My Favorite Movies
| OTT106021844's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 2 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 3 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 4 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 5 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 6 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 7 |
Scarface (1983, R) |
|
| 8 |
American History X (1998, R) |
|
| 9 |
Flubber (1997, PG) |
|
| 10 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 11 |
Flu Birds (2008, Unrated) |
|
| 12 |
Skeeter (1994, Unrated) |
|
| 13 |
Junior (1994, PG-13) |
|
| 14 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 15 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 16 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 17 |
How High (2001, R) |
|
| 18 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 19 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 20 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 21 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 22 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 23 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 24 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 25 |
The Rock (1996, R) |
|
| 26 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 27 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 28 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 29 |
The Departed (2006, R) |
|
| 30 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 31 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 32 |
Team America - World Police (2004, R) |
|
| 33 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 34 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 35 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 36 |
Office Space (1999, R) |
|
| 37 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 38 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 39 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 40 |
Jarhead (2005, R) |
|
| 41 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 42 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 43 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 44 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 45 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 46 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 47 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 48 |
Con Air (1997, R) |
|
| 49 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 50 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 51 |
Beerfest (2006, R) |
|
| 52 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 53 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 54 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 55 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |























































