My Favorite Movies
A list of my all-time favourites
| ozq's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001, PG) |
|
| 2 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 3 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956, PG) |
|
| 4 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 5 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 6 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 7 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 8 |
The Manchurian Candidate (1962, PG-13) |
|
| 9 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 10 |
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006, R) |
|
| 11 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
| 12 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951, Unrated) |
|
| 13 |
Okuribito (Departures) (2009, PG-13) |
|
| 14 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 15 |
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999, PG) |
|
| 16 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 17 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 18 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 19 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 20 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002, R) |
|
| 21 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 22 |
Memento (2000, R) |
|
| 23 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 24 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 25 |
Garden State (2004, R) |
|
| 26 |
Cashback (2007, R) |
|
| 27 |
Good Bye, Lenin (2004, R) |
|
| 28 |
Last Life in the Universe (2004, R) |
|
| 29 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 30 |
American History X (1998, R) |
|
| 31 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
| 32 |
Up (2009, PG)
very refreshing story, with even more grown-up and meaningful themes compared to previous pixar films, which i have mostly enjoyed as well. adorable and funny throughout, but i also found myself tearing up at many poignant moments, especially the parts showing the love between Carl and his wife. only slight problem i had was with the ending, but it's really not a big deal, when the story itself feels so real. that realness is certainly helped by the wonderful characterisation of old men Carl and Muntz and Russell the little boy. the more i think about it, the more i feel how special this film is. great job by Pixar. |
|
| 33 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 34 |
Inglourious Basterds (2009, R)
Freaking awesome! The second last scene kicked ass!! Most of the cast rocked, especially Christopher Waltz. Definitely one of the best Tarantino flicks. It reminded me of Kill Bill as they have similar themes, but I loved this more. Also, one of the more interesting and original WWII films I've seen. |
|
| 35 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 36 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
| 37 |
Be With Me (2006, Unrated) |
|
| 38 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 39 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 40 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 41 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 42 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 43 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 44 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 45 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, G) |
|
| 46 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 47 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 48 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004, R) |
|
| 49 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 50 |
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991, PG) |
|
| 51 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 52 |
Thumbsucker (2005, R) |
|
| 53 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 54 |
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993, R) |
|
| 55 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1999, R) |
|
| 56 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 57 |
Volver (2006, R) |
|
| 58 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 59 |
Hable con Ella (Talk to Her) (2002, R) |
|
| 60 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
| 61 |
Saving Face (2005, R) |
|
| 62 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 63 |
Sin City (2005, R) |
|
| 64 |
The Way Home (2002, PG) |
|
| 65 |
Huozhe (To Live) (Lifetimes) (Living) (1994, R) |
|
| 66 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 67 |
The Incredibles (2004, PG) |



































































