Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  peterzblog's Rating My Rating
1
25th Hour (2002,  R)
2
21 Grams (2003,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
7
Finding Nemo (2003,  G)
8
300 (2007,  R)
9
Forrest Gump (1994,  PG-13)
10
Grease (1978,  PG)
11
Shrek (2001,  PG)
12
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
13
The Matrix (1999,  R)
14
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
15
Sin City (2005,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
17
Reservoir Dogs (1992,  R)
18
Jackie Brown (1997,  R)
19
Inglourious Basterds (2009,  R)
20
The Departed (2006,  R)
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
The Shawshank Redemption (1994,  R)
24
V for Vendetta (2006,  R)
25
Wedding Crashers (2005,  R)
26
Body of Lies (2008,  R)
27
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
28
Soul Man (1986,  PG-13)
29
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
30
Dead Men Walking (2005,  R)
31
Fallen (2006,  Unrated)
32
The Game (2008,  Unrated)
33
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
34
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
35
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
36
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
37
The Blues Brothers (1980,  R)
38
GoodFellas (1990,  R)
39
Gangs of New York (2002,  R)
40
Casino (1995,  R)
41
Taxi Driver (1976,  R)
42
Raging Bull (1980,  R)
43
Cape Fear (1991,  R)
44
The Color of Money (1986,  R)
45
After Hours (1985,  R)
46
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
47
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
48
Armageddon (1998,  PG-13)
49
The Fifth Element (1997,  PG-13)
50
Die Hard (1988,  R)
51
Lucky Number Slevin (2006,  R)
52
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
53
Unbreakable (2000,  PG-13)
54
The Whole Nine Yards (2000,  R)
55
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
56
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
57
The Jackal (1997,  R)
58
Mercury Rising (1998,  R)
59
Hart's War (2002,  R)
60
Blind Date (1987,  PG-13)
61
The Bonfire of the Vanities (1990,  R)
62
Traffic (2000,  R)
63
Basic Instinct (1992,  R)
64
A Perfect Murder (1998,  R)
65
Romancing the Stone (1984,  PG)
66
Falling Down (1993,  R)
67
The American President (1995,  PG-13)
68
Wall Street (1987,  R)
69
The War of the Roses (1989,  R)
70
Disclosure (1994,  R)
71
Black Rain (1989,  R)
72
The Next Best Thing (2000,  PG-13)
73
Catwoman (2004,  PG-13)
74
Total Recall (1990,  R)
75
The Quick and the Dead (1995,  R)
76
Sliver (1993,  R)
77
Cold Creek Manor (2003,  R)
78
Diabolique (1996,  R)
79
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
80
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
81
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
82
Pocahontas II - Journey to a New World (1998,  Unrated)
83
War of the Worlds (2005,  PG-13)
84
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
85
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
86
Minority Report (2002,  PG-13)
87
Jurassic Park (1993,  PG-13)
88
Saving Private Ryan (1998,  R)
89
Jaws (1975,  PG)
90
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
91
The Terminal (2004,  PG-13)
92
Hook (1991,  PG)
93
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
94
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
95
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
96
Munich (2005,  R)
97
Schindler's List (1993,  R)
98
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
99
The Color Purple (1985,  PG-13)
100
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
101
Empire of the Sun (1987,  PG)
102
Amistad (1997,  R)
103
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
104
Duel (1972,  PG)
105
The Sugarland Express (1974,  PG)
106
Poltergeist (1982,  PG)
107
The Omen (1976,  R)
108
The Exorcist (1973,  R)
109
The Evil Dead (1981,  NC-17)
110
Pretty Woman (1990,  R)
111
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
112
Charlotte's Web (2006,  G)
113
Notting Hill (1999,  PG-13)
114
Runaway Bride (1999,  PG)
115
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
116
Erin Brockovich (2000,  R)
117
Charlie Wilson's War (2007,  R)
118
Stepmom (1998,  PG-13)
119
Conspiracy Theory (1997,  R)
120
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
121
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
122
Flatliners (1990,  R)
123
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
124
Michael Collins (1996,  R)
125
Ready to Wear (Prêt-à-Porter) (1994,  R)
126
Full Frontal (2002,  R)
127
American Psycho (2000,  R)
128
Psycho (1960,  R)
129
The Passion of the Christ (2004,  R)
130
What Women Want (2001,  PG-13)
131
Chicken Run (2000,  G)
132
We Were Soldiers (2002,  R)
133
Apocalypto (2006,  R)
134
The Patriot (2000,  R)
135
Lethal Weapon (1987,  R)
136
Maverick (1994,  PG)
137
Ransom (1996,  R)
138
Mad Max (1979,  R)
139
Payback (1999,  R)
140
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
141
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
142
Air America (1990,  R)
143
Tequila Sunrise (1988,  R)
144
Nuncrackers (2004,  Unrated)
145
Titanic (1997,  PG-13)
146
The Terminator (1984,  R)
147
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
148
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
149
Aliens (1986,  R)
150
True Lies (1994,  R)
151
Fraternity Vacation (1985,  R)
152
Seven Pounds (2008,  PG-13)
153
No Country for Old Men (2007,  R)
154
Antz (1998,  PG)
155
Beowulf (2007,  PG-13)
156
The Messenger (2009,  R)
157
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
158
White Men Can't Jump (1992,  R)
159
Annie Hall (1977,  PG)
160
The Thin Red Line (1999,  R)
161
A Scanner Darkly (2006,  R)
162
Manhattan (1979,  R)
163
EdTV (1999,  PG-13)
164
Indecent Proposal (1993,  R)
165
Money Train (1995,  R)
166
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
167
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
168
Wag the Dog (1997,  R)
169
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
170
Husbands and Wives (1992,  R)
171
Casino Royale (1967,  G)
172
New York Stories (1989,  PG)
173
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
174
Play It Again, Sam (1972,  PG)
175
Twister (1996,  PG-13)
176
Cast Away (2000,  PG-13)
177
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
178
Pay It Forward (2000,  PG-13)
179
Girls Just Want to Have Fun (1985,  PG)
180
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
181
The Silence of the Lambs (1991,  R)
182
Red Dragon (2002,  R)
183
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
184
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
185
Hannibal (2001,  R)
186
Fracture (2007,  R)
187
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
188
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
189
Legends of the Fall (1994,  R)
190
Proof (2005,  PG-13)
191
Chaplin (1992,  PG-13)
192
Howards End (1992,  PG)
193
Nixon (1995,  R)
194
Desperate Hours (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments