My Favorite Movies
the list includes mostly horror & drama movies, hope u like my choices....
| PeaceBUponU's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 2 |
I Am David (2004, PG) |
|
| 3 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 4 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 5 |
Identity (2003, R) |
|
| 6 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 7 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 8 |
Orphan (2009, R) |
|
| 9 |
Profoundly Normal (2003, Unrated) |
|
| 10 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 11 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 12 |
The 300 Spartans (1962, Unrated) |
|
| 13 |
The Reader (2008, R) |
|
| 14 |
The Young Victoria (2009, PG) |
|
| 15 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 16 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 17 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 18 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 19 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 20 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 21 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 22 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 23 |
Vanity Fair (2004, PG-13) |
|
| 24 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 25 |
Misery (1990, R) |
|
| 26 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 27 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 28 |
G.I. Jane (1997, R) |
|
| 29 |
The General's Daughter (1999, R) |
|
| 30 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004, PG) |
|
| 31 |
A Little Princess (1995, G) |
|
| 32 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 33 |
Death Bell (Gosa) (2008, Unrated) |
|
| 34 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 35 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
| 36 |
The Ugly Truth (2009, R) |
|
| 37 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |





































