My Favorite Movies
| niCOOLe1475010's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 2 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 3 |
Once (2007, R) |
|
| 4 |
The Mist (2007, R) |
|
| 5 |
Little Children (2006, R) |
|
| 6 |
Crank (2006, R) |
|
| 7 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 8 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 9 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 10 |
Gone Baby Gone (2007, R) |
|
| 11 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 12 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 13 |
Babel (2006, R) |
|
| 14 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 15 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 16 |
Forgetting Sarah Marshall (2008, R) |
|
| 17 |
Closer (2004, R) |
|
| 18 |
Garden State (2004, R) |
|
| 19 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 20 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 21 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
| 22 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 23 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 24 |
Dogma (1999, R) |
|
| 25 |
Clerks (1994, R) |
|
| 26 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 27 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 28 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 29 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 30 |
Moonstruck (1987, PG) |
|
| 31 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 32 |
Leaving Las Vegas (1995, R) |
|
| 33 |
Jeepers Creepers (2001, R) |
|
| 34 |
Before Sunset (2004, R) |
|
| 35 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 36 |
Memento (2000, R) |
|
| 37 |
12 Angry Men (1997, PG-13) |
|
| 38 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 39 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 40 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 41 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 42 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 43 |
Playing by Heart (1998, R) |
|
| 44 |
Jane Doe (2001, Unrated) |
|
| 45 |
Trainspotting (1996, R) |













































