My Favorite Movies


  noviluniat's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
2
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
3
Sabrina the Teenage Witch (1996,  PG)
4
Sabrina, Down Under (1999,  Unrated)
5
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
6
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
7
The Family Man (2000,  PG-13)
8
Ghost (1990,  R)
9
King Kong (2005,  PG-13)
10
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
11
The Karate Kid (1984,  PG)
12
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
13
The Sweetest Thing (2002,  R)
14
Just Married (2003,  PG-13)
15
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
16
Enough (2002,  PG-13)
17
Carrie (1976,  R)
18
Selena (1997,  PG)
19
Monsters, Inc. (2001,  G)
20
Finding Nemo (2003,  G)
21
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
22
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
23
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
24
Ice Age (2002,  PG)
25
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
26
Spider-Man (2002,  PG-13)
27
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
28
X-Men (2000,  PG-13)
29
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
30
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
31
The Craft (1996,  R)
32
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
33
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
34
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
35
Cleopatra (1963,  Unrated)
36
Ben-Hur (1959,  G)
37
Gladiator (2000,  R)
38
Helen of Troy (2003,  Unrated)
39
Troy (2004,  R)
40
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
41
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
43
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
44
The Snows of Kilimanjaro (1952,  Unrated)
45
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
46
Thelma & Louise (1991,  R)
47
Bonnie and Clyde (1967,  R)
48
Shakespeare in Love (1998,  R)
49
Batman & Robin (1997,  PG-13)
50
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
51
Material Girls (2006,  PG)
52
Raise Your Voice (2004,  PG)
53
The Perfect Man (2005,  PG)
54
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
55
Roman Holiday (1953,  Unrated)
56
Sleepy Hollow (1999,  R)
57
Showgirls (1995,  NC-17)
58
Striptease (1996,  R)
59
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
60
Erin Brockovich (2000,  R)
61
Runaway Bride (1999,  PG)
62
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
63
Mary Reilly (1996,  R)
64
Pretty Woman (1990,  R)
65
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
66
Now and Then (1995,  PG-13)
67
I'll Be Home for Christmas (1997,  Unrated)
68
The Swan Princess (1995,  G)
69
Little Women (1994,  PG)
70
Casper (1995,  PG)
71
The Addams Family (1991,  PG-13)
72
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
73
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
74
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
75
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
76
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
77
Twilight (2008,  PG-13)
78
The Three Musketeers (1993,  PG)
79
The Princess and the Frog (2009,  G)
80
Enchanted (2007,  PG)
81
Beauty and the Beast (1991,  G)
82
Disney's Aladdin (1992,  G)
83
Anastasia (1997,  G)
84
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
85
Bambi (1942,  G)
86
The Little Mermaid (1989,  G)
87
Madagascar (2005,  PG)
88
The Lion King (1994,  G)
89
Mulan (1998,  G)
90
Thumbelina (1994,  G)
91
Cinderella (1950,  G)
92
The Jungle Book (1967,  PG)
93
Dumbo (1941,  G)
94
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
95
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
96
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
97
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
98
Happy Feet (2006,  PG)
99
Coraline (2009,  PG)
100
Toys (1992,  PG-13)
101
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
102
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
103
The Polar Express (2004,  G)
104
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
105
Beethoven's 2nd (1994,  PG)
106
Indecent Seduction (For My Daughter's Honor) (1996,  Unrated)
107
Camp Cucamonga (1990,  Unrated)
108
Unwed Father (1997,  Unrated)
109
Justice for Annie: A Moment of Truth Movie (1996,  Unrated)
110
Moment of Truth: Cradle of Conspiracy (1994,  Unrated)
111
Sex and the City (2008,  R)
112
The Hot Chick (2002,  PG-13)
113
When Friendship Kills (A Secret Between Friends: A Moment of Truth Movie) (1996,  Unrated)
114
101 Dalmatians (1996,  G)
115
101 Dalmatians II - Patch's London Adventure (2002,  G)
116
Anna Karenina (1997,  PG-13)
117
The Prince of Egypt (1998,  PG)
118
For the Love of Nancy (1994,  Unrated)
119
White Wolves: A Cry in the Wild II (1993,  PG)
120
Casablanca (1943,  PG)
121
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
122
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
123
High School Musical (2006,  Unrated)
124
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
125
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
126
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
127
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
128
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
129
Freaky Friday (2003,  PG)
130
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
131
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
132
Casino Royale (2006,  PG-13)
133
Jerry Maguire (1996,  R)
134
Cars (2006,  G)
135
Scary Movie (2000,  R)
136
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
137
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
138
The Princess Diaries (2001,  G)
139
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
140
Rocky (1976,  PG)
141
Juno (2007,  PG-13)
142
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
143
Legally Blonde (2001,  PG-13)
144
The Devil's Advocate (1997,  R)
145
No se lo digas a nadie, (Don't Tell Anyone) (1998,  PG)
146
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
147
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
148
Father of the Bride (1991,  PG)
149
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
150
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
151
The Pink Panther (2006,  PG)
152
Pink Panther 2 (2009,  PG)
153
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
154
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
155
Beverly Hills Chihuahua (2008,  PG)
156
Batman Returns (1992,  PG-13)
157
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
158
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
159
The Age of Innocence (1993,  PG)
160
The House of the Spirits (1994,  R)
161
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
162
The Silence of the Lambs (1991,  R)
163
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
164
The Blue Lagoon (1980,  R)
165
Pretty Baby (1978,  R)
166
Lolita (1998,  R)
167
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
168
George of the Jungle (1997,  PG)
169
Scooby Doo in Where's My Mummy (2005,  Unrated)
170
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
171
The Mummy (1999,  PG-13)
172
Alice in Wonderland (1995,  Unrated)
173
Alice in Wonderland (1951,  G)
174
Sleeping Beauty (1959,  G)
175
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
176
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
177
Alice in Wonderland (2010,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments