My Favorite Movies


  patsyramey2002's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
good love story
2
The Deep End of the Ocean (1999,  PG-13)
3
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
4
Walk the Line (2005,  PG-13)
5
Pure Country (1992,  PG)
Pure Country
best country music movie; watch it everytime I can-seen it about 33 times
6
Son of Rambow (2007,  PG-13)
7
Spy Game (2001,  R)
Spy Game
good movie with good standards behind it; has meaning to it!
8
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson (1976,  PG)
9
A River Runs Through It (1992,  PG)
10
Dragonball Evolution (2009,  PG)
11
The Outsiders (1983,  PG)
12
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
13
Overboard (1987,  PG)
14
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
great movie; all of them are great
I watch every single Indiana Jones there was love them
15
The Adventures of Young Indiana Jones: Espionage Escapades (2007,  Unrated)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
good one my fav
17
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
my fav one the best
18
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
19
The Adventures of Young Indiana Jones: Scandal of 1920 (2008,  Unrated)
20
The Adventures of Young Indiana Jones: Winds of Change (2008,  Unrated)
21
The Adventures of Young Indiana Jones: The Trenches of Hell (1999,  Unrated)
22
The Adventures of Young Indiana Jones: Treasure of the Peacock's Eye (1995,  Unrated)
23
The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert (1992,  Unrated)
24
The Adventures of Young Indiana Jones: Masks of Evil (1999,  Unrated)
25
The Adventures of Young Indiana Jones: Adventures in the Secret Service (1999,  Unrated)
26
The Adventures of Young Indiana Jones: Spring Break Adventure (1999,  Unrated)
27
The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen (1995,  Unrated)
28
The Adventures of Young Indiana Jones: Hollywood Follies (1994,  Unrated)
29
The Adventures of Young Indiana Jones: Travels with Father (1996,  Unrated)
30
The Adventures of Young Indiana Jones: My First Adventure (1999,  Unrated)
31
The Adventures of Young Indiana Jones: Passion for Life (1999,  Unrated)
32
The Adventures of Young Indiana Jones: The Phantom Train of Doom (2000,  Unrated)
33
The Adventures of Young Indiana Jones: The Perils of Cupid (1999,  Unrated)
34
The Adventures of Young Indiana Jones: Tales of Innocence (1999,  Unrated)
35
The Adventures of Young Indiana Jones: Oganga, the Giver and Taker of Life (1999,  Unrated)
36
The Adventures of Young Indiana Jones: Journey of Radiance (1999,  Unrated)
37
The Adventures of Young Indiana Jones: Demons of Deception (2007,  Unrated)
38
Crocodile Jones: The Son of Indiana Dundee (1990,  Unrated)
39
The Adventures of Young Indiana Jones: Love's Sweet Song (2007,  Unrated)
40
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
real good love story
41
Six Pack (1982,  PG)
42
Billy Jack (1971,  PG)
Billy Jack
good teaching
43
The Trial of Billy Jack (1974,  PG)
The Trial of Billy Jack
good teaching
44
Billy Jack Goes to Washington (1977,  PG)
Billy Jack Goes to Washington
good teaching
45
Batman (1989,  PG-13)
Batman
Stetson loves this movie hes into it!
46
City Slickers (1991,  PG-13)
47
The Untouchables (1987,  R)
48
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold (1994,  PG-13)
49
Convoy (1978,  PG)
50
The Flintstones (1994,  PG)
The Flintstones
I watch Flintstones with my youngest son- he loves the Flintstones
51
The Jetsons Meet the Flintstones (1987,  Unrated)
52
A Flintstones Christmas Carol (1994,  Unrated)
53
The Flintstones Meet Rockula and Frankenstone (1979,  Unrated)
54
The Flintstones Christmas in Bedrock (1996,  Unrated)
55
A Flintstones Family Christmas (1993,  Unrated)
56
Stand by Me (1986,  R)
57
The River Rat (1984,  PG)
58
Sex and the City (2008,  R)
59
Sex and the City 2 (2010,  Unrated)
60
8 Seconds (1994,  PG-13)
61
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
my youngest son loves this movie
62
Toy Story 2 (1999,  G)
63
Annie (1982,  G)
64
Superman III (1983,  PG)
65
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
66
Saving Private Ryan (1998,  R)
67
The Lost Boys (1987,  R)
68
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
good movie
69
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
70
Rambo III (1988,  R)
71
Rambo V: The Savage Hunt (2011,  Unrated)
72
Gremlins (1984,  PG)
73
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
74
Field of Dreams (1989,  PG)
75
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
will watch it over again
76
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ
as the Bibloe describe
77
What Women Want (2001,  PG-13)
78
Pocahontas (1995,  G)
79
Chicken Run (2000,  G)
Chicken Run
my youngest son's fav
80
We Were Soldiers (2002,  R)
81
The Patriot (2000,  R)
82
Maverick (1994,  PG)
83
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) (1963,  PG)
84
Anastasia (1997,  G)
85
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
best ever will watch again over & over
86
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
one of my best
87
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
the best- 1 of my favorites
88
The Lord of the Rings (1978,  PG)
89
National Geographic: Beyond the Movie: Lord of the Rings: Return of the King (2003,  Unrated)
90
Angels in the Outfield (1994,  PG)
91
Angels in the Outfield (1951,  Unrated)
92
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
93
The Brady Bunch in the White House (The Brady Bunch 3) (2002,  PG-13)
94
Brady Bunch Home Movies (1995,  Unrated)
95
The Brady Bunch: Coming Together Under One Roof (2005,  Unrated)
96
Virtual JFK: Vietnam If Kennedy Had Lived (2008,  Unrated)
97
JFK Assassination Files: The Case for Conspiracy (2003,  Unrated)
98
JFK: The Case for Conspiracy (2003,  Unrated)
99
JFK: Reckless Youth (1993,  Unrated)
100
JFK: The Day the Nation Cried (1989,  Unrated)
101
The Murder of JFK: A Revisionist History (1999,  Unrated)
102
JFK in Ireland (1996,  Unrated)
103
JFK (1991,  R)
104
Brokeback Mountain (2005,  R)
105
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
106
Transformers Energon - The Return of Megatron (2004,  Unrated)
107
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
108
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Stetson loves this movie
109
Transformers Energon: Omega Supreme (2004,  Unrated)
110
Transformers Cybertron - Robots in Disguise, A New Beginning (2001,  Unrated)
111
Transformers Energon: Shockblast Unleashed (2004,  Unrated)
112
Transformers: Five Faces of Darkness (1986,  Unrated)
113
Transformers (2006,  Unrated)
114
Transformers: Beginnings (2007,  Unrated)
115
Go-Bots (Transformers: Go-Bots) (2003,  Unrated)
116
Transformers: Zone (1990,  Unrated)
117
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
teach about true friendships
118
Urban Cowboy (1980,  R)
119
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
Stetson's fav
120
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
121
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
122
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
123
Coward of the County (1981,  Unrated)
124
Dennis the Menace (1993,  PG)
125
Kenny Rogers as The Gambler, Part III: The Legend Continues (1987,  Unrated)
126
The Gambler: The Adventure Continues (1983,  Unrated)
127
My Girl (1991,  PG)
128
My Girl 2 (1996,  PG)
129
Hook (1991,  PG)
130
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
131
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
good love story
132
Maximum Overdrive (1986,  R)
133
Tomorrow Never Comes (1978,  Unrated)
134
Stephen King's Desperation (2006,  R)
135
Pet Sematary (1989,  R)
136
Problem Child (1990,  PG)
137
Problem Child 2 (1991,  PG-13)
138
Problem Child 3: Junior in Love (1995,  Unrated)
139
Home Alone (1990,  PG)
140
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
141
Home Alone 3 (1997,  PG)
142
Home Alone 4 (2002,  Unrated)
143
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
144
Cars (2006,  G)
145
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
146
Mississippi: Tales of the Last River Rat (2007,  Unrated)
147
The Karate Kid (1984,  PG)
148
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
149
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
150
Last of the Dogmen (1995,  PG)
151
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
152
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
All Dogs Go To Heaven
Stetson's fav
153
All Dogs Go To Heaven 2 (1996,  G)
154
Rudy (1993,  PG)
155
Daddy Day Care (2003,  PG)
156
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
good one for dads; they all should try this
157
The Gambler (1980,  Unrated)
158
Gambler Returns:Luck of the Draw (1991,  Unrated)
159
Beer for My Horses (2008,  PG-13)
160
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
161
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
162
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
163
Richie Rich (1994,  PG)
164
Richie Rich's Christmas Wish (1998,  G)
165
Runaway Bride (1999,  PG)
166
Gotcha! (1985,  PG-13)
167
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
168
The Land Before Time (1988,  G)
169
The Land Before Time III - The Time of Great Giving (1995,  G)
170
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure- (1999,  G)
171
The Land Before Time IX: Journey to Big Water (2002,  G)
172
The Land Before Time VI - The Secret of Saurus Rock (1998,  G)
173
The Land Before Time IV - Journey Through the Mists (2000,  G)
174
The Land Before Time V - The Mysterious Island (1997,  G)
175
The Land Before Time VIII: The Big Freeze (2001,  G)
176
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire (2000,  G)
177
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration (2003,  G)
178
The Land Before Time XI - The Invasion of the Tinysauruses (2004,  G)
179
The Land Before Time XII: The Great Day of the Flyers (2007,  Unrated)
180
The Land Before Time XIII: The Wisdom of Friends (2007,  Unrated)
181
The Land Before Time: The Wisdom of Friends (2007,  Unrated)
182
Land Before Time 5, The (1997,  G)
183
Scooby Doo in Where's My Mummy (2005,  Unrated)
184
Scooby Doo and the Loch Ness Monster (2004,  Unrated)
185
Scooby Doo's Creepiest Capers (2001,  Unrated)
186
Babe (1995,  G)
187
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
188
The Baby-Sitters Club (1995,  PG)
189
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
190
Red River Valley (Man of the Frontier) (1936,  Unrated)
191
WarGames (War Games) (1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments