My Favorite Movies
| OlixXAnimeRulezXxilO's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 2 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 3 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 4 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 5 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 6 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 7 |
I Am David 2004, PG) |
|
| 8 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 9 |
In the Valley of Elah 2007, R) |
|
| 10 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) 2005, PG) |
|
| 11 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 12 |
Bug 2002, R) |
|
| 13 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 14 |
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) 1989, Unrated) |
|
| 15 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 16 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 2006, PG) |
|
| 17 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 2002, PG) |
|
| 18 |
Moby: Play - The DVD 2001, Unrated) |


















