My Favorite Movies

  ozrenn's Rating My Rating
1
Waking Life (2001,  R)
Waking Life 5.0 Stars
Philosophical discussions on issues like appearance and reality, free will, our relationships with others, and the meaning of life.
Click to Rate
2
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded 5.0 Stars
Contrary to popular opinion "Reloaded" is the one that got me ->Turn on, tune in.. and drop out
Click to Rate
3
Mo' Better Blues (1990,  R)
Mo' Better Blues 5.0 Stars
One of Spike Lee's best, "Mo Better Blues" captures the true atmosphere of that jazz thing
Click to Rate
4
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
Me and You and Everyone We Know 5.0 Stars
The real secret to this film is in the children's performances, all of which are captivating and totally real. These young souls are wise beyond their years, at ease in the world of adult sexuality, but utterly confused about love and intimacy, which they so desperately crave.
Click to Rate
5
Primer (2004,  PG-13)
Primer 5.0 Stars
Science-fiction at its purest
Click to Rate
6
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 5.0 Stars
One of the best animated films I have ever witnessed. I keep thinking ... how can Disney have the guts to make another film after seeing this?
Click to Rate
7
I Heart Huckabees (2004,  R)
Click to Rate
8
Do the Right Thing (1989,  R)
Do the Right Thing 5.0 Stars
Yeah... do it
Click to Rate
9
Next: A Primer on Urban Painting (2004,  Unrated)
Click to Rate
10
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show 5.0 Stars
It touches on a very basic conflict all humans must face
Click to Rate
11
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
12
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
Ghost Dog - The Way of the Samurai 5.0 Stars
HipHop samurai warrior
Click to Rate
13
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
15
Contact (1997,  PG)
Contact 5.0 Stars
I really like how this movie ends - deep
Click to Rate
16
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 5.0 Stars
Miyazaki rulez :)
Click to Rate
17
My Cousin Vinny (1992,  R)
Click to Rate
18
Annie Hall (1977,  PG)
Annie Hall 5.0 Stars
Woody at its best
Click to Rate
19
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
Click to Rate
20
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000,  PG-13)
Click to Rate
22
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
23
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
24
Shaolin Soccer (2001,  PG-13)
Click to Rate
25
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
26
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
27
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
28
The Animatrix (2003,  Unrated)
Click to Rate
29
The Devil's Advocate (1997,  R)
Click to Rate
30
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns 4.5 Stars
Tim Burton - good
Click to Rate
31
Pi (1998,  R)
Click to Rate
32
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
33
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
34
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
35
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
36
The Karate Kid (1984,  PG)
Click to Rate
37
Boyz n the Hood (1991,  R)
Click to Rate
38
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
Click to Rate
39
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
40
Sideways (2004,  R)
Click to Rate
41
12 Monkeys (1995,  R)
Click to Rate
42
What About Bob? (1991,  PG)
Click to Rate
43
Baraka (1993,  Unrated)
Baraka 5.0 Stars
still stunning
Click to Rate
44
Stargate (1994,  PG-13)
Click to Rate
45
City of God (2003,  R)
Click to Rate
46
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
47
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
48
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
49
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
50
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
51
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
Click to Rate
52
Game of Death (1978,  R)
Click to Rate
53
Cloak of the Illuminati: Stargate Secrets of the Anunnaki (2005,  Unrated)
Click to Rate
54
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
Click to Rate
55
Scratch (2002,  R)
Click to Rate
56
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
57
The Freshest Kids - A History of the B-Boy (2001,  Unrated)
Click to Rate