Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Movies i want to see PART 2
by
Jen
Year by Year: 1980
by
Jake
Comic Adaptation
by
Uriel Samain
Sci-Fi
by
James
☆
4.5
☆
2nd
Wave faves
by
Alexander
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Paul
PaulKavanagh39's Rating
My Rating
1
Flash Gordon
(1980, PG)
2
In the Name of the Father
(1993, R)
3
Dead Man's Shoes
(2006, Unrated)
4
Brainscan
(1994, R)
5
The Acid House
(1998, Unrated)
6
Hellraiser
(1987, R)
7
Happy Gilmore
(1996, PG-13)
8
Zatoichi
(1989, Unrated)
9
Diary of the Dead
(2007, R)
10
Educating Rita
(1983, PG)
11
I Spit on Your Grave (Day of the Woman)
(1978, R)
12
A Clockwork Orange
(1971, R)
13
Mak dau sin sang (Escape from Hong Kong Island)
(2004, Unrated)
14
Dead Poets Society
(1989, PG)
15
The Untouchables
(1987, R)
16
August Underground
(2001, Unrated)
17
Dead Alive (Braindead)
(1993, R)
18
Twin Town
(1997, R)
19
R-Point
(2004, R)
20
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
21
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
22
Opera
(1987, Unrated)
23
Class of 1999
(1990, R)
24
Requiem for a Dream
(2000, R)
25
Romper Stomper
(1992, R)
26
Zombie Holocaust
(1980, R)
27
Taxi Driver
(1976, R)
28
The Shining
(1980, R)
29
The House By The Cemetery
(1981, Unrated)
30
Suspiria
(1977, Unrated)
31
Blood Feast 2 - All You Can Eat
(2002, R)
32
30 Days of Night
(2007, R)
33
Cutting Moments
(1997, Unrated)
34
The Terminator
(1984, R)
35
Ghosts of Abu Ghraib
(2007, Unrated)
36
Class of Nuke 'Em High
(1986, R)
37
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
(2006, R)
38
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
39
Fargo
(1996, R)
40
Pi
(1998, R)
41
The Blair Witch Project
(1999, R)
42
Girl, Interrupted
(1999, R)
43
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
(2001, Unrated)
44
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
45
The Young Poisoner's Handbook
(1996, R)
46
Heaven Help Us (Catholic Boys)
(1985, R)
47
The Driller Killer
(1979, Unrated)
48
Pulp Fiction
(1994, R)
49
Rocky
(1976, PG)
50
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
(2006, PG-13)
51
The Breakfast Club
(1985, R)
52
The Lost Boys
(1987, R)
53
Society
(1989, R)
54
There's Something About Mary
(1998, R)
55
Ace Ventura: Pet Detective
(1994, PG-13)
56
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
57
Cape Fear
(1991, R)
58
Big Daddy
(1999, PG-13)
59
Catch Me If You Can
(2002, PG-13)
60
Cool Runnings
(1993, PG)