My Favorite Movies
Ok, the basics. Later on I'll try to make a top 10 or something.
| oreomoviejunkie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008, R) |
|
| 2 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 3 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R)
Let me state, first of all, that I believe it's a beautiful movie, to which every hearted movie junkie can love and appreciate. |
|
| 4 |
Good Bye, Lenin (2004, R)
This little film reminds me of what I'd love about movies everytime I see it. |
|
| 5 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920, Unrated)
What's amazing from this little german silent jewel is the whole solid scipt and the technical and visual effectss. Besides, it has one of the very first twists ever in cinema, and the whole movie's quite creepy and cool. Yeah, I know I'm commiting tons of judges of value and all, but I just loved it. |
|
| 6 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 7 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 8 |
Memento (2000, R) |
|
| 9 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 10 |
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005, R)
The very first achievement of this movie is the intelligent script that presents us compleate and deep characters, and mature language and dialogs. The script also presents the two sides of the main issue on the film: while the young characters, (played by Daniel Brühl, Stipe Erceg and Julia Jentsch) defend the ideal of social equality and that capitalism is the main cause of all the world's problems, the old character, (played by Burghart Klaussner), defends the idea that capitalism is still necesary for a comfortable lifestyle, and for protecting the people one cares about. Ideal to leave you thinking, the film also has very nice performances, and the photography's amazing. It's entretaining, but also gives you a strong, clear message. |
|
| 11 |
Snatch (2001, R) |
|
| 12 |
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004, R) |
|
| 13 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005, R) |
|
| 14 |
El Orfanato (The Orphanage) (2007, R)
"Un dos tres, toco la pared. Un dos tres, toco la pared. Un dos tres, toco la pared......" |
|
| 15 |
Psycho (1960, R) |
|
| 16 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG)
OMG. |
|
| 17 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 18 |
Paris Je T'aime (2007, R) |
|
| 19 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 20 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 21 |
Thesis (Tesis) (1996, R) |
|
| 22 |
Saibogujiman kwenchana (I'm a Cyborg, But That's OK) (2006, Unrated) |
|
| 23 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 24 |
Hasta El Viento Tiene Miedo (1968, Unrated)
Está taan genial. La ambientación en oscura y tétrica, y aunque el guión tiene sus fallas, es un muy buen ejemplo de lo que nu buen guión puede hacer con la dirección adecuada. Oscura, y llena de suspenso, está debe ser sin duda uno de los mejores filmes de horror/suspenso jamás realizados. Y es, también, una de mis películas de horror/suspense favoritas. |
|
| 25 |
My Life Without Me (2003, R)
Intereting story, great performances. The photography and illumination fits perfectly the story, and the music matches up the movie's mood. The story develops fast, it makes its point without getting overdramatic, yet goes at the right pace, the right time to express. Well structured, and just as tender as it can be, without getting into a depresive state. |
|
| 26 |
Elephant (2003, R) |
|
| 27 |
Hable con Ella (Talk to Her) (2002, R) |
|
| 28 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 29 |
Millions (2005, PG) |
|
| 30 |
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987, PG-13) |
|
| 31 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 32 |
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007, R)
Amazing! |
|
| 33 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 34 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 35 |
Sin City (2005, R)
Damn good!! |
|
| 36 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 37 |
Living in Oblivion (1995, R) |
|
| 38 |
The Departed (2006, R) |
|
| 39 |
Little Miss Sunshine (2006, R)
The main charm of LMS is its ability of being compleately bittersweet throughout the whole film. There's this witty, wonderful script, great performances, (which, along with the cruel humor that I love, is the heart of the movie?, and a very nice message at the end, along with such aweseomely crude critics at our modern society. The characters are complex, yet we get to identify with each one of them, and each actor can make them believable and compleately human, which is, at the end, the greatest achievement of this movie. |
|
| 40 |
The Kid (, Unrated) |
|
| 41 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 42 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 43 |
American Psycho (2000, R)
This movie's excellent. |
|
| 44 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 45 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
Seen it twice, by now. |
|
| 46 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 47 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 48 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 49 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 50 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 51 |
Pulp Fiction (1994, R)
Cool! |
|
| 52 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 53 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 54 |
Splendor in the Grass (1961, Unrated) |
|
| 55 |
American History X (1998, R)
Amazing, cruel, and sometimes hard to watch. |
|
| 56 |
The Shining (1980, R) |
|
| 57 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 58 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 59 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 60 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 61 |
Interview with the Vampire (1994, R)
This is the kind of vampire movie that stays both thrilling and charming for the rest of eternity! |
|
| 62 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 63 |
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001, Unrated) |
|
| 64 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 65 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 66 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 67 |
Masculin Feminin (1966, Unrated) |




































































kzhope posted 235 days ago
wow... tienes muy buen gusto ;D me gustaria conocer tu opinion sobre mis pelicuals favoritas.
De donde eres eh? :P