My Favorite Movies
My DVD Collection
| pernilla79's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 2 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982, R) |
|
| 3 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 4 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 5 |
Show Me Love (Fucking Amal) (1999, Unrated) |
|
| 6 |
Malena (2000, R) |
|
| 7 |
Baby Doll (1956, R) |
|
| 8 |
Together (Tillsammans) (2001, R) |
|
| 9 |
La Vie en Rose (La Mome) (2007, PG-13) |
|
| 10 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 11 |
Broken Flowers (2005, R) |
|
| 12 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 13 |
What About Bob? (1991, PG) |
|
| 14 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 15 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 16 |
Always (1989, PG) |
|
| 17 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 18 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 19 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 20 |
Den Goda Viljan (The Best Intentions) (1992, Unrated) |
|
| 21 |
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972, R) |
|
| 22 |
Sista kontraktet (The Last Contract) (1998, Unrated) |
|
| 23 |
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985, PG-13) |
|
| 24 |
Utvandrarna (The Emigrants) (1971, PG) |






















