
177
Find Me Guilty (2006,  R)
178
Multi-Facial (1999,  Unrated)
179
Strays (1997,  R)
180
Troy (2004,  R)
181
Wanted (2008,  R)
182
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
183
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
184
Alexander (2004,  R)
185
The Good Shepherd (2006,  R)
186
The Bone Collector (1999,  R)
187
True Women (1997,  PG-13)
188
Hell's Kitchen N.Y.C. (1999,  R)
189
Love Is All There Is (1997,  R)
190
Without Evidence (1996,  Unrated)
191
Tai fong lo chin (Wise Guys Never Die) (2006,  Unrated)
192
No. 2 (,  Unrated)
193
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
194
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
195
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
196
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
197
Fight Club (1999,  R)
198
Spy Game (2001,  R)
199
Blade (1998,  R)
200
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
201
Blade - Trinity (2004,  R)
202
Fantastic Four (2005,  PG-13)
203
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
204
The Love Guru (2008,  PG-13)
205
Into the Blue (2005,  PG-13)
206
Venus Rising (1995,  R)
207
V for Vendetta (2006,  R)
208
Elektra (2005,  PG-13)
209
London (2005,  R)
210
Grand Prix (1966,  Unrated)
211
Pennies From Heaven (1981,  R)
212
Michael Jackson - Moonwalker (1988,  G)
213
Conspiracy Files: Michael Jackson: Dangerous Steps (2004,  Unrated)
214
The Wiz (1978,  G)
215
The Work of Director Mark Romanek (2005,  Unrated)
216
Hurricane Season (2009,  Unrated)
217
Seven Pounds (2008,  PG-13)
218
Hitch (2005,  PG-13)
219
Hancock (2008,  PG-13)
220
I Am Legend (2007,  PG-13)
221
Shark Tale (2004,  PG)
222
Bad Boys (1995,  R)
223
Bad Boys II (2003,  R)
224
Men in Black (1997,  PG-13)
225
Men in Black II (2002,  PG-13)
226
Independence Day (1996,  PG-13)
227
Wild Wild West (1999,  PG-13)
228
Happily Ever After (2004,  G)
229
Where the Day Takes You (1992,  R)
230
A Will of Their Own (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments