My Favorite Movies
some of my favs .. just to name a few lol and not in order ..
| OBeautifulyblind's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 2 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 3 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 4 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 5 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 6 |
300 (2007, R) |
|
| 7 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 8 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 9 |
Angels & Demons (2009, PG-13) |
|
| 10 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 11 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 12 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 13 |
Masada (1981, Unrated) |
|
| 14 |
Little Big Man (1970, PG) |
|
| 15 |
Dune (2010, Unrated) |
|
| 16 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 17 |
The Last Emperor (1987, PG-13) |
|
| 18 |
The Lion in Winter (1968, PG) |
|
| 19 |
The Wind and the Lion (1975, PG) |
|
| 20 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG) |
|
| 21 |
Rob Roy (1995, R) |
|
| 22 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 23 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 24 |
Spartacus (1960, PG-13) |
|
| 25 |
Lust for Life (1956, Unrated) |
|
| 26 |
The Incredible Mr. Limpet (1964, G) |
|
| 27 |
The Shakiest Gun In The West (1968, Unrated) |
|
| 28 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 29 |
A Man Called Horse (1970, R) |





























OBeautifulyblind posted 186 days ago
favorite movies ... list is too long .. but here goes some of them ... Ben Hur ( race scene was best ) Dune/ children of dune ( yeah i like the spice ) .. Quiet man ( now what is not to love about that movie ? ) Laurance of Arabia ( again what is not to love ? ) Hitchhickers guide to the galaxy ( waiting for resturant on the other side of the universe) zulu/ zulu dawn ( awesome history there) Patton ( need i say anything here ? ) ..I could go on but don't wish to bore anyone here ...
dragonheart2009 posted 160 days ago
Looks like you and I are very similar in movies. Want to spend some time cuddling around the TV with popcorn, drinks, pillows and blankets watching movies???