Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. OliviaDahlstrom
  2. Olivia

all these movies are like AMAZING!!! lol some have big language but all are good well the ones i have seen at least! lol if you havnt seen some of them go out and WATCH THEM!!! They aren't in any order though but step up is my favorite movie otherwise they are just movies i like or want to see.

  OliviaDahlstrom's Rating My Rating
1
Step Up (2006,  PG-13)
2
Push (2009,  PG-13)
3
17 Again (2009,  PG-13)
17 Again
Hilarious!!!
4
Inside Man (2006,  R)
5
Stop Loss (2008,  R)
6
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
7
Little Miss Sunshine (2006,  R)
8
Top Gun (1986,  PG)
9
Another Cinderella Story (2008,  PG)
10
Battle in Seattle (2008,  R)
11
Juno (2007,  PG-13)
12
Swing Vote (2008,  PG-13)
13
Legally Blonde (2001,  PG-13)
14
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
15
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
16
Walk the Line (2005,  PG-13)
17
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
18
Dreamer: Inspired by a True Story (2005,  PG)
19
Charlotte's Web (2006,  G)
20
Uptown Girls (2003,  PG-13)
21
Bride Wars (2009,  PG)
22
Zathura (2005,  PG)
Zathura
so good!
23
The Messengers (2007,  PG-13)
The Messengers
i was it on tv and it was really good
24
Catch That Kid (Mission Without Permission) (2004,  PG)
25
Pay It Forward (2000,  PG-13)
26
300 (2007,  R)
27
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
hilarious
28
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
29
Shrek (2001,  PG)
30
Transformers (2007,  PG-13)
31
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
32
Fighting (2009,  PG-13)
Fighting
omg i love the actor channing tatum he rocks i totally am going 2 go c that in theaters COUNT ME IN BABY!!!
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
34
Pretty Woman (1990,  R)
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
36
Mean Girls (2004,  PG-13)
37
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
the best of the pirates!!
39
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
40
Remember the Titans (2000,  PG)
41
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
42
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
43
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
44
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
so good
45
The Dark Knight (2008,  PG-13)
46
Iron Man (2008,  PG-13)
47
Big Fat Liar (2002,  PG)
48
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Big Momma's House
hilarious
49
Big (1988,  PG)
Big
so funny
50
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
51
Stick It (2006,  PG-13)
52
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
53
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
54
Marley & Me (2008,  PG)
55
Shark Tale (2004,  PG)
56
Little Ashes (2009,  R)
Little Ashes
ive seen the previews and it doesn't look very good 2 me but oh well
57
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
58
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
59
Annie (1982,  G)
60
Get Smart (2008,  PG-13)
61
Flushed Away (2006,  PG)
62
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
63
Walking Tall (2004,  PG-13)
64
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
65
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
66
My Girl (1991,  PG)
67
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
68
Coach Carter (2005,  PG-13)
69
The Sandlot (1993,  PG)
70
Jerry Maguire (1996,  R)
71
The Pacifier (2005,  PG)
72
Happy Feet (2006,  PG)
73
Evan Almighty (2007,  PG)
74
Kung Fu Panda (2008,  PG)
75
The Mighty Ducks (1992,  PG)
76
Dennis the Menace (1993,  PG)
77
Ratatouille (2007,  G)
78
Valkyrie (2008,  PG-13)
Valkyrie
omg the BEST movie ever GO OUT AND WATCH IT!!!
79
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore
hilarious
80
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
81
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
82
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
83
Jumanji (1995,  PG)
84
Mission Impossible (1996,  PG-13)
85
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
86
Cars (2006,  G)
87
Independence Day (1996,  PG-13)
88
The Lion King (1994,  G)
89
Men in Black II (2002,  PG-13)
90
George of the Jungle (1997,  PG)
91
Cast Away (2000,  PG-13)
92
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
93
Madagascar (2005,  PG)
94
The Wizard of Oz (1939,  G)
95
The Princess Diaries (2001,  G)
96
Glory Road (2006,  PG)
97
Daddy Day Care (2003,  PG)
98
Finding Nemo (2003,  G)
99
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
100
Saving Private Ryan (1998,  R)
101
Prom Night (2008,  PG-13)
102
Otis (2008,  Unrated)
Otis
i saw some of it
103
Forrest Gump (1994,  PG-13)
104
The Unborn (2009,  PG-13)
105
Mission To Mars (2000,  PG)
Mission To Mars
well i saw some of it on TV and it was really really good so i want to watch it on a dvd.....but out movie store sold it so i have to wait or buy it.
106
Twilight (2008,  PG-13)
107
The Uninvited (2009,  PG-13)
108
The Hills Have Eyes (2006,  R)
109
One Missed Call (2008,  PG-13)
110
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
111
Broken Bridges (2006,  PG-13)
112
Rome & Jewel (2006,  Unrated)
113
Shrooms (2008,  Unrated)
114
Open Season (2006,  PG)
115
The Dress Code (Bruno) (2000,  PG-13)
The Dress Code (Bruno)
This is THE funnest movie EVER!!!!
116
Jack the Bear (1993,  PG-13)
117
Ransom (1996,  R)
118
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
119
A Gentleman's Game (2002,  R)
120
Friday the 13th (2009,  R)
121
Lost Boys 2: The Tribe (2008,  R)
122
Impostor (2001,  R)
123
The Big Bounce (2004,  PG-13)
124
Reindeer Games (Deception) (2000,  R)
125
Snake Eyes (1998,  R)
126
Apollo 13 (1995,  PG)
127
George Wallace (1997,  Unrated)
128
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
129
Grease (1978,  PG)
130
Year One (2009,  PG-13)
131
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
omg go channing tatum!!
132
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments