My Favorite Movies


  pedrodale's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
Zihuatanejo. That's the place I wanted to be right now.
2
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
The first 30 minutes of the movie, are already worth it!
3
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
"Matilda, don't smoke!" Great Movie!
4
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Spectacular Drift Secnes! When Vin Diesel apperas at the end, is the best part!!!
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the 6 episodes!
6
Point Break (1991,  R)
Point Break
Very good action movie....Dangerous scenes played by the actors without stuntmen. The surfing and skydiving scenes are great!
7
Inside Man (2006,  R)
Inside Man
I saw it this weekend....Two thumbs up!
8
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
No comments.
9
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
The Thomas Crown Affair
Rene Russo. Beatifull Actress! One of my favourite movies!
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
12
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
Beatifull scenario and colors! Very peacefull movie!
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
14
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
15
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
16
Rocky (1976,  PG)
Rocky
Best scene: Rocky Balboa having 5 eggs for breakfast before going to his mourning jogging.
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
18
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
20
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
Napster! Call me Napster!
21
Scarface (1983,  R)
22
Spaceballs (1987,  PG)
Spaceballs
May The Schwartz be With You!
23
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
25
The Untouchables (1987,  R)
26
Superman (1978,  PG)
27
Superman II (1981,  PG)
28
Superman III (1983,  PG)
29
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
30
Superman Returns (2006,  PG-13)
31
Batman Begins (2005,  PG-13)
32
Hard Candy (2006,  R)
33
Backdraft (1991,  R)
34
Shrek (2001,  PG)
35
Shrek 2 (2004,  PG)
36
Toy Story (1995,  G)
37
Toy Story 2 (1999,  G)
38
Toy Soldiers (1991,  R)
39
Match Point (2005,  R)
40
Fight Club (1999,  R)
41
The Goonies (1985,  PG)
42
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
43
Platoon (1986,  R)
44
Groundhog Day (1993,  PG)
45
The Saint (1997,  PG-13)
The Saint
Very good movie.....Elisabeth Shue is totally awsome in it!!!
46
The King (2006,  R)
47
300 (2007,  R)
48
Aliens (1986,  R)
49
Alien (1979,  R)
50
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Two thumbs up! Excellente movie! Kevin Spacey rules!
51
American History X (1998,  R)
52
Almost Famous (2000,  R)
53
American Psycho (2000,  R)
54
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
55
Apocalypse Now (1979,  R)
56
Back to the Future (1985,  PG)
57
Back to the Future Part II (1989,  PG)
58
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III
very good movie...the skateboarding parts, are always awsome!
59
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys
Excellente movie with an awsome soundtrack!
60
Bad Boys II (2003,  R)
61
Blood Diamond (2006,  R)
62
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
63
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
64
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
65
The Business (2005,  Unrated)
66
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
67
Zoolander (2001,  PG-13)
68
XXX (2002,  PG-13)
69
X2 (2003,  PG-13)
70
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
71
X-Men (2000,  PG-13)
72
White Chicks (2004,  PG-13)
73
Vanilla Sky (2001,  R)
74
Van Helsing (2004,  PG-13)
75
Titanic (1997,  PG-13)
76
The Truman Show (1998,  PG)
77
The Terminator (1984,  R)
78
The Shining (1980,  R)
79
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
80
The Prestige (2006,  PG-13)
81
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
82
The Patriot (2000,  R)
83
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
84
The Mummy (1999,  PG-13)
85
The Last Samurai (2003,  R)
86
The Incredibles (2004,  PG)
87
The Holiday (2006,  PG-13)
88
The Godfather, Part III (1990,  R)
89
The Godfather, Part II (1974,  R)
90
The Godfather (1972,  R)
91
The Fifth Element (1997,  PG-13)
92
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
93
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
94
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
95
The Crow (1994,  R)
96
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
97
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
98
Taxi Driver (1976,  R)
99
Speed (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments