My Favorite Movies
| Nicole414512492's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rhinestone (1984, PG) |
|
| 2 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 3 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 4 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 5 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 6 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 7 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 8 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 9 |
Cobra (1986, R) |
|
| 10 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 11 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 12 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 13 |
First Blood (Rambo: First Blood) (1982, R) |
|
| 14 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 15 |
Rambo: First Blood Part II (1985, R) |
|
| 16 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 17 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 18 |
Rambo III (1988, R) |
|
| 19 |
Rocky V (1990, PG-13) |
|
| 20 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 21 |
Fallen (1997, R) |
|
| 22 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 23 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 24 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 25 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 26 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 27 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 28 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 29 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 30 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 31 |
Halloween (1978, R) |
|
| 32 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 33 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 34 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 35 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 36 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 37 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 38 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 39 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 40 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 41 |
Training Day (2001, R) |
|
| 42 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 43 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 44 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 45 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 46 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 47 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 48 |
Crocodile Dundee (1986, PG-13) |
|
| 49 |
Crocodile Dundee II (1988, PG) |
|
| 50 |
Crocodile Dundee in Los Angeles (2001, PG) |
|
| 51 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 52 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 53 |
Desperado (1995, R) |
|
| 54 |
Fatal Desire (2006, Unrated) |
|
| 55 |
54 (1998, R) |
|
| 56 |
The Man Without a Face (1993, PG-13) |
|
| 57 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 58 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |

























































