My Favorite Movies


  pejvaks's Rating My Rating
1
Cruel Intentions (1999,  R)
2
The Sound of Music (1965,  G)
3
Good Bye, Lenin (2004,  R)
4
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
5
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
6
The Matrix (1999,  R)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
Chocolat (2000,  PG-13)
9
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
10
Midaq Alley (1998,  Unrated)
11
The Departed (2006,  R)
12
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
13
The Devil's Advocate (1997,  R)
14
Angels in America (,  Unrated)
15
Rent (2005,  PG-13)
16
Billy Elliot (2000,  R)
17
Malena (2000,  R)
18
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
19
Ten (2003,  Unrated)
20
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
21
Crash (2004,  R)
22
Strictly Ballroom (1992,  PG)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
24
Dogville (2003,  R)
25
Dancer in the Dark (2000,  R)
26
Big Fish (2003,  PG-13)
27
Léon (The Professional) (1994,  R)
28
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
Although it has many many factual errors, and portraits a nuts Mozart, but it is one my favorite movie of all time. A great masterpiece of film making.
29
Hero (2004,  PG-13)
30
Interview with the Vampire (1994,  R)
31
Evita (1997,  PG)
32
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
33
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
34
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
35
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
36
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
37
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
39
The Truman Show (1998,  PG)
40
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
41
Osama (2004,  PG-13)
42
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
43
Besieged (1999,  R)
44
Almost Famous (2000,  R)
45
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
46
Femme Fatale (2002,  R)
47
Original Sin (2001,  R)
48
Memento (2000,  R)
49
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels
This movie makes you ask why... over and over again. i didn't like it first time i watched it, but after i while it became one of my favorites.
50
Elephant (2003,  R)
Elephant
A good example of perfection. The movie doesn't leave any character behind. It keeps digging and digging until you feel, the pain with all your heart.
51
The Others (2001,  PG-13)
52
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Life, when the curtain falls... this movie is pure, fantastic, and surprisingly rich. I can't decide acting is better in this movie or directing. Maybe it is it's fabulous screenplay which makes it perfect.
53
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
54
Midnight Cowboy (1969,  R)
55
The Piano (1993,  R)
56
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
57
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
58
Mean Girls (2004,  PG-13)
59
Finding Nemo (2003,  G)
60
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
61
Sin City (2005,  R)
62
Being John Malkovich (1999,  R)
63
Gabbeh (1996,  Unrated)
Gabbeh
Beauty of nature, flows into the art of weaving a special carpet called Gabbeh. With each row to be weaved, a simple tribal girl gets her destiny in her own hands.
64
Ghost (1990,  R)
65
Chicago (2002,  PG-13)
66
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
67
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
68
Babel (2006,  R)
69
Amores Perros (2001,  R)
70
Kingdom of Heaven (2005,  R)
71
Beauty and the Beast (1991,  G)
72
Pocahontas (1995,  G)
73
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
I loved it from the very first time I saw the movie. but above of all, the soundtrack is so amazing and powerful. I will definitely always remember this movie with it's rich soundtrack.
74
Travellers (Mosaferan) (1999,  Unrated)
75
Heavenly Creatures (1994,  R)
76
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Pan's Labyrinth or how to escape from harsh reality and take shelter in imagination. Imagination find it's way into magical world and leads the little girl to salvation in a world full of cruelty.
77
Children of Men (2006,  R)
78
De-Lovely (2004,  PG-13)
De-Lovely
A celebration of a life fully lived. Keeps you wondering who else is going to cover Porter's songs throughout the film, Robbie Williams, Elvis Costelo, Alanis Morissette, Natalie Cole and Lara Fabian. A fantastic adaptation of a great life story.
79
Maria Full of Grace (2004,  R)
80
.45 (2006,  R)
81
Into the Wild (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments