My Favorite Movies


  panz148superman's Rating My Rating
1
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
this flick is really amazing! can't believe the chemistry between curtis and lohan! it's pretty exciting! chad is really cute too... and i think valuable lessons are learned here... SO inspiring indeed!
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
hands down - best story ever written!!! LOVE WEST n MOORE's chemistry!!!
3
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
Way to go Channing!!! He's my heartthrob! He swept me off my feet when he took over the dance floor! He's really HOTTAh HOT!!!
4
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Part I is always impressive! And this one is exceptionally a fave of mine since Bullock showed teh sassy and strong side of her character! She's really flexible! Loved the story! She did GREAT as usual in this movie....
5
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless
i've always placed in mind the expression, "AS IF"... that's coz alicia was super classy in this film! Loved every part of it...
6
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde
Reese totally changed my view towartds people in HARVARD... She made history in this movie! She looked cute in all her outfits!
7
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
Lohan did it again! impressive! quite dramatic for her age... hehehe....
8
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants
Amanda has really the talent to crack our funny bone! but this one's quite touching! oliver is really cute too!!!
9
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
Loved Channing n Amanda! Very funny! The best teen flick ever!
10
Just My Luck (2006,  PG-13)
Just My Luck
Very interesting! But i must say it's very fictionated! but still loved it cause Lohan's on it! hehe...
11
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
pretty sweet... Chad is way HOT!!! He's really my crush! No.1 on my to-date list... hehe...
12
She's All That (1999,  PG-13)
She's All That
Freddie Prinze is really ravishing...
13
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Very sexy! Loved the story itself! it's inspiring.. Loved Tyra in here!!!
14
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
Reese and Ryan are the best!!! i just hope they get back together!!! hehehe... this movie is intruiging up to the end!
15
American Pie (1999,  R)
American Pie
fine i guess
16
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Not Another Teen Movie
very funny concept.........
17
Coach Carter (2005,  PG-13)
Coach Carter
this one's really nice.. inspiring story ... so nice tlaga!!! Channing is cute as always!
18
Men in Black (1997,  PG-13)
Men in Black
Will Smith is always great in his films!!!
19
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
It's very romantic!
20
Alex & Emma (2003,  PG)
Alex & Emma
i really think luke n kate did a lighthearted film that got into me.. it's really nice....
21
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
best comedy ever in cartoons!!!
22
Mulan (1998,  G)
Mulan
It's really nice..... I think Eddie Murphy's a great part in the flick.....
23
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Oh my gosh!!! I actually grew up to be a Simpsons' Fan!!! i just couldn't believe it that they've hit the big screen!!! Homer is just so hilarious! They never missed cracking my funny bone...
24
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
sexy and sophisticated... keanu reeves the best!
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
number one on my list!
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
jhonny depp always hot!
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
don't dare miss this one!!!
28
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
daniel radcliffe is really cute!!! i can't believe we are of same age!!! hehe...
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
this one's the latest... daniel is no very hunky!
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
he's getting cuter........
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
i hope he and hermoine get together.....
32
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
this is really nice......
33
The Parent Trap (1998,  PG)
The Parent Trap
this one's my all time favorite...
34
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
very touching......
35
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
very fun for family......
36
House Arrest (1996,  PG)
House Arrest
this is one of the movies i want to see over and over again.......
37
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy
this is very touching... adam sandler is really an amazing actor...
38
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
very hilarious!!!!
39
Street Fighter (1994,  PG-13)
Street Fighter
loved the fight scenes.. fun n exciting!!!
40
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
Mortal Kombat
fight scenes are very well presented.....
41
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
hands down to this film!!!! it's a block buster for all seasons!!!
42
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji
loved the adventure and journey!!!
43
The Replacements (2000,  PG-13)
The Replacements
keanu was way hot in this movie... it's very funny too...
44
Unfaithful (2002,  R)
Unfaithful
awwwww!!! too mushy! too thrilling! too unfaitful!!
45
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On
kirsten shined on this film!!! loved elizsha too!!! it's very sassy, fun, exciting n inspiring!!!
46
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
third one's a charm!!
47
Bring It On Again (2004,  PG-13)
Bring It On Again
they remade it.. fun still but less exciting......
48
Love Don't Cost a Thing (2003,  PG-13)
Love Don't Cost a Thing
nick is so hot..... loved their chemistry......
49
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
one of the freakiest n scariest flicks i would watch over and over again!!!
50
Drumline (2002,  PG-13)
Drumline
nick is really cute.. this is really nice.... loved every part of it.....
51
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
i loved this because my BROOKE is on it! way to go my idol!!! I LOVE YOU SOPHIA BUSH!!!!!
52
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
touching, inspiring and wickedly fun!
53
Grease (1978,  PG)
Grease
loved the singing part.. it's part of who i am....
54
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory
BEST SKATE MOVIE I'VE EVER SEEN!!!! hehehehe... Will and Jon make a great couple! There should be a sequel to this flick... Just loved it! They made me laugh the entire movie... Go WATCH it people!!!
55
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
this really placed a mark on my mind... it's very thrilling...
56
Garfield - The Movie (2004,  PG)
Garfield - The Movie
garfield..... waaaaaaaaahhhh!!! it's hilarious without a doubt!!!!
57
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
vin n paul are two hot guys you are sure to love...
58
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
pretty fast... loved it....
59
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
i wonder if you know that this movie's a hit... hehe...
60
Selena (1997,  PG)
Selena
j. Lo did well.. it's very catching n interesting........
61
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
julia was remarkably the best.... friend she can ever be... hehe... this one's pretty moving...
62
Runaway Bride (1999,  PG)
Runaway Bride
i salute to the bride who wears rubber shoes... hehe...
63
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
pretty stylish and classy... romantic up to the end....
64
The 6th Man (1997,  PG-13)
The 6th Man
this is really inspiring... loved the game.. loved the story....
65
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
nice horror effects...
66
You Got Served (2004,  PG-13)
You Got Served
dancing is way better when you're with this crew.. coz they get you served.....
67
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
very heart warming...
68
Close to You (2006,  Unrated)
Close to You
BEA and JOHN LLOYD FOREVER!!!!!!!! the best of all their movies!!!!
69
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
Charlie's Angels
I LOVE THE ANGELS!!!! THEY ARE SUPER!!!
70
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
LOVE ALL THE SCENES!!! HOPE THEY HAVE PART 3!!!
71
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer
ADAM is really sweet.. just right for drew's bubbly personality...
72
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
perfect feel-good comedy movie!
73
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
loved ashley tisdale and zac efron!!!!!!!!!
74
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story
drew is really sweet inthis film.. loved her to be cinderella....
75
Now and Then (1995,  PG-13)
Now and Then
this one's an inspiring movie that will last forever in my heart.......
76
Sister Act (1992,  PG)
Sister Act
whoopi is WOOOPPPYYY!!!
77
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
this is very inspiring.........
78
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
jack black is way over the top when it comes to comedy.. he's a genius!!!
79
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
jim carry deliver's it all.......
80
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty
what a sequel......
81
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music
i just love this film.......
82
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
drew is light n sweet so as hugh......
83
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill
very romantic....
84
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
amazingly adorable couple
85
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
rob did it again.....so funny!
86
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels
inspiring.. you gotta believe in angels.......
87
It Takes Two (1995,  PG)
It Takes Two
this one's for the family indeed....
88
Whatever It Takes (2000,  PG-13)
Whatever It Takes
i loved shane n james... they're super cute.....
89
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
reese is an amazing actress....
90
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
this is really my favorite ghost love story..... hehe....
91
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
very stylish flick of garner!!! she made this look classy......
92
I Am Sam (2002,  PG-13)
I Am Sam
loved the father.. n the daughter who sticks together..
93
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
S.W.A.T.
COLIN is SUPER HOT!!!!! he's my hero!!!
94
Monsters, Inc. (2001,  G)
Monsters, Inc.
hehehehe... loved the monsters........
95
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
lisa kudrow is one of my favorite....
96
The Road to El Dorado (2000,  PG)
The Road to El Dorado
this is really nice.....you'll learn a lot......
97
Raising Helen (2004,  PG-13)
Raising Helen
kate was great......
98
Little Giants (1994,  PG)
Little Giants
i loved the little giants.. it's really for teenagers.....
99
The Little Rascals (1994,  PG)
The Little Rascals
this one's very funny too and for all kids...
100
Matilda (1996,  PG)
Matilda
very nice story..
101
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
loved jennifer love hewitt....
102
First Daughter (2004,  PG)
First Daughter
this is really sweet.. loved the guy......
103
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
The Wedding Planner
j.lo is sweet with matthew.......
104
The Wedding Date (2005,  PG-13)
The Wedding Date
debra was very funny........
105
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
very funny!!!
106
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
very princessy.....
107
Ella Enchanted (2004,  PG)
Ella Enchanted
this is truly magical........
108
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends
very hilarious.......
109
Bedazzled (2000,  PG-13)
Bedazzled
i loved this movie very much!!!!
110
Dance with Me (1998,  PG)
Dance with Me
the dancing was really class A!!!
111
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
it was really hilarious!!!
112
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy
adam is reaally a comedic genius.....
113
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
Fool's Gold (Fools Gold)
it was very adventurous!!! hehehe... loved their chemistry too!!! Go see this if you're like them - risk-seekers!!! hehe...
114
Penelope (2006,  PG)
Penelope
absolutely gorgeous reese, cute christina n hot hot hot james!!! nice movie.. for the family....
115
College Road Trip (2008,  G)
116
21 (2008,  PG-13)
21
really nice movie too!!! like it totally teaches you a new way to view gambling in casinos!!! hehehe... plus Sturgess was just really cute in this flick! yeeoooww!!! hehehe....
117
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
i love the chemistry!!! it was just sooo comedic! i love cameron and ashton here! it turned out to be really romantic in the end... hehe..
another must-see guys!!! esp. for those who are questioning about marriage and will it ever work... hehe.. GO go Go!!!
118
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
the best! the best! the BEESSSTT!!!! hahahaha!!! had a hard time trying to stop laughing while watching this movie!!! super hilarious! JACK BLACK just makes another hit with this one! He really is the KUNG FU PANDA! the panda is so so cuuuteee!!!! hehe... YOu have got to watch this!!! ok???!!! hehe....
119
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
HANDS DOWN THE BEST ROMANTIC-COMEDY of the YEAR!!! my GOSH!!! i cann't believe how romantic and touching this movie was! like i really was super inspired after i watched it.. that someday, MY GERRY will take care of me too... it really is a moving story guys so it's your loss id you don't watch this flick... it's just super funny and sweet... SWANK was an amazing actress, BUTLER was the best MAN to portray such endearing role and KUDROW just completed the whole package!!! hehe... watch it watch it watch it!!! kk??? have fun!!!
120
Date Night (2010,  PG)
Date Night
uhhmm.... seriously??? this movie will be showing on 2010 pa???
my gosh!!! i cant wait to see this movie... im sure its going to be hilarious!!! hehehe...... love leighton!!! love tina!!! love james!!! love mark!!! and love steve!!
hope they air this movie asap!!! hehehe.....
121
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
it was mind blowing!!! action packed!!! totally crazy scenes!!! love the action-comey feel of the movie!!! so amazing stunts n robotic moves!!! wooohhhooo!! part 1 was catchy interesting n totally a look forward to the next part... but part 2 is what we are all looking for in a complete entertainment movie!! wooooo!! loved megan fox n shia!! totally hot chemistry! the plot was even better this time... n it really was a superb time inside the cinema getting to witness such magnificent effects!! woooo!!! hope part 3 still can top part 2...!!! so far so good!!! keep it up autobots!! hehehe..... watch it guys! u wouldn't wanna miss one half of your life!!! trust me!! it's the best action-packed fictional movie ever!! go go go transformers!!! more movies like this please..... hehehe................

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments