My Favorite Movies


  pelinsfrancisco's Rating My Rating
1
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Das Boot (The Boat)
Masterpiece about war that's actually anti-war ...
2
Dial M for Murder (1954,  PG)
3
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
4
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
5
Lost In Translation (2003,  R)
6
Paradise Now (2005,  PG-13)
7
Garden State (2004,  R)
8
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
9
Big Fish (2003,  PG-13)
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
11
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
12
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
13
Full Metal Jacket (1987,  R)
14
American History X (1998,  R)
15
Fargo (1996,  R)
16
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
17
Requiem for a Dream (2000,  R)
18
Reservoir Dogs (1992,  R)
19
The Matrix (1999,  R)
20
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
21
Trainspotting (1996,  R)
22
Lord of War (2005,  R)
23
Casablanca (1943,  PG)
24
Memento (2000,  R)
25
American Beauty (1999,  R)
26
High Fidelity (2000,  R)
27
Fight Club (1999,  R)
28
Apocalypse Now (1979,  R)
29
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
30
All the King's Men (1949,  Unrated)
31
Harvey (1951,  Unrated)
32
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
33
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
34
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
35
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
36
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
37
When Harry Met Sally (1989,  R)
38
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
39
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
40
Anatomy of a Murder (1959,  R)
41
Almost Famous (2000,  R)
42
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
43
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
44
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
45
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
46
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
47
Baran (2002,  PG)
48
Before Sunrise (1995,  R)
49
Before Sunset (2004,  R)
50
Blade Runner (1982,  R)
51
Boogie Nights (1997,  R)
52
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids (2004,  R)
53
Bowling for Columbine (2002,  R)
54
Boys Don't Cry (1999,  R)
55
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
56
Brief Encounter (1945,  Unrated)
57
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
58
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
59
Citizen Kane (1941,  PG)
60
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
61
The Corporation (2004,  Unrated)
62
The Crying Game (1992,  R)
63
Deconstructing Harry (1997,  R)
64
Dear Frankie (2005,  PG-13)
65
Dogville (2003,  R)
66
Donnie Darko (2001,  R)
67
Dog Day Afternoon (1975,  R)
68
Double Indemnity (1944,  Unrated)
69
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
70
Easy Rider (1969,  R)
71
Ed Wood (1994,  R)
72
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
73
The Elephant Man (1980,  PG)
74
Enron: The Smartest Guys in the Room (2005,  R)
75
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
76
The Fountain (2006,  PG-13)
77
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
78
Going Upriver - The Long War of John Kerry (2004,  PG-13)
79
Good Bye, Lenin (2004,  R)
80
The Graduate (1967,  PG)
81
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
82
La Haine (Hate) (1996,  R)
83
Heat (1995,  R)
84
High Noon (1952,  Unrated)
85
House of Sand and Fog (2003,  R)
86
Igby Goes Down (2002,  R)
87
In America (2003,  PG-13)
88
In Cold Blood (1967,  R)
89
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
90
It Happened One Night (1934,  Unrated)
91
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
92
The Killing Fields (1984,  R)
93
Control Room (2004,  Unrated)
94
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
95
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
96
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
97
Leaving Las Vegas (1995,  R)
98
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
99
The Lost Weekend (1945,  Unrated)
100
M (1931,  Unrated)
101
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
102
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
103
Manhattan (1979,  R)
104
Marnie (1964,  PG)
105
Marty (1955,  Unrated)
106
Match Point (2005,  R)
107
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
108
Munich (2005,  R)
109
Muriel's Wedding (1995,  R)
110
Divided We Fall (2001,  PG-13)
111
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
112
New York Stories (1989,  PG)
113
North by Northwest (1959,  Unrated)
114
Notorious (1946,  Unrated)
115
The Night of the Hunter (1955,  PG)
116
On the Waterfront (1954,  Unrated)
117
Once (2007,  R)
118
Out of Africa (1985,  PG)
119
Paris Je T'aime (2007,  R)
120
Persepolis (2007,  PG-13)
121
Undertaking Betty (Plots with a View) (2003,  R)
122
Promises (2002,  Unrated)
123
Pulp Fiction (1994,  R)
124
Psycho (1960,  R)
125
Punch-Drunk Love (2002,  R)
126
The Quiet Man (1952,  Unrated)
127
The Color of Paradise (2000,  PG)
128
Reality Bites (1993,  PG-13)
129
Rear Window (1954,  PG)
130
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
131
Rebecca (1940,  Unrated)
132
The Remains of the Day (1993,  PG)
133
Roman Holiday (1953,  Unrated)
134
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
135
Rushmore (1998,  R)
136
Rope (1948,  PG)
137
Saboteur (1942,  PG)
138
Same Time, Next Year (1978,  PG)
139
Schindler's List (1993,  R)
140
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
141
Shadowlands (1993,  PG)
142
Shopgirl (2005,  R)
143
Sideways (2004,  R)
144
Small Time Crooks (2000,  PG)
145
Spellbound (1945,  Unrated)
146
Strangers on a Train (1951,  PG)
147
The Station Agent (2003,  R)
148
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
149
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
150
The Sunshine Boys (1995,  PG-13)
151
Suspicion (1941,  Unrated)
152
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998,  Unrated)
153
Taxi Driver (1976,  R)
154
Taxi to the Dark Side (2007,  R)
155
The Third Man (1949,  Unrated)
156
Umberto D. (1952,  Unrated)
157
Iraq for Sale: The War Profiteers (2006,  Unrated)
158
Uncovered: The Whole Truth About the War In Iraq (2004,  R)
159
Underground (1995,  Unrated)
160
The U.S. vs. John Lennon (2006,  PG-13)
161
Unforgiven (1992,  R)
162
Unlocking Da Vinci's Code (2004,  Unrated)
163
V for Vendetta (2006,  R)
164
Vertigo (1958,  PG)
165
War Photographer (2001,  Unrated)
166
Who Killed the Electric Car? (2006,  PG)
167
Why We Fight (2006,  PG-13)
168
Rachel Getting Married (2008,  R)
Rachel Getting Married
After the first 10-15 minutes, I did not like Anne Hathaway's character and I was sea-sick from director Jonathan Demme's hand-held camera work. And then two hours later I felt like I had just attended a family wedding! I got fully sucked in by story of a family ripped apart and
trying desperately to hold on to what is left.

There is no way to watch this movie without numerous moments of being nauseous or uncomfortable.
That is really the strength of the film ...it draws you into this world that you just don't want to be a part of. But in the same time you want to be a part of them.

I won't go into plot, but this movie is about real people, family, culture, and confronting ones demons. To struggle, to feel isolated, to desire love, to fight, to lie, to cry-these things are human, and these are the things this film deals with. Lots of memorable moments and great dialogue add up to a film that will keep you thinking long after you leave the theater going back home while you are holding hand's of lover
and wiping your tears off still ... and description of your feeling is --Ooh What a relief ! It was a nice movie definitely.

This will be one of the best film's of the year, but will probably be under-seen.
169
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Love you Ben Burtt :)
170
The Fall (2006,  R)
171
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
172
The Visitor (2008,  PG-13)
The Visitor
Awesome
173
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
174
Microcosmos: Le peuple de l'herbe (Microcosmos) (1996,  Unrated)
175
His Girl Friday (1940,  Unrated)
176
Baraka (1993,  Unrated)
177
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
178
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
179
The Unforgiven (1960,  Unrated)
180
Swingers (1996,  R)
181
Stalker (1979,  Unrated)
182
Layer Cake (2005,  R)
183
L' Homme du Train (The Man on the Train) (2002,  R)
184
All the President's Men (1976,  R)
185
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
186
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
187
Shaun of the Dead (2004,  R)
188
The Obama Deception (2008,  Unrated)
189
The Truman Show (1998,  PG)
190
Wag the Dog (1997,  R)
191
Mary and Max (2009,  Unrated)
192
A Clockwork Orange (1971,  R)
193
Little Manhattan (2005,  PG)
194
The Great Dictator (1940,  G)
195
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
196
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
197
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
198
Advise and Consent (1962,  Unrated)
199
All About Eve (1950,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments