My Favorite Movies
| PeaTearSaborjee's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Baise-Moi (2001, Unrated) |
|
| 2 |
Clerks (1994, R) |
|
| 3 |
Clerks: The Lost Scene (2004, Unrated) |
|
| 4 |
Snowball Effect: The Story of Clerks (2004, Unrated) |
|
| 5 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 6 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 7 |
Dogma (1999, R) |
|
| 8 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 9 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 10 |
Back to the Well: Clerks II (2006, Unrated) |
|
| 11 |
Bad Taste (2004, Unrated) |
|
| 12 |
The Killing Fields (1984, R) |
|
| 13 |
American Movie (1999, R) |
|
| 14 |
Visitor Q (Bijitā Q) (2002, R) |
|
| 15 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 16 |
Ringu ( Ring) (1998, Unrated) |
|
| 17 |
Ringu 2 (2005, Unrated) |
|
| 18 |
Ringu 0 (2000, Unrated) |
|
| 19 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 20 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 21 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 22 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
| 23 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me (, R) |
|
| 24 |
The Straight Story (1999, G) |
|
| 25 |
Lost Highway (1997, R) |
|
| 26 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
| 27 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 28 |
The Salton Sea (2002, R) |
|
| 29 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 30 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 31 |
The Crow (1994, R) |
|
| 32 |
Cache (Hidden) (2005, R) |































