My Favorite Movies


  onepieace861's Rating My Rating
1
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
2
Twelve Nights (2000,  Unrated)
3
Luen oi hang sing (Tiramisu) (2002,  Unrated)
4
The Spirit of the Sword (2007,  Unrated)
5
The Handsome Siblings (2004,  Unrated)
6
Fung wan II (The Storm Warriors) (,  Unrated)
7
Ashes of Time Redux (2008,  R)
8
Red Cliff (Chi Bi) (2009,  R)
9
Hero (2004,  PG-13)
10
Han cheng gong lüe (Tokyo Raiders 2) (Seoul Raiders) (2008,  Unrated)
11
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
12
The Lover (L'amant) (1992,  R)
13
Double Vision (2002,  R)
14
Jackie Chan Is the Prisoner (Huo shao dao) (Island on Fire) (1990,  R)
15
Chinese Odyssey 2002 (2002,  Unrated)
16
Island of Greed (Hak Gam) (1997,  Unrated)
17
Lover of the Last Empress (1994,  Unrated)
18
Dong jing gong lüe (Tokyo Raiders) (2000,  PG-13)
19
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun (2005,  Unrated)
20
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
21
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
22
Kiss of the Dragon (2001,  R)
23
Once Upon a Time in China (1991,  R)
24
The Legend (Fong Sai Yuk) (1993,  R)
25
Black Mask (1998,  R)
26
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
27
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
28
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
29
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) (1994,  R)
30
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
31
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) (1992,  R)
32
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) (1983,  Unrated)
33
Dragons of the Orient (1988,  Unrated)
34
Long xing tian xia (The Master) (1989,  R)
35
Top Fighter (1995,  Unrated)
36
Bruce Lee - A Warrior's Journey (2000,  Unrated)
37
Bruce Lee and Kung Fu Mania (2001,  Unrated)
38
Bruce Lee: A Dragon Story (1974,  Unrated)
39
Fu ji (Fists of Bruce Lee) (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments