My Favorite Movies


  oyunfound's Rating My Rating
1
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
Incredibly interesting, and I dare say the best Leo film ever
2
Syd Barrett: Crazy Diamond (,  Unrated)
Syd Barrett: Crazy Diamond
Not for the casual moviegoer or Floyd fan, but interesting if you like to know about the history of a band and the dangers of illicit chemicals on the brain
3
Dixie Chicks: Shut Up and Sing (2006,  R)
Dixie Chicks: Shut Up and Sing
Not a big fan of country, not a big fan of the chicks(before seeing this) still not a country fan, love the chicks. See this one it is definitely an interesting view of a side of Americana that here on the East Coast we don't get to see alot
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
5
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
6
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Don't hate, but I love closure
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
10
Tommy Boy (1995,  PG-13)
11
Tommy (1975,  PG)
Tommy
Spent many a late night on _____ really diggin this, wonder if I tried watching it now if I would still like it as much.
12
Black Sheep (1996,  PG-13)
13
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Different, not for the weak minded or faint of heart, but an amazing movie with an unforgettable sound track
14
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Classic, best Brad Pitt ever
15
Across the Universe (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments