My Favorite Movies


  odinfoecrusher's Rating My Rating
1
Aliens (1986,  R)
2
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
3
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
4
Night of the Creeps (1986,  R)
5
Dawn of the Dead (2004,  R)
6
Dawn of the Dead (1979,  R)
7
Deadbeat at Dawn (1988,  R)
8
The Deadly Spawn (1983,  R)
9
Yojimbo (1961,  Unrated)
10
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
11
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) (1981,  Unrated)
12
Demonia (1990,  Unrated)
13
The New Gladiators (1987,  Unrated)
14
Zombie (,  Unrated)
15
Conquest (1983,  R)
16
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) (1990,  R)
17
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
18
I Quattro dell'apocalisse (Four of the Apocalypse) (1975,  Unrated)
19
Luca il contrabbandiere (The Smuggler) (Contraband) (The Naples Connection) (1980,  Unrated)
20
Suspiria (1977,  R)
21
Demons 2 - The Nightmare Returns (1987,  Unrated)
22
Phenomena (Creepers) (1985,  R)
23
Trancers (1985,  PG-13)
24
Dollman vs. Demonic Toys (1993,  R)
25
Trancers II: The Return of Jack Deth (1991,  R)
26
Meridian: Kiss of the Beast (1990,  R)
27
Doctor Mordrid (1992,  R)
28
Puppet Master (1989,  R)
29
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) (1990,  R)
30
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3) (2004,  Unrated)
31
Puppet Master III: Toulon's Revenge (1991,  R)
32
Predator (1987,  R)
33
Predator 2 (1990,  R)
34
Shaun of the Dead (2004,  R)
35
Land of the Dead (2005,  R)
36
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
37
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
38
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
39
Day of the Dead (1985,  Unrated)
40
Creepshow (1982,  R)
41
Diary of the Dead (2007,  R)
42
Martin (1977,  R)
43
Knightriders (1981,  R)
44
Document of the Dead (1985,  Unrated)
45
Street Trash (1986,  Unrated)
46
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
47
Weird Science (1985,  PG-13)
48
Back to School (1986,  PG-13)
49
Tuff Turf (1985,  R)
50
Scum (1977,  R)
51
Made in Britain (1982,  PG-13)
52
This Is England (2007,  Unrated)
53
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
54
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
55
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
56
RoboCop (1987,  R)
57
Robocop 2 (1990,  R)
58
The Sword and the Sorcerer (1982,  R)
59
Scanner Cop (1994,  R)
60
God Told Me To (1976,  R)
61
Bad Dreams (1988,  R)
62
One Man Force (1989,  R)
63
Se sei vivo spara (Django Kill - If You Live, Shoot!) (1967,  Unrated)
64
Django (1966,  Unrated)
65
Rot (1999,  Unrated)
66
Frankenhooker (1990,  R)
67
Basket Case (1982,  R)
68
Brain Damage (1995,  R)
69
Basket Case 2 (1990,  R)
70
Basket Case 3: The Progeny (1992,  R)
71
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
72
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
73
Night of the Living Dead (1990,  R)
74
They Live (1988,  R)
75
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
76
Total Recall (1990,  R)
77
Clash of the Titans (1981,  PG)
78
The Terminator (1984,  R)
79
Tombstone (1993,  R)
80
Commando (1985,  R)
81
Frailty (2002,  R)
82
Navy Seals (1990,  R)
83
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
84
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
85
Ran (1985,  R)
86
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
87
Sanjuro (1962,  PG-13)
88
Alien 3 (1992,  R)
89
The Quick and the Dead (1995,  R)
90
Dog Day Afternoon (1975,  R)
91
Near Dark (1987,  R)
92
Pumpkinhead (1988,  R)
93
The Pit and the Pendulum (1991,  R)
94
Piranha Part Two: The Spawning (Piranha II: Flying Killers) (1981,  R)
95
Jurassic Park (1993,  PG-13)
96
The Hunt for Red October (1990,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments