My Favorite Movies


  oleseacotorobai's Rating My Rating
1
A Christmas Romance (1994,  PG)
2
Belle and the Beast: A Christian Romance (1947,  Unrated)
3
Chiu si hung yiu oi (Timeless Romance) (1998,  Unrated)
4
Murphy's Romance (1985,  PG-13)
5
True Romance (1993,  R)
6
Neukdaeui yuhok (Romance of Their Own)(Temptation of Wolves)(True Romance) (2004,  Unrated)
7
Zhestokiy romans (A Cruel Romance) (Ruthless Romance) (1984,  Unrated)
8
Samurai Fiction (SF: Episode One) (1998,  Unrated)
9
Way I Spent the End of the World (Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii),The (2006,  Unrated)
10
Syndicate Sadists (Il Giustiziere sfida la cittā) (Final Payment) (One Just Man) (Rambo's Revenge) (1975,  R)
11
Guido che sfidō le Brigate Rosse (2007,  Unrated)
12
The James Bond Story (2000,  Unrated)
13
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
14
Bondi Tsunami (2004,  Unrated)
15
Def by Temptation (1990,  R)
16
P.D. James - The Murder Room (2004,  Unrated)
17
Passing Glory (1999,  Unrated)
18
Christopher Columbus (1949,  Unrated)
19
The Black Marble (1980,  PG)
20
Tomorrow (1972,  PG)
21
A Guy Named Joe (1944,  Unrated)
22
The Fighting Sullivans (1944,  PG)
23
The Black Candle (1991,  Unrated)
24
Hellgate (1989,  R)
25
The Old Dark House (1932,  Unrated)
26
The Rose (1979,  R)
27
The Wings of Eagles (1957,  Unrated)
28
Emma (1996,  Unrated)
29
Epoch (2001,  PG-13)
30
Mister Roberts (1955,  Unrated)
31
The Sky Is Gray (1980,  Unrated)
32
Of Human Bondage (1964,  Unrated)
33
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
34
The Monastery: Mr. Vig and the Nun (2006,  Unrated)
35
Rocky III (1982,  PG)
36
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
37
Batman & Mr. Freeze - SubZero (1998,  Unrated)
38
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
39
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
40
Mrs. Parker and the Vicious Circle (Mrs. Parker and the Round Table) (1994,  R)
41
Kei fung dik sau (Qi feng di shou) (Looking For Mr. Perfect) (Finding Mr. Perfect) (2002,  Unrated)
42
Dr. Black, Mr. Hyde, (Dr. Black and Mr. Hyde) (1976,  R)
43
Mr. Destiny (1990,  PG-13)
44
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
45
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
46
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
47
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
48
Oklahoma John (The Man from Oklahoma) (Ranch of the Ruthless) (1965,  Unrated)
49
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) (1928,  Unrated)
50
Take Care of My Cat (Goyangileul butaghae) (2002,  Unrated)
51
The Uninvited (4 Inyong shiktak) (2003,  Unrated)
52
Everything Will Be Ok (2006,  Unrated)
53
Terror From Within: The Untold Story Behind the Oklahoma City Bombing (1975,  Unrated)
54
Piteopaeneui gongshik (The Peter Pan Formula) (2005,  Unrated)
55
Window To Paris (Okno v Parizh) (1994,  PG-13)
56
Home in Oklahoma (1946,  Unrated)
57
Star Trek (2009,  PG-13)
58
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
59
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
60
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
61
A Cinderella Story (2004,  PG)
62
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
63
The Roman Spring of Mrs. Stone (1961,  Unrated)
64
Stealing Candy (2003,  R)
65
The House on 92nd Street (1945,  Unrated)
66
The Secret Lives of Adult Stars (2004,  R)
67
Ring of Fire 3: Lion Strike (1995,  R)
68
Serving in Silence: The Margarethe Cammermeyer Story (1995,  Unrated)
69
The Brighton Strangler (1945,  Unrated)
70
Steel Sharks (1997,  R)
71
Lost in the Stars (1974,  Unrated)
72
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
73
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
74
Toy Story 2 (1999,  G)
75
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
76
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
77
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
78
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
79
Stuart Little (1999,  PG)
80
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
81
Lilo & Stitch (2002,  PG)
82
Storm (Sturm) (2009,  Unrated)
83
Stan Helsing (2009,  R)
84
The NeverEnding Story (1984,  PG)
85
Bedtime Stories (2008,  PG)
86
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
87
Friday the 13th (2009,  R)
88
Freaky Friday (2003,  PG)
89
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009,  PG-13)
90
Freddy vs. Jason (2003,  R)
91
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
92
Free Style (2009,  PG)
93
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
94
Freedom Writers (2007,  PG-13)
95
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
96
Friday (1995,  R)
97
Blast from the Past (1999,  PG-13)
98
Friday the 13th (1980,  R)
99
Young Frankenstein (1974,  PG)
100
Friday After Next (2002,  R)
101
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
102
From Hell (2001,  R)
103
Next Friday (2000,  R)
104
Frequency (2000,  PG-13)
105
Freddy Got Fingered (2001,  R)
106
From Russia With Love (1964,  PG)
107
Freaky Friday (1976,  G)
108
Jack Frost (1998,  PG)
109
Freedomland (2006,  R)
110
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
111
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
112
French Kiss (1995,  PG-13)
113
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
114
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
115
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
116
Homeward Bound II - Lost in San Francisco (1996,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments