My Favorite Movies


  petface's Rating My Rating
1
Abraxas: Guardian of the Universe (1991,  R)
Abraxas: Guardian of the Universe
Greatest B-movie of all-time? :oD - Sven-Ole Thorsen vs. Jesse Ventura, and they're fighting - not in space, but - in a small Canadian town! Wrestling in the woods while soft saxophone music is playing.. awesome!
2
Pembalasan ratu pantai selatan (Lady Terminator) (Nasty Hunter) (Shooting Star) (1988,  R)
3
RoboCop (1987,  R)
RoboCop
Awesome classic sci-fi action! A childhood favorite that still can hold its ground. Lots of dark humour and ultra-violence goes well with the dystopic look at the future. It doesn't get much better than this.
4
Reservoir Dogs (1992,  R)
5
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
6
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
7
Nemesis (1993,  R)
8
Platoon (1986,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
Cyborg (1989,  R)
11
Die Hard (1988,  R)
12
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
13
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
14
Three Amigos! (1986,  PG)
15
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
16
Blade Runner (1982,  R)
17
The Matrix (1999,  R)
18
The Big Lebowski (1998,  R)
19
Seven (Se7en) (1995,  R)
20
Wayne's World (1992,  PG-13)
21
Blazing Saddles (1974,  R)
22
Back to the Future (1985,  PG)
23
Mallrats (1995,  R)
24
The Super Ninja (1986,  Unrated)
The Super Ninja
Alexander Lou and Eugene Thomas star in this oldschool chop-socky gong-fu martial arts disasterpiece. It's really one of the funniest and most inventive movies you'll EVER see. And the atrocious dubbing just adds to the fun.
25
The Exterminator (1980,  R)
26
The Blob (1988,  R)
The Blob
Very underrated horrormovie (perhaps because it's a remake without celebrities). Great story and great effects makes this an instant horror-classic in my book.
27
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
Perhaps the greatest war-movie of all-time. The training-sequences are unmatched by any movie, and the action-combat scenes are on par with the greatest out there! R. Lee Ermey is the epitome of the mean army-man that everyone fears would ever become their superior officer. A+++
28
Alien (1979,  R)
29
Aliens (1986,  R)
30
Predator (1987,  R)
Predator
I ain't got time to write a review! You ugly mother---
31
Predator 2 (1990,  R)
32
Total Recall (1990,  R)
33
The Terminator (1984,  R)
34
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
35
The Running Man (1987,  R)
36
The Thing (1982,  R)
The Thing
Intense and scary sci-fi classic with great performances by all the actors involved, with cool special effects that make your skin crawl, even to this day. Pure awesomeness.
37
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
38
The Shining (1980,  R)
39
A Clockwork Orange (1971,  R)
40
Django (1966,  Unrated)
41
Tremors (1990,  R)
42
Darkman (1990,  R)
43
Zoolander (2001,  PG-13)
44
The Warriors (1979,  R)
45
Class of 1984 (1982,  R)
46
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments