My Favorite Movies
| pepperminticecream2002's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Go Figure (2005, Unrated) |
|
| 2 |
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961, G) |
|
| 3 |
Head Over Heels (2001, PG-13) |
|
| 4 |
Entrapment (1999, PG-13) |
|
| 5 |
Jetsons: The Movie (1990, G) |
|
| 6 |
The Tigger Movie (2000, G) |
|
| 7 |
Garfield - The Movie (2004, PG) |
|
| 8 |
A Goofy Movie (1995, G) |
|
| 9 |
The Muppet Movie (1979, G) |
|
| 10 |
The Rugrats Movie (1998, G) |
|
| 11 |
Stitch! The Movie (2003, G) |
|
| 12 |
Heathcliff - The Movie! (1986, Unrated) |
|
| 13 |
Teen Witch (1989, PG-13) |
|
| 14 |
Nanny McPhee (2006, PG)
Nanny mcphee is about this man who ends up Loosing his wife. & he has to take care of his 8 kids all by himself. his kids drive all of the nannies away cause they are so Hyper. then one night a voice say the person you need is nanny mcphee. so she shows up at his door. to help with the kids. this movie will make you Laugh & fall in Love. Emma Thompson is a really great actress. this is one movie to add to your List! |
|
| 15 |
Sabrina Goes to Rome (1998, Unrated) |
|
| 16 |
Sabrina, Down Under (1999, Unrated) |
|
| 17 |
Selena (1997, PG) |
|
| 18 |
Sesame Street - Christmas Eve on Sesame Street (, Unrated) |
|
| 19 |
Sesame Street Presents - Follow that Bird (1985, G) |
|
| 20 |
Hiding Out (1987, PG-13)
Jon cryer. plays this guy who is a stock broker. who gets in to trouble. so he hides out at his cousin's high school.. there he finds Ryan. the girl of his dreams. so max finds out the the Fbi is Looking for him. so after the bad guy gets killed. Andrew goes to court. to get his Life back in order. then he goes to college. & finds that Ryan is also there. this is a real Love story to watch. this is one funny movie to add to your List! |
|
| 21 |
Unlikely Angel (1996, Unrated)
unlikely angel is about this singer who is played by Dolly Parton. her name is ruby Diamond. one night after a show she dies in a car crash. so she is sent to Heaven. but before she can come in. she is sent back down to help this family who lost there mom. & on the night of christmas eve. she has to go back up to heaven. this is a sad & funny story rolled in to one. if you like dolly parton. you will like this movie. this is something to add to your List! |
|
| 22 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 23 |
Legally Blonde (2001, PG-13)
Reese witherspoon rocks in this movie as Elle woods. she goes to Harvard to get back her boyfriend. but when she gets there she see him with a other girl & the ring she was going to get. if you like Reese Witherspoon. you will Like this movie it will have you seeing Blond. this is one movie to add to your List! |
|
| 24 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13)
Reese Witherspoon is back as Elle Woods. in this movie. she get the chance to go to Washington dc to help find her dog's mom. so she goes to where they are keeping her dogs mom. Elle finds out that they are doing tests on her & other Animals. so she gets this bill passed to stop the test on Animals. if you like reese witherspoon . you will Like legally blond 2! this is one funny movie to add to your List! |
|
| 25 |
Sabrina the Teenage Witch (1996, PG) |
|
| 26 |
Peter Pan (1953, G) |
|
| 27 |
The Cheetah Girls (2003, Unrated) |
|
| 28 |
The Care Bears Movie (1985, G) |
|
| 29 |
New York Minute (2004, PG) |
|
| 30 |
Holiday in the Sun (2001, G) |
|
| 31 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 32 |
Hairspray (1988, PG)
Hair spray. is about this teen who is named tracey wants to get the chance to dance on tv. with this really hot guy. one day she finds out that there is more then Just getting to dance on tv it is movie that shows you that Black people & white people can get along. in the same place. if you like dancing. this is a real funny movie to add to your List! |
|
| 33 |
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997, G) |
|
| 34 |
Bratz: The Movie (2007, PG) |
|
| 35 |
Bratz - Diamondz (2006, Unrated) |
|
| 36 |
Spice World (1998, PG) |
|
| 37 |
Wild America (1997, PG) |
|
| 38 |
Airborne (1993, PG) |
|
| 39 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 40 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 41 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 42 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 43 |
Right on Track (2003, Unrated) |
|
| 44 |
The Karate Kid Part III (1989, PG) |
|
| 45 |
Moving Violations (1985, PG-13) |
|
| 46 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
| 47 |
Daddy Day Camp (2007, PG) |
|
| 48 |
Speed 2 - Cruise Control (1997, PG-13) |
|
| 49 |
Willow (1988, PG) |
|
| 50 |
Iron Eagle (1986, PG-13) |
|
| 51 |
Iron Eagle IV (Iron Eagle on the Attack) (1995, PG-13) |
|
| 52 |
Seventeen Again (2000, Unrated) |
|
| 53 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 54 |
Welcome Home Roxy Carmichael (1990, PG-13) |
|
| 55 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 56 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 57 |
Emmet Otter's Jug-Band Christmas (1977, Unrated)
this is the best christmas movie ever. Jim Hanson has made this best holiday movie. it is about this boy & his mom. they want to buy each other store bought christmas gifts. but they really don't have lots of money. so they enter a talent contest. with the help of his friends. they win the prize. this is one movie to see with your Kids! the is one movie to add to your List! |
|
| 58 |
Alice in Wonderland (1951, G) |
|
| 59 |
The Jetsons Meet the Flintstones (1987, Unrated) |
|
| 60 |
The Crocodile Hunter - Collision Course (2002, PG) |
|
| 61 |
Iron Will (1994, PG) |
|
| 62 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 63 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 64 |
Blue Hawaii (1961, PG) |
|
| 65 |
Charlotte's Web (1973, G) |
|
| 66 |
American Anthem (1986, PG-13) |
|
| 67 |
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002, G) |
|
| 68 |
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006, G) |
|
| 69 |
Blue Smoke (2007, Unrated) |
|
| 70 |
Born to Be Wild (1995, PG) |
|
| 71 |
Snow Dogs (2002, PG) |
|
| 72 |
Home on the Range (2004, PG) |
|
| 73 |
When Innocence Is Lost (1997, Unrated) |
|
| 74 |
Saved by the Bell: Hawaiian Style (1992, Unrated) |
|
| 75 |
Saved by the Bell: Wedding in Las Vegas (1994, Unrated) |
|
| 76 |
The Air Up There (1994, PG) |
|
| 77 |
Quicksilver (1986, PG) |
|
| 78 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 79 |
Christmas at Water's Edge (2004, Unrated) |
|
| 80 |
Polly (1989, Unrated) |
|
| 81 |
Nine to Five (9 to 5) (1980, PG) |
|
| 82 |
Read it and Weep (2006, Unrated) |
|
| 83 |
That Thing You Do! (1996, PG) |
|
| 84 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 85 |
K-911 (1999, PG-13) |
|
| 86 |
Herbie: Fully Loaded (2005, G) |
|
| 87 |
Catwoman (2004, PG-13) |
|
| 88 |
A Little Princess (1995, G) |
|
| 89 |
The Secret Garden (1993, G) |
|
| 90 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 91 |
The Brady Girls Get Married (The Brady Brides) (1981, Unrated) |
|
| 92 |
Firstborn (1984, PG-13) |
|
| 93 |
Bring It On Again (2004, PG-13) |
|
| 94 |
Beautiful Girls (1996, R) |
|
| 95 |
All Aboard! Rosie's Family Cruise (2006, PG) |
|
| 96 |
The Manhattan Project (1986, PG-13) |
|
| 97 |
Zapped! (1982, R) |
|
| 98 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 99 |
Leap of Faith (1992, PG-13) |
|
| 100 |
Stuck in the Suburbs (2004, Unrated) |
|
| 101 |
Wendy Wu: Homecoming Warrior (2006, PG) |
|
| 102 |
Stuart Little (1999, PG) |
|
| 103 |
The Santa Clause (1994, PG) |
|
| 104 |
Santa Claus - The Movie (1985, PG) |
|
| 105 |
North Shore (1987, PG)
north shore is about this guy who is named rick. he wants to go to Hawaii & surf the big waves, Just like the pros do. before he heads off to college. on the way to hawaii. he gets muged. some tugs steals his things like his art set. his walltet. & his belt. so with the help of some locals he gets his stuff back. then he finds the girl of his dreams. this is a real funny movie. it has surfng. & romace all rolled in to one. this is one movie to add to your List! |
|
| 106 |
Taxi (2004, PG-13) |
|
| 107 |
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) (1994, PG-13) |
|
| 108 |
Best of the Best (1989, R) |
|
| 109 |
Revenge of the Nerds III: The Next Generation (1992, R) |
|
| 110 |
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love (1994, R) |
|
| 111 |
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005, PG) |
|
| 112 |
Smart House (1999, Unrated) |
|
| 113 |
Skatetown, U.S.A. (1979, PG) |
|
| 114 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 115 |
Calendar Girl (1993, PG-13) |
|
| 116 |
Beverly Hills 90210: A Christmas Special (1994, Unrated) |
|
| 117 |
Unwed Father (1997, Unrated) |
|
| 118 |
Funny About Love (1990, PG-13) |
|
| 119 |
Running on Empty (1988, PG-13) |
|
| 120 |
Little Nikita (1988, PG) |
|
| 121 |
Christmas Caper (2007, G) |
|
| 122 |
Wish Upon a Star (1996, PG) |
|
| 123 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 124 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 125 |
Mona Lisa Smile (2003, PG-13) |
|
| 126 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 127 |
Troop Beverly Hills (1989, PG) |
|
| 128 |
Jungle 2 Jungle (1997, PG) |
|
| 129 |
The Worst Witch (1986, G) |
|
| 130 |
Look Who's Talking (1989, PG-13) |
|
| 131 |
Look Who's Talking, Too (1990, PG-13) |
|
| 132 |
Lassie (1994, PG) |
|
| 133 |
Tinker Bell (2008, G) |
|
| 134 |
Parent Trap: Hawaiian Honeymoon (1989, Unrated) |
|
| 135 |
Parent Trap III (1989, Unrated) |
|
| 136 |
The Parent Trap (1961, G) |
|
| 137 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 138 |
Tru Confessions (2002, Unrated) |
|
| 139 |
Barbie Diaries (2006, Unrated) |
|
| 140 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 141 |
Sorority Boys (2002, R) |
|
| 142 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 143 |
Scooby-Doo and the Ghoul School (2000, Unrated) |
|
| 144 |
Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf (1991, Unrated) |
|
| 145 |
Scooby-Doo Meets The Harlem Globetrotters (1972, G) |
|
| 146 |
Scooby-Doo and the Cyber Chase (2001, Unrated) |
|
| 147 |
Aloha, Scooby-Doo! (2005, Unrated) |
|
| 148 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 149 |
Russkies (1987, PG) |
|
| 150 |
Parenthood (1989, PG-13) |
|
| 151 |
The Truth About Cats & Dogs (1996, PG-13) |
|
| 152 |
Bye Bye Love (1994, PG-13) |
|
| 153 |
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989, G) |
|
| 154 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 155 |
Buffy the Vampire Slayer (1992, PG-13) |
|
| 156 |
Looney Tunes (, G) |
|
| 157 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 158 |
Once Around (1990, R) |
|
| 159 |
Disorderlies (1987, PG) |
|
| 160 |
For Keeps (1988, PG-13) |
|
| 161 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 162 |
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise (1987, PG-13) |
|
| 163 |
Lucas (1986, PG-13) |
|
| 164 |
PCU (1993, PG-13) |
|
| 165 |
Arthur's Perfect Christmas (2000, Unrated) |
|
| 166 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 167 |
Anywhere But Here (2000, PG-13) |
|
| 168 |
Lorenzo's Oil (1992, PG-13) |
|
| 169 |
The Other Sister (1999, PG-13) |
|
| 170 |
The Butcher's Wife (1991, PG-13) |
|
| 171 |
Maid to Order (1987, PG) |
|
| 172 |
Steel Magnolias (1989, PG)
Steel Magnolias is about these six Southern women who deal with life & Love. shelby is about to get married. so she & her mom goes to truvy's to get there hair done. all of a sudden shelby starts to act sick. so her mom give her juice. to clam her blood suger back down to normal. then shelby dies. Leaving behind her son & Husband. this is a sad & funny movie to watch. if you like watching these six women. on the screen you will like this movie to add to your List! |
|
| 173 |
Parent Trap II (1986, Unrated) |
|
| 174 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 175 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 176 |
The Princess & the Marine (2001, Unrated) |
|
| 177 |
Crazy/ Beautiful (2001, PG-13) |
|
| 178 |
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002, PG-13) |
|
| 179 |
Nine Months (1995, PG-13) |
|
| 180 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 181 |
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991, PG-13) |
|
| 182 |
The Kid (2000, PG) |
|
| 183 |
Big (1988, PG) |
|
| 184 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 185 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 186 |
House Arrest (1996, PG) |
|
| 187 |
Lisa (1989, PG-13) |
|
| 188 |
Nobody's Perfect (1990, PG-13) |
|
| 189 |
Baywatch: Forbidden Paradise (1995, PG) |
|
| 190 |
Baywatch: Hawaiian Wedding (2003, Unrated) |
|
| 191 |
Seduced and Betrayed (1995, Unrated) |
|
| 192 |
Back to School (1986, PG-13) |
|
| 193 |
The Legend of Billie Jean (1985, PG-13) |
|
| 194 |
Frankie & Johnny (1991, R) |
|
| 195 |
Shag (1989, PG) |
|
| 196 |
Baby Cakes (1989, R)
ricki Lake plays girl named grace. one day she find the man of his dreams on the subway. she is so scared to talk him. they find out they both like the same kind of candy sugar babies. that how they find each other this is a real romance movie to watch with some one you Love. this is a great movie to add to your List! |
|
| 197 |
Mrs. Winterbourne (1996, PG-13)
mrs winterbourne. is about this girl who ends up having a baby. one really bad night. in the rain. she is one the train. she finds this guy named hugh. finds her. so he says come to get dryed. then she see's a other girl on the train. then there is a crash. & the other girl & hugh ends up being killed. the only one that didn't get killed is ricki lake. they all think she is mrs winterbourne. then she finds this guy. & then end up falling in Love. then one night at this party. her past comes & finds her. he says he wants to be apart of his son's life. Ricki Lake tryes any way to keep him out. even bribe. then at Just before her wedding to Brendan Fraser. the cops show up & they said her ex is shot. the cops think she did it but an old flame of his ex ends up taking the blame. for what happend. this is a real funny & sad movie to see. this is one movie to add to your List! |
|
| 198 |
Gung Ho (1986, PG-13) |
|
| 199 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 200 |
Look Who's Talking Now (1993, PG-13) |
|
| 201 |
One Fine Day (1996, PG) |
|
| 202 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 203 |
Beaches (1988, PG-13) |
|
| 204 |
Definitely, Maybe (2008, PG-13) |
|
| 205 |
Soapdish (1991, PG-13) |
|
| 206 |
Straight Talk (1992, PG) |
|
| 207 |
D3: The Mighty Ducks (1996, PG) |
|
| 208 |
Gleaming the Cube (1989, PG-13) |
|
| 209 |
Dr Jekyll & Ms Hyde (1995, PG-13) |
|
| 210 |
Mac and Me (1988, PG) |
|
| 211 |
Just One of the Girls (Anything for Love) (1985, R) |
|
| 212 |
White Water Summer (1987, PG) |
|
| 213 |
Girls Just Want to Have Fun (1985, PG) |
|
| 214 |
Grumpy Old Men (1993, PG-13) |
|
| 215 |
She's Out of Control (1989, PG) |
|
| 216 |
The Garbage Picking, Field Goal Kicking Philadelphia Phenomenon (1995, G) |
|
| 217 |
Grumpier Old Men (1995, PG-13) |
|
| 218 |
Kim Possible: A Sitch in Time (2003, G) |
|
| 219 |
Mail to the Chief (2000, Unrated) |
|
| 220 |
Frequency (2000, PG-13) |
|
| 221 |
With Honors (1994, PG-13) |
|
| 222 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 223 |
Harriet the Spy (1996, PG) |
|
| 224 |
Ice Princess (2005, G) |
|
| 225 |
Mannequin (1987, PG) |
|
| 226 |
Solarbabies (1986, PG-13) |
|
| 227 |
Fighting the Odds: The Marilyn Gambrell Story (2005, Unrated) |
|
| 228 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 229 |
Radio (2003, PG) |
|
| 230 |
Light of Day (1987, PG-13) |
|
| 231 |
The Game Plan (2007, PG) |
|
| 232 |
Why I Wore Lipstick to My Mastectomy (2006, Unrated) |
|
| 233 |
Stand and Deliver (1988, PG) |
|
| 234 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 235 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008, PG-13) |
|
| 236 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 237 |
Soul Food (1997, R) |
|
| 238 |
Made in America (1993, PG-13) |
|
| 239 |
Going in Style (1979, PG) |
|
| 240 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 241 |
Life is Ruff (2005, G) |
|
| 242 |
Mickey's Christmas Carol (1983, G) |
|
| 243 |
Milk Money (1994, PG-13) |
|
| 244 |
Curious George Goes to the Hospital (2005, Unrated) |
|
| 245 |
Curious George (2006, G) |
|
| 246 |
The Nutty Professor (1996, PG-13) |
|
| 247 |
Nutty Professor II - The Klumps (2000, PG-13) |
|
| 248 |
Steel (1997, PG-13) |
|
| 249 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 250 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 251 |
The Muppets Take Manhattan (1984, G)
the muppets take manhattan is a real funny movie, it is also a book. i have seen this movie & i think this is one funny thing that Jim Hanson has ever come up with. kermit & his friends. have finished college, so they take a trip to new york. to get a screen play to be seen on broadway. but on there way they get in to trouble. & kermit ends up being Lost & in the hospital. this is a real funny movie to watch with your kids. |
|
| 252 |
The Even Stevens Movie (2003, G) |
|
| 253 |
Howard the Duck (1986, PG) |
|
| 254 |
The New Adventures of Pippi Longstocking (1988, G) |
|
| 255 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 256 |
Snowglobe (2007, Unrated) |
|
| 257 |
The Beverly Hillbillies (1993, PG) |
|
| 258 |
The Karate Kid (1984, PG) |
|
| 259 |
Backdraft (1991, R) |
|
| 260 |
Stanley & Iris (1990, PG-13) |
|
| 261 |
Falling in Love (1984, PG-13) |
|
| 262 |
My Boyfriend's Back (1989, PG) |
|
| 263 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 264 |
Can't Buy Me Love (1987, PG-13) |
|
| 265 |
All I Want for Christmas (1991, G) |
|
| 266 |
Cow Belles i (, G) |
|
| 267 |
Back to the Beach (1987, PG) |
|
| 268 |
Men At Work (1990, PG-13) |
|
| 269 |
A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story (2006, Unrated) |
|
| 270 |
Bring It On: All or Nothing (2006, PG-13) |
|
| 271 |
Stuck On You (2003, PG-13) |
|
| 272 |
Little Sister, (Mister Sister ) (1992, PG-13) |
|
| 273 |
Weekend at Bernie's II (1993, PG) |
|
| 274 |
Weekend at Bernie's (1989, PG-13) |
|
| 275 |
Daddy (1987, Unrated) |
|
| 276 |
The Pick-Up Artist (1987, PG-13) |
|
| 277 |
Fool's Gold (Fools Gold) (2008, PG-13) |
|
| 278 |
Hanging Up (2000, PG-13) |
|
| 279 |
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984, PG) |
|
| 280 |
Breakin' 2 - Electric Boogaloo (1984, PG) |
|
| 281 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 282 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 283 |
Carolina (2004, PG-13) |
|
| 284 |
Swimfan (2002, PG-13) |
|
| 285 |
The Prince and Me (2004, PG) |
|
| 286 |
Beethoven (1992, PG) |
|
| 287 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 288 |
Miracle on 34th Street (1994, G) |
|
| 289 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 290 |
Oliver & Company (1988, G) |
|
| 291 |
Eight Below (2006, PG)
eight below is based on a true story. about this great dog sled team. with there guide Jerry Shepard. on the Last day of the season. they have to take this doctor. to this rough part of Antarctica. they all have to Leave cause bad weather forces to Leave the dogs at the base. Jerry tryes any thing to get back there. then they go back to the base & get the dogs & take them back Home. this is a real sad story. to watch if you love Dogs. but there is a twist. this is a real funny movie to add to your List! |
|
| 292 |
Tiger Cruise (2004, PG) |
|
| 293 |
Micki + Maude (1984, PG-13) |
|
| 294 |
The Monster Squad (1987, PG-13) |
|
| 295 |
The Cider House Rules (1999, PG-13) |
|
| 296 |
American Flyers (1985, PG-13) |
|
| 297 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 298 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 299 |
Kids in America (2005, PG-13) |
|
| 300 |
The Replacements (2000, PG-13) |
|
| 301 |
Angie (1994, R) |
|
| 302 |
If Looks Could Kill (1991, PG-13)
i saw if Looks could kill once. it has a lot of thrills & spills. Richard Grieco plays this high school senior micheal corbin. in order to finish high school he & his friends take a class trip to france. there a secret spy. code named micheal corbin. is also on the flight to france. some bad people. kill the spy who is named micheal corbin. they have no idea that there is a other guy who is also named micheal corbin. this is one funny movie to watch. this is one movie to add to your List! |
|
| 303 |
Romy and Michele's High School Reunion (1997, R) |
|
| 304 |
The Cutting Edge (1992, PG) |
|
| 305 |
The Cutting Edge: Going for the Gold (2006, PG-13) |
|
| 306 |
The Cutting Edge 3: Chasing the Dream (2008, Unrated) |
|
| 307 |
Snow Buddies (2008, Unrated) |
|
| 308 |
Flight of the Navigator (1986, PG) |
|
| 309 |
Miracle Run (The Unexpected Journey) (2004, PG) |
|
| 310 |
Noah (1998, Unrated) |
|
| 311 |
Not Without My Daughter (1991, PG-13) |
|
| 312 |
Private Benjamin (1980, R) |
|
| 313 |
Immediate Family (1989, PG-13) |
|
| 314 |
Eddie (1996, PG-13) |
|
| 315 |
Girl, Positive (2007, Unrated) |
|
| 316 |
Father of the Bride Part II (1995, PG) |
|
| 317 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 318 |
Big Girls Don't Cry... They Get Even (1992, PG) |
|
| 319 |
Your Mother Wears Combat Boots (1989, Unrated) |
|
| 320 |
Ski Patrol (1990, PG) |
|
| 321 |
When Friendship Kills (A Secret Between Friends: A Moment of Truth Movie) (1996, Unrated) |
|
| 322 |
Tower of Terror (1997, Unrated) |
|
| 323 |
Zeus and Roxanne (1997, PG) |
|
| 324 |
It Takes Two (1995, PG) |
|
| 325 |
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987, PG) |
|
| 326 |
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985, PG-13) |
|
| 327 |
Police Academy 3 - Back in Training (1986, PG) |
|
| 328 |
Nothing in Common (1986, PG) |
|
| 329 |
The Wedding Date (2005, PG-13) |
|
| 330 |
Paramedics (1988, PG-13) |
|
| 331 |
It Takes Two (My New Car) (1988, PG-13) |
|
| 332 |
Windrunner (1994, PG) |
|
| 333 |
Cow Belles (2006, G) |
|
| 334 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 335 |
Betsy's Wedding (1990, R) |
|
| 336 |
Fifteen and Pregnant (1998, Unrated) |
|
| 337 |
Johnny Tsunami (1999, G) |
|
| 338 |
Johnny Kapahala: Back on Board (2007, Unrated) |
|
| 339 |
Queen Sized (2008, Unrated) |
|
| 340 |
Snoopy's Getting Married, Charlie Brown (1985, Unrated) |
|
| 341 |
Beautiful Girl (2003, PG) |
|
| 342 |
The Brooke Ellison Story (2004, PG) |
|
| 343 |
Little Big League (1994, PG) |
|
| 344 |
Defending Your Life (1991, PG) |
|
| 345 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 346 |
The Face on the Milk Carton (Stolen Identity) (1995, Unrated) |
|
| 347 |
Holly Hobbie and Friends: Best Friends Forever (, Unrated) |
|
| 348 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13)
sweet home alabama is about this girl. played by reese witherspoon, she is about to get married to patrick dempsey. so she heads home to Alabama. to get divorced, from her old high school flame Jake. things start to act weird. when this guy who works for the mayor. shows up at the carmichael house. he starts to ask reese a lot of Questions. about her family & her past. this is one funny movie to watch. if you like reese witherspoon you will like this movie. this is something to add to your List! |
|
| 349 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 350 |
My Girl (1991, PG) |
|
| 351 |
My Girl 2 (1996, PG) |
|
| 352 |
Yellow Brick Road (2005, Unrated) |
|
| 353 |
The Best Man (1999, R) |
|
| 354 |
Aquamarine (2006, PG) |
|
| 355 |
The Good Witch (2008, Unrated) |
|
| 356 |
Double, Double, Toil and Trouble (, Unrated) |
|
| 357 |
To Grandmother's House We Go (1992, Unrated) |
|
| 358 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 359 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 360 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 361 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 362 |
The Preacher's Wife (1996, PG) |
|
| 363 |
The Cheetah Girls 2 (2006, Unrated) |
|
| 364 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 365 |
Desperately Seeking Susan (1985, PG-13) |
|
| 366 |
Mannequin 2: On the Move (1991, PG) |
|
| 367 |
I Do (But I Don't) (2004, Unrated) |
|
| 368 |
The Thirteenth Year (1999, Unrated) |
|
| 369 |
What's Cooking? (2000, PG-13) |
|
| 370 |
A Mom for Christmas (1990, G) |
|
| 371 |
Mom at Sixteen (2005, Unrated) |
|
| 372 |
Nancy Drew (2002, Unrated) |
|
| 373 |
Wit (2001, PG-13) |
|
| 374 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 375 |
Danielle Steel's 'Mixed Blessings' (, Unrated) |
|
| 376 |
Kaleidoscope (1990, Unrated) |
|
| 377 |
Strictly Business (1991, PG-13)strictly business, is about these two guys. who work in the same firm. & then one day waymon goes out to eat & he meets the girl of his dreams. so they end up helping her get her night club off the ground. & the three . all became friends. waymon. & natale became girl friend & boy friend. this is one movie to see with some one you Love! |
|
| 378 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 379 |
Biloxi Blues (1988, PG-13) |
|
| 380 |
WarGames (War Games) (1983, PG) |
|
| 381 |
Gracie's Choice: A Story of Love (2004, Unrated) |
|
| 382 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 383 |
Angels in the Endzone (1997, Unrated) |
|
| 384 |
Angels in the Outfield (1994, PG) |
|
| 385 |
E.T. the Extra-Terrestrial (, Unrated) |
|
| 386 |
The Karate Kid Part II (1986, PG)
the karate kid part 2 takes place in mr miyagi's home town in Japan. he get's this Letter from his old flame. telling him that his dad is very sick. so he & daniel go & visit him. there they get into a lot of trouble! this movie is both sad & happy rolled in to one. this is one movie to add to your List! |
|
| 387 |
Into the Blue (2005, PG-13) |
|
| 388 |
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987, PG) |
|
| 389 |
Three Men and a Little Lady (1990, PG) |
|
| 390 |
When Andrew Came Home (Taming Andrew) (2000, Unrated) |
|
| 391 |
Peggy Sue Got Married (1986, PG-13) |
|
| 392 |
Model Behavior (2000, Unrated) |
|
| 393 |
No Higher Love (God's New Plan) (1999, Unrated) |
|
| 394 |
Nancy Drew (2007, PG) |
|
| 395 |
Sesame Street: Elmopalooza! (, Unrated) |
|
| 396 |
Susie Q (1996, Unrated)
Susie Q is this girl who is getting ready for the winter dance during the 1950's. one night on there way her & her boyfriend. ends up getting in to a car crash. then a few years Later a teen named Zach. is Living in her old House one day while He & his sister are fishing. they find a charm bracelet that used to belong to Susie Q. then one night Zach see's her. this is a real funny movie. to watch with your kids. it was also on Disney. |
|
| 397 |
Don't Tell Her It's Me (The Boyfriend School) (1990, PG-13) |
|
| 398 |
Flubber (1997, PG) |
|
| 399 |
The Forbidden Dance Is Lambada (1990, PG-13) |
|
| 400 |
The Aristocats (1970, G) |
|
| 401 |
SpaceCamp (Space Camp) (1986, PG) |
|
| 402 |
And Then Came Love (2007, Unrated) |
|
| 403 |
Long Lost Son (2006, G) |
|
| 404 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 405 |
Zapped Again! (1990, R)
Zapped again is a spin. on the first movie with a little more thrills it is about this group of friends. who get Revenge on the cool kids. who ends up taking over there hang out. they find a way to win back there room. by putting flea power in water. with the help of hotdogs. then the give them out at the carnival. when the people start eating the hotdogs they start to itch. this movie is really funny to watch. & add to your List! |
|
| 406 |
This Is My Life (1992, PG) |
|
| 407 |
Miracle in Lane 2 (2000, G) |
|
| 408 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 409 |
Flashdance (1983, R) |
|
| 410 |
Taps (1981, PG) |
|
| 411 |
Toy Soldiers (1991, R) |
|
| 412 |
Life with Mikey (1993, PG) |
|
| 413 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 414 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 415 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 416 |
Searching for David's Heart (2004, Unrated) |
|
| 417 |
The Skateboard Kid II (1995, PG) |




























































































































































































































































































































































































