Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  NYDragonGirl's Rating My Rating
1
The Princess Bride (1987,  PG)
2
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
3
Labyrinth (1986,  PG)
4
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
5
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2001,  Unrated)
6
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2002,  Unrated)
7
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
8
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
9
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
10
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
11
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
12
A Clockwork Orange (1971,  R)
13
Unico (The Fantastic Adventures of Unico) (1981,  Unrated)
14
Donnie Darko (2001,  R)
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
Shrek (2001,  PG)
21
Shrek 2 (2004,  PG)
22
The Third Man (1949,  Unrated)
23
Spider-Man (2002,  PG-13)
24
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
25
Sin City (2005,  R)
26
Grease (1978,  PG)
27
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
28
The Ref (1994,  R)
29
Fire With Fire (1986,  PG-13)
30
The Evil Dead (1981,  NC-17)
31
Evil Dead 2 (1987,  R)
32
Army of Darkness (1993,  R)
33
House (Ding Dong, You're Dead) (1986,  R)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
35
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
36
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
37
Dragonheart (1996,  PG-13)
38
Dragonheart - A New Beginning (2000,  PG)
39
Dragonworld (1994,  PG)
40
Merlin (1998,  PG)
41
Merlin:The Return (2001,  Unrated)
42
Iron Monkey (2001,  PG-13)
43
Ladyhawke (1985,  PG-13)
44
Robin and the 7 Hoods (Robin and the Seven Hoods) (1964,  Unrated)
Robin and the 7 Hoods (Robin and the Seven Hoods)
One of my favorite movies as a kid.
45
Kiss Me Kate (1953,  Unrated)
Kiss Me Kate
Cole Porter's music and lyrics are genius in this musical comedy adaptation of Shakespears Taming of the shrew. If you like funny, witty, and an all around good time classics then you'll like this one.
46
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) (2006,  PG-13)
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten)
Great movie! If you like epic tales of adventure, discovery, love, betrayal, brotherhood, etc.. then you'll like this moive. The acting, costumes, and location put this movie on the same calibur as LOTR.
47
The Secret of NIMH (1982,  G)
48
The Outsiders (1983,  PG)
49
Jack & The Beanstalk (1974,  G)
Jack & The Beanstalk
I've watched and loved this movie as a kid and watching it now as an adult I see all the psychological weirdness about this movie. It's definitely worth seeing as an adult for the sheer bizarreness of it all keeping in mind this was made for children. I would screen it first before showing your kids. The music is weirdly compelling and there are many sequences that are surreal bordering on psychedelic. The animation is good considering the age of the movie. This movie is both psychological and entertaining. There's an enchanted princess, people turned to mice, a talking harp, a golden chicken, and some paper cut out people. The main elements of the original Jack and the beanstalk tale are here with a unique and interesting twist and fun characters.
50
The Last Unicorn (1982,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments