Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Pam389609545's Rating My Rating
1
Le Diable et les dix commandements (The Devil and the Ten Commandments) (1962,  Unrated)
Click to Rate
2
Fugitif ou les Verites D'Hassan, Le (,  Unrated)
Click to Rate
3
Charlotte et Véronique, ou Tous les Garçons s'Appellent Patrick (All the Boys Are Called Patrick) (1959,  Unrated)
Click to Rate
4
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
5
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
6
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Click to Rate
7
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
8
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
Click to Rate
9
Sister Act (1992,  PG)
Click to Rate
10
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
Click to Rate
11
Enfances (2007,  Unrated)
Click to Rate
12
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
13
All of Me (1984,  PG)
Click to Rate
14
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
15
Daddy Day Care (2003,  PG)
Click to Rate
16
In Her Shoes (2005,  PG-13)
Click to Rate
17
Jumpin' Jack Flash (1986,  R)
Click to Rate
18
Junior (1994,  PG-13)
Click to Rate
19
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
Click to Rate
20
The Ladykillers (2004,  R)
Click to Rate
21
Man of the Year (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Multiplicity (1996,  PG-13)
Click to Rate
23
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
24
Oscar (1991,  PG)
Click to Rate
25
The Pacifier (2005,  PG)
Click to Rate
26
She's the One (1996,  R)
Click to Rate
27
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
Click to Rate
28
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Twins (1988,  PG)
Click to Rate
30
Présentation ou Charlotte et Son Steak (Presentation, or Charlotte and Her Steak) (1960,  Unrated)
Click to Rate
31
Candide ou l'optimisme au XXe siècle (1961,  Unrated)
Click to Rate
32
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
33
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
Click to Rate
34
Chô gekijô-ban Keroro gunsô (2006,  Unrated)
Click to Rate
35
Atonement (2007,  R)
Click to Rate
36
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
37
The Brave One (2007,  R)
Click to Rate
38
The Clan of the Cave Bear (1986,  R)
Click to Rate
39
Cold Mountain (2003,  R)
Click to Rate
40
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Click to Rate
41
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
42
Enough (2002,  PG-13)
Click to Rate
43
Eraser (1996,  R)
Click to Rate
44
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
45
Flightplan (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
47
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
Click to Rate
48
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
49
K-PAX (2001,  PG-13)
Click to Rate
50
The Kovak Box (2006,  R)
Click to Rate
51
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
52
Lord of the Flies (1990,  R)
Click to Rate
53
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
54
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
55
On Golden Pond (1981,  PG)
Click to Rate