Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  passionsloveslh's Rating My Rating
1
Single White Female (1992,  R)
2
The Fantasticks (1995,  PG)
3
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
4
Barbie Diaries (2006,  Unrated)
5
Sleeping Beauty (1959,  G)
6
Ella Enchanted (2004,  PG)
7
The Princess Diaries (2001,  G)
8
The Crush (1993,  R)
9
Carousel (1956,  Unrated)
10
The Sound of Music (1965,  G)
11
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
12
David Copperfield - Illusion (2001,  Unrated)
13
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
14
Xanadu (1980,  PG)
15
Grease (1978,  PG)
16
Read it and Weep (2006,  Unrated)
17
Teen Witch (1989,  PG-13)
18
She's Out of Control (1989,  PG)
19
Alice in Wonderland (1985,  Unrated)
20
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1965,  Unrated)
21
Nancy Drew (2007,  PG)
22
From Justin To Kelly (2003,  PG)
23
Caddie Woodlawn (1990,  Unrated)
24
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
25
The Nutcracker (1998,  Unrated)
26
A Christmas Romance (1994,  PG)
27
Babes in Toyland (1986,  G)
28
A Mom for Christmas (1990,  G)
29
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
30
The Hitcher (1986,  R)
31
Babes in Toyland (1961,  Unrated)
32
Head (1968,  G)
33
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
34
High Strung (1991,  PG)
35
The Even Stevens Movie (2003,  G)
36
Back to the Future Part II (1989,  PG)
37
Liar Liar (1997,  PG-13)
38
The Cat From Outer Space (1978,  G)
39
The Mask (1994,  PG-13)
40
Sidekicks (1993,  PG)
41
Starter for Ten (Starter for 10) (2006,  PG-13)
42
Mannequin (1987,  PG)
43
Mannequin 2: On the Move (1991,  PG)
44
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) (1986,  G)
45
Ernest Goes to Jail (1990,  PG)
46
Twilight (2008,  PG-13)
47
The Nutcracker (1977,  Unrated)
48
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
49
Single Santa Seeks Mrs. Claus (2004,  Unrated)
50
Inspector Mom (2006,  Unrated)
51
Mystery Woman: Sing Me a Murder (2005,  Unrated)
52
Romeo and Juliet (1968,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments