My Favorite Movies


  notofthisworld's Rating My Rating
1
Juwanna Mann (2001,  PG-13)
Juwanna Mann
Funny from beginning to end. Tommy Davidson's character was a riot!
2
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story
Well put Cinderella story. Great love story.
3
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
Too funny! I've seen this soo many times, it never gets old.
4
Phenomena (Creepers) (1984,  R)
Phenomena (Creepers)
For a low budget horror movie, this story was unique and soundtrack is great!
5
Jeepers Creepers (2001,  R)
Jeepers Creepers
This was a great horror movie! The demon looked very creepy, even his actions and the truck he drove. The way the people were stuck the ceiling was gruesome. This is a must watch every year!
6
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
Jeepers Creepers 2
I"ve seen this before but I'll be watching it again, tonight.

This was even better than the first one. You got to see the demon alot more and he just creeps you out terribly.
7
Grease 2 (1982,  PG)
8
*batteries not included (1987,  PG)
9
The Color Purple (1985,  PG-13)
10
The Omen (2006,  R)
11
Damien: Omen II (1978,  R)
12
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
13
The Exorcist (1973,  R)
14
The Exorcist III (1990,  R)
The Exorcist III
This movie is underrated. There were plenty of spooky scenes from the lady crawling on the ceiling, to the bedside table with all the little containers of blood, to Brad Dourif's voice to George C Scott's acting!
15
The Entity (1982,  R)
16
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
17
Cry Baby (1990,  PG-13)
18
Benny & Joon (1993,  PG)
19
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
Awesome mob movie! Action and drama all the way.
20
Scarface (1983,  R)
21
Hannibal Rising (2007,  R)
Hannibal Rising
Tells the horrific story of how Hannibal came to be. Fits with all the other movies, nicely.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments