My Favorite Movies


  noimiwolf69's Rating My Rating
1
8 1/2 (1963,  Unrated)
2
12 Angry Men (1997,  PG-13)
3
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
4
The 39 Steps (1935,  PG)
5
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
6
Adam's Rib (1949,  Unrated)
7
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
8
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
9
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
10
The African Queen (1951,  Unrated)
11
Airplane! (1980,  PG)
12
Akira (1988,  R)
13
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
14
Alice in Wonderland (1951,  G)
15
Alien (1979,  R)
16
Aliens (1986,  R)
17
All About Eve (1950,  Unrated)
18
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
19
All That Jazz (1979,  R)
20
All the King's Men (2000,  Unrated)
21
All the President's Men (1976,  R)
22
Almost Famous (2000,  R)
23
Altered States (1980,  R)
24
Amadeus (1984,  R)
25
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
26
American Beauty (1999,  R)
27
American Graffiti (1973,  PG)
28
American History X (1998,  R)
29
An American in Paris (1951,  Unrated)
30
An American Werewolf in London (1981,  R)
31
Anatomy of a Murder (1959,  R)
32
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
33
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
34
Annie (1982,  G)
35
Annie Hall (1977,  PG)
36
The Apartment (1960,  Unrated)
37
Apocalypse Now (1979,  R)
38
Army of Darkness (1993,  R)
39
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
40
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
41
The Aviator (2004,  PG-13)
42
Babe (1995,  G)
43
Back to the Future (1985,  PG)
44
The Bad News Bears (1976,  PG)
45
Badlands (1973,  PG)
46
Bambi (1942,  G)
47
Barry Lyndon (1975,  PG)
48
BASEketball (1998,  R)
49
Batman (1989,  PG-13)
50
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
51
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
52
Beauty and the Beast (1991,  G)
53
Being John Malkovich (1999,  R)
54
Belle de Jour (1968,  R)
55
Ben-Hur (1959,  G)
56
Beverly Hills Cop (1984,  R)
57
Big (1988,  PG)
58
Big Fish (2003,  PG-13)
59
The Big Lebowski (1998,  R)
60
The Big Sleep (1946,  Unrated)
61
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
62
The Birdcage (1996,  R)
63
The Birds (1963,  PG-13)
64
The Birth of a Nation (1915,  Unrated)
65
The Black Cat (,  Unrated)
66
Black Sunday (1977,  R)
67
Blade Runner (1982,  R)
68
The Blair Witch Project (1999,  R)
69
Blazing Saddles (1974,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments