My Favorite Movies

  Nightlandia109236260's Rating My Rating
1
The Birth of a Nation (1915) (1915,  Unrated)
Click to Rate
2
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
Click to Rate
3
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
Click to Rate
4
Metropolis (1927,  Unrated)
Click to Rate
5
Diary of a Lost Girl (1929,  Unrated)
Click to Rate
6
Pandora's Box (1929) (1929,  Unrated)
Click to Rate
7
Dracula (1931,  Unrated)
Click to Rate
8
Frankenstein (1931,  Unrated)
Click to Rate
9
The Mummy (1932,  Unrated)
Click to Rate
10
The Wolf Man (1941,  Unrated)
Click to Rate
11
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
Click to Rate
12
It Happened One Night (1934,  Unrated)
Click to Rate
13
Modern Times (1936,  Unrated)
Click to Rate
14
Dead End (1937,  Unrated)
Click to Rate
15
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
Click to Rate
16
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
17
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
Click to Rate
18
Of Mice and Men (1939,  Unrated)
Click to Rate
19
The Great Dictator (1940,  G)
Click to Rate
20
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
21
East Side Kids - Spooks Run Wild (1941,  Unrated)
Click to Rate
22
The Beast with Five Fingers (1946,  Unrated)
Click to Rate
23
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
24
The Third Man (1949,  Unrated)
Click to Rate
25
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
Click to Rate
26
Mighty Joe Young (1949,  PG)
Click to Rate
27
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Click to Rate
28
Alice in Wonderland (1951,  G)
Click to Rate
29
Peter Pan (1953,  G)
Click to Rate
30
Blackbeard the Pirate (1952,  Unrated)
Click to Rate
31
Scared Stiff (1953,  Unrated)
Click to Rate
32
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
Click to Rate
33
The Man with the Golden Arm (1955,  Unrated)
Click to Rate
34
Godzilla, King of the Monsters! (1956,  Unrated)
Click to Rate
35
The White Sheik (1956,  Unrated)
Click to Rate
36
King Creole (1958,  PG)
Click to Rate
37
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
Click to Rate
38
Nights of Cabiria (1957,  Unrated)
Click to Rate
39
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
40
The Blob (1958) (1958,  Unrated)
Click to Rate
41
The Mummy (1959,  Unrated)
Click to Rate
42
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
Click to Rate
43
Journey to the Center of the Earth (1959,  G)
Click to Rate
44
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
Click to Rate
45
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
46
The Haunting (1963,  G)
Click to Rate
47
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
Click to Rate
48
Yojimbo (1961,  Unrated)
Click to Rate
49
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
50
Dr. No (1962,  PG)
Click to Rate
51
Goldfinger (1964,  PG)
Click to Rate
52
From Russia With Love (1964,  PG)
Click to Rate
53
8 1/2 (1963,  Unrated)
Click to Rate
54
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
55
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
56
A Hard Day's Night (1964,  G)
Click to Rate
57
The Knack... and How to Get It (1965,  Unrated)
Click to Rate
58
Repulsion (1965,  Unrated)
Click to Rate
59