My Favorite Movies


  1. bkblbl
  2. O

operaghost

  bkblbl's Rating My Rating
1
Cold Mountain (2003,  R)
2
Fight Club (1999,  R)
3
Spanglish (2004,  PG-13)
4
300 (2007,  R)
5
Gladiator (2000,  R)
6
The Matrix (1999,  R)
7
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
8
Braveheart (1995,  R)
9
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10
Little Miss Sunshine (2006,  R)
11
Sweet November (2001,  PG-13)
12
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
13
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
14
Back to the Future (1985,  PG)
15
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
16
Anger Management (2003,  PG-13)
17
25th Hour (2002,  R)
18
The Jacket (2005,  R)
19
The Pianist (2002,  R)
20
The Mexican (2001,  R)
21
Saw III (2006,  R)
22
Saw II (2005,  R)
23
Saw (2004,  R)
24
Saw V (2008,  R)
25
Saw (short film) (2003,  Unrated)
26
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
27
Egreti Gelin (2005,  PG)
28
Runaway Jury (2003,  PG-13)
29
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
30
Two For the Money (2005,  R)
31
Noi (2003,  PG-13)
32
Children of Men (2006,  R)
33
28 Days (2000,  PG-13)
34
The Terminal (2004,  PG-13)
35
Red Eye (2005,  PG-13)
36
Calendar Girls (2003,  PG-13)
37
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
38
The Bank (2002,  Unrated)
39
French Kiss (1995,  PG-13)
40
Evan Almighty (2007,  PG)
41
Hokkabaz (2006,  Unrated)
42
Maskeli Belser (2005,  Unrated)
43
G.O.R.A. (2004,  Unrated)
44
Eskiya (The Bandit) (1996,  Unrated)
45
Man on Fire (2004,  R)
46
Hustle & Flow (2005,  R)
47
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
48
Tully (2000,  R)
49
Casomai (If by Chance) (2003,  Unrated)
50
Cliffhanger (1993,  R)
51
Eight Below (2006,  PG)
52
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
53
Knocked Up (2007,  R)
54
The Hot Chick (2002,  PG-13)
55
There's Something About Mary (1998,  R)
56
Takva: A Man's Fear of God (2006,  Unrated)
57
Organize isler (Magic Carpet Ride) (2005,  Unrated)
58
Dondurmam gaymak (Ice Cream, I Scream) (2006,  Unrated)
59
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
60
Driven (2001,  PG-13)
61
Deep Blue Sea (1999,  R)
62
Ready to Wear (Prêt-à-Porter) (1994,  R)
63
Beowulf (2007,  PG-13)
64
Kingdom of Heaven (2005,  R)
65
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
66
Signs (2002,  PG-13)
67
Van Helsing (2004,  PG-13)
68
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
69
The Italian Job (2003,  PG-13)
70
The Green Mile (1999,  R)
71
The Exorcist (1973,  R)
72
Gothika (2003,  R)
73
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
74
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
75
The Cell (2000,  R)
76
Enough (2002,  PG-13)
77
Shall We Dance (2004,  PG-13)
78
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
79
3:10 to Yuma (2007,  R)
80
Proof (2005,  PG-13)
81
Saving Private Ryan (1998,  R)
82
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
83
Just Married (2003,  PG-13)
84
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
85
Hide and Seek (2005,  R)
86
The Aviator (2004,  PG-13)
87
Analyze This (1999,  R)
88
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
89
Taxi (2004,  PG-13)
90
Le Concile de Pierre (The Stone Council) (2006,  Unrated)
91
The Third Miracle (1999,  R)
92
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
93
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
94
Legally Blonde (2001,  PG-13)
95
15 Minutes (2001,  R)
96
The Man with Rain in His Shoes (Twice Upon a Yesterday) (If Only...) (1998,  R)
97
Sultan (1978,  Unrated)
98
Namuslu (1985,  Unrated)
99
Büyü (2004,  Unrated)
100
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
101
Istanbul Tales (Anlat Istanbul) (2005,  Unrated)
102
Gönül yarasi (Lovelorn) (2005,  Unrated)
103
Beynelmilel (2006,  Unrated)
104
In Hell (2003,  R)
105
The Devil's Own (1997,  R)
106
The Assignment (1997,  R)
107
Take the Lead (2006,  PG-13)
108
Closer (2004,  R)
109
Snatch (2001,  R)
110
The Hunting Party (2007,  R)
111
Secret Window (2004,  PG-13)
112
The Invasion (2007,  PG-13)
113
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
114
Mean Machine (2002,  R)
115
The Boondock Saints (1999,  R)
116
Little Children (2006,  R)
117
Premonition (2007,  PG-13)
118
Birth (2004,  R)
119
Dead Poets Society (1989,  PG)
120
Trapped (2002,  R)
121
Recep Ivedik (2008,  Unrated)
122
Ladies in Lavender (2005,  PG-13)
123
Mind Over Murder (2006,  Unrated)
124
Dangerous Minds (1995,  R)
125
28 Weeks Later... (2007,  R)
126
Barda (In Bar) (2007,  Unrated)
127
Twisted (2004,  R)
128
Titanic (1997,  PG-13)
129
Into the Wild (2007,  R)
130
The Recruit (2003,  PG-13)
131
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
132
City of Angels (1998,  PG-13)
133
Wanted (2008,  R)
134
Into the Blue (2005,  PG-13)
135
The Legend of Zorro (2005,  PG)
136
Musallat (Haunted) (2007,  Unrated)
137
The Man Who Cried (2000,  R)
138
American Beauty (1999,  R)
139
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
140
Assassins (1995,  R)
141
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
142
The Nanny Diaries (2007,  PG-13)
143
L' Inchiesta (The Inquiry) (The Investigation) (1986,  Unrated)
144
Big Daddy (1999,  PG-13)
145
21 Grams (2003,  R)
146
Drowning on Dry Land (2008,  R)
147
Dirty Work (2006,  R)
148
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
149
A Few Days in September (Quelques jours en septembre) (2007,  Unrated)
150
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
151
Jerry Maguire (1996,  R)
152
Murder by Numbers (2002,  R)
153
Chocolat (2000,  PG-13)
154
Gigli (2003,  R)
155
American Outlaws (2001,  PG-13)
156
Loser (2000,  PG-13)
157
Little Black Book (2004,  PG-13)
158
Issiz adam (2008,  Unrated)
159
Australia (2008,  PG-13)
160
The Death and Life of Bobby Z (Let's Kill Bobby Z) (1982,  R)
161
Uzak (Distant) (2004,  Unrated)
162
Wasabi (2001,  R)
163
Black Hawk Down (2001,  R)
164
Legends of the Fall (1994,  R)
165
Iklimler (Climates) (The Climate) (2006,  Unrated)
166
The Tailor of Panama (2001,  R)
167
Oyster Farmer (2005,  R)
168
The Butterfly Effect 2 (2006,  R)
169
National Treasure (2004,  PG)
170
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
171
The Brave One (2007,  R)
172
Ask Tutulmasi (2008,  Unrated)
173
Basic Instinct (1992,  R)
174
Basic Instinct 2 (2006,  R)
175
Universal Soldier (1992,  R)
176
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
177
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
178
Vizontele Tuuba (2004,  Unrated)
179
The Illusionist (2006,  PG-13)
180
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
181
Muro: Nalet olsun içimdeki insan sevgisine (2008,  PG)
182
Vizontele (2001,  Unrated)
183
Swingers (1996,  R)
184
Eve dönüs (2006,  Unrated)
185
Mutluluk (Bliss) (2009,  Unrated)
186
O... Çocuklari (2008,  PG)
187
Bulletproof (1996,  R)
188
The Number 23 (2007,  R)
189
Pathfinder (2007,  R)
190
Broken Angel (2008,  Unrated)
191
Wedding Daze (2007,  R)
192
Inglourious Basterds (2009,  R)
193
Real Women Have Curves (2002,  PG-13)
194
The Prestige (2006,  PG-13)
195
Recep Ivedik 2 (2009,  Unrated)
196
Good Will Hunting (1997,  R)
197
Slumdog Millionaire (2008,  R)
198
Reservoir Dogs (1992,  R)
199
Apocalypto (2006,  R)
200
Mustafa hakkinda hersey (2004,  Unrated)
201
The Shawshank Redemption (1994,  R)
202
Reign Over Me (2007,  R)
203
50 First Dates (2004,  PG-13)
204
9 1/2 Weeks (1986,  R)
205
Nefes: Vatan sagolsun (2009,  Unrated)
206
Gamer (2009,  R)
207
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
208
The Story of Us (1999,  R)
209
Frida (2002,  R)
210
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments