My Favorite Movies


  ohrita's Rating My Rating
1
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting 5.0 Stars
There is no words that can describe the greatness of this wonderfull movie! This is one of my favourite movies of all times!!! Love it! The story of Mark Renton is a story everyone should have seen bofere they die! And they said that this movie was some kinda commercial for drugs? I see it the opposite way- I dont feel like taking drugs when I watch this movie, just think about the baby...
Some scenes are quite discusting...dont ya think??
For me this is a heartbreaking and touching story that I want everyone to see before they die!
Choose your future, choose life!
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Click to Rate
2
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 5.0 Stars
This is a wonderful and romantic movie that I wish that everyone would see! Ewan has a wonderful singingvoice! To die for :p
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Click to Rate
3
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Dances With Wolves 5.0 Stars
One of the best movies EVER!
Click to Rate
4
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
5
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
Gotta love this episode! Itīs probably the best SW movie. So strong and powerfull! And Ewan is so excellent in this one.
Click to Rate
7
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 5.0 Stars
this is one of the best movies ever!! so beautiful!! and so sad, I cry everytime I watch it.
The martial arts are great, the colours are so beautiful and the settings is great!
The grounds in the scenes is so beautiful it makes me wanna move to Asia...
Takeshi Kaneshiro is HOT and Zhang Ziyi is excellent and sooo beautiful.
I really like the ending and the story is great...
Itīs so much emotions in this movie, you laugh and you cry, you get angry and you feel joy.
See it!!
Click to Rate
8
The Island (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Down with Love (2003,  PG-13)
Down with Love 5.0 Stars
How hot is Ewan in this one..!!
Click to Rate
10
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
11
Long Way Round (2004,  Unrated)
Long Way Round 5.0 Stars
A great adventure! I really like this bike-tour and Iīm looking forward to the next one.
They really got through some really hard things and met some strange people on the way... *G*
I dunno if I could manage to do the same thing, be away from my family for that long time?!
Iīm really impressed by Ewan and Charlie!
Click to Rate
12
A Life Less Ordinary (1997,  R)
Click to Rate
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
17
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 4.0 Stars
Keira is wonderful as Elisabeth. A great perfomance.
Click to Rate
18
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain 5.0 Stars
What a lovestory! Soooo beautiful and romantic, I love it!
Click to Rate
19
Hero (2002,  PG-13)
Hero 5.0 Stars
I love this sort of movies, so wonderful!
Click to Rate
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 5.0 Stars
Such a beautiful movie!
Click to Rate
21
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story 5.0 Stars
So romantic... I love it!
Click to Rate
22
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water 5.0 Stars
An excellent movie with a fascinating story. M.Night Shyamalan has done it again! He has delivered an superb story that forces you to use your brain..
So beautiful and full of grace and off course it has itīs frightening moments that I love! I almost jumped to the roof several times!
This is a movie that will touch you deeply and make you think on your own way of living.
Click to Rate
23
Jet Li's Fearless (2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless 4.5 Stars
This was a very deep and touching movie. I really fell for the story. I think that this kind of movies are wonderful and that they have beautiful settings! And Jet Li is excellent as always.
Click to Rate
24
Die Weisse Massai (The White Massai) (2005,  Unrated)
Die Weisse Massai (The White Massai) 4.5 Stars
Since Iīve read the book before the movie I didīnt have any high excpectations for the movie but I was surprised! I love the movie and I think that Nina Hoss fits perfectly as "Carola" and I think that Jacky Ido is perfect as "Lemalian".
Please watch this movie!
Click to Rate
25
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) 4.5 Stars
What an excellent and extra ordinary movie! I simply love it! This movie has it all. Plz see this one! I highly recommend it!
Click to Rate
26
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) (2007,  Unrated)
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) 5.0 Stars
What a good movie! This is entertainment at itīs best. Love the story about Arn, itīs very touching. I love that itīs about the history of Sweden as well. The actors couldnt be better, they fit like a glow in their characters. Now Iīm looking forward to see the next!
I highly recomend this movie to all of my friends here on Flixter.
Click to Rate
27
Ofelas (Pathfinder) (1987,  Unrated)
Ofelas (Pathfinder) 5.0 Stars
This movie is soooo goood! youīll have to see it if you have the chance, its great! Mikkel Gaup is great too. In swedish is called Vägvisaren.
Click to Rate
28
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust 4.5 Stars
I loved this movie! Itīs so beautiful and the story is great. I really love Robert De Niro in this movie! He is totally hilarious! This must be his best role ever!!
Charlie Cox is good looking and perfect for this part and so is Claire Danes. And what about Billy!? OMG, Billy really made me laugh!! ROFL!
See this one!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments