My Favorite Movies


  peanutbutterjellytim48's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Requiem for a Dream (2000,  R)
3
Children of Men (2006,  R)
4
Platoon (1986,  R)
5
Full Metal Jacket (1987,  R)
6
Office Space (1999,  R)
7
Clerks (1994,  R)
8
Dogma (1999,  R)
9
Schindler's List (1993,  R)
10
Farce of the Penguins (2007,  R)
11
The Exorcist (1973,  R)
12
Dazed and Confused (1993,  R)
13
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
14
Zoolander (2001,  PG-13)
15
Old School (2003,  R)
16
Amistad (1997,  R)
17
Half Baked (1998,  R)
18
Pulp Fiction (1994,  R)
19
Brazil (1985,  R)
20
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
21
Porky's (1982,  R)
22
Stand by Me (1986,  R)
23
Billy Madison (1995,  PG-13)
24
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
25
High School High (1996,  PG-13)
26
The Squid and the Whale (2005,  R)
27
A History of Violence (2005,  R)
28
Perception (2005,  Unrated)
29
Thumbsucker (2005,  R)
30
Domino (2005,  R)
31
Cruel Intentions (1999,  R)
32
Waking Life (2001,  R)
33
House of 1000 Corpses (2003,  R)
34
Donnie Darko (2001,  R)
35
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
36
American History X (1998,  R)
37
The Doors (1991,  R)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
39
The Jacket (2005,  R)
40
Spun (2003,  R)
41
Rosemary's Baby (1968,  R)
42
The General's Daughter (1999,  R)
43
SLC Punk (1998,  R)
44
PCU (1993,  PG-13)
45
Tommy Boy (1995,  PG-13)
46
Police Academy (1984,  R)
47
Sin City (2005,  R)
48
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
49
Traffic (2000,  R)
50
Blow (2001,  R)
51
Big Fish (2003,  PG-13)
52
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
53
Havoc (2005,  R)
54
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
55
Walk the Line (2005,  PG-13)
56
Wedding Crashers (2005,  R)
57
The Interpreter (2005,  PG-13)
58
Brokeback Mountain (2005,  R)
59
Munich (2005,  R)
60
American Gangster (2007,  R)
61
Charlie Wilson's War (2007,  R)
62
Knocked Up (2007,  R)
63
Superbad (2007,  R)
64
Juno (2007,  PG-13)
65
Michael Clayton (2007,  R)
66
Rendition (2007,  R)
67
Summer of Sam (1999,  R)
68
The Warriors (1979,  R)
69
Crank (2006,  R)
70
88 Minutes (2008,  R)
71
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments