My Favorite Movies


  phoenixhearted's Rating My Rating
1
Jersey Girl (2004,  PG-13)
Jersey Girl
My favorite chickflick since '04

i love the talent show scene.
2
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
very romantic... bubblegum teen stuff but i loved it... now i just gotta find the books so i can keep up. it will tug at ur heartstings if ur into this kind of stuff. KUDOS!
3
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
The Wedding Planner
my favorite j-lo movie.


FAVE QUOTE:"those who cant do, teach. those who cant wed, plan."
4
French Kiss (1995,  PG-13)
French Kiss
this used to be rank #1
FAVE QUOTE: "I never tought i would be a woman who said this but... all men are bastards."
5
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise
this movie has had a serious impact on me.
6
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
i love this movie so much that i can watch it over and over, all the way through.
7
Blast from the Past (1999,  PG-13)
Blast from the Past
this is a sweet movie, its funny and doesnt take itself too serious.
8
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
smashing good fun
9
Empire Records (1995,  PG-13)
10
Dead Again (1991,  R)
Dead Again
this film really got me.. i love the whole story line. kenneth and emma have great chemistry here.
11
Someone Like You (2001,  PG-13)
Someone Like You
loved the cast... Jackman is great and Ashely is funny, likable and relatable.
FAVE QUOTE: "what happen to ur neck?
i bit myself shaving."-
i always laugh on that part.
12
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
13
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
i read the book. this is a great adaptation.
14
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless
the first teen movie of my teen years. total couldnot relate but i loved it anyway (still do)
15
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
gotta love keanu --
love the song that plays when they meet at the party, its by paul mccartney.
16
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
this makes adam look cute and funny.. i liked adam and drew in this one more than in wedding singer.
17
Hackers (1995,  PG-13)
Hackers
i really loved the chemistry between johnny and angelina... i highly recommend this movie.
18
Tango & Cash (1989,  R)
Tango & Cash
I soooo love this movie.. fave action flick sly and kurt are fabulously funny.
19
Dedication (2007,  R)
Dedication
trippy little story about complicated little people trying to get through life... i went out and bought it hoping it would be good and it was... i total loved the scene when henry explains his quirks and i totally relate to lucy's character. if in doubt check out the trailer...
in the movie cliche: sometimes we just make sense.
20
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On
this is not a democracy its a cheeracracy
21
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
my 1# favorite drag movie. what u can concieve and believe u will achieve
22
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
i loved this one so much i made anyone and everyone watch this.
23
Latter Days (2004,  Unrated)
24
Signs (2002,  PG-13)
Signs
this is my favorite scary movie, but how do u ask its not scary...hell yeah it is for people like me that are afraid of aliens.. this movie trully scared me.
"theres a monster outside my window... can i have a glass of water?"
25
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
"you ate rats?!
Yes, and i dont recommend them."
26
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
i want a mini because of this movie
27
Desperado (1995,  R)
Desperado
my fave in the trilogy. it was not too over the top and was a little less indie film but all robert rodriguez.
28
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
"im sorry did i break ur consentration"
29
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
no william wallace is 10 ft tall and can consume u with fireballs from his eyes and shoots lighting bolts from his arse.
30
Dogma (1999,  R)
31
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
my favorite scene is when he closes the box on her hand... Gere improvised that little bit.
32
Dream a Little Dream (1989,  PG-13)
Dream a Little Dream
my favorite corey movie
33
Pump up the Volume (1990,  R)
Pump up the Volume
this movie changed my life.
" now im depressed... luckly im too depressed to kill myself"
34
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
CLASSIC KEANU.
be execellent to each other.
35
The Usual Suspects (1995,  R)
36
Strictly Ballroom (1992,  PG)
Strictly Ballroom
great dance movie
37
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
i really enjoyed this version ...it helped me really understand the play better and i love the soundtrack.
38
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
it's a modern fairytale story. the cinderella story is told over and over... this is up there with the good ones.
39
Heathers (1988,  R)
40
27 Dresses (2008,  PG-13)
27 Dresses
this is a great movie ...i laughed out loud
41
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
i so fell in love with this move...it made me laugh and cry and i would watch it again and again.
42
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin
this was an awesome movie up there with usual suspects
43
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
it got me thinking, have u ever hurt so bad u want to forget?? and what if this causes u to make the same mistakes.
44
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
dont get me started here
i loved the movie, hated the show
45
Dolores Claiborne (1995,  R)
Dolores Claiborne
favorite stephen king based movie... kathy bates is awesome
46
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead
this was a great dance movie... i liked it so much i bought it as soon as it was out on dvd.
47
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate)
this is a bittersweet tale ... i still cant help but watch it.. its sad and complecated but i understand it more every time i watch it.
48
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
Look Who's Talking
i find this a classic... kirsty and travolta had great chemistry.. i laugh every time i watch it and whenever its on tv i tend to watch it.
49
The Joy Luck Club (1993,  R)
50
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
i was really touched by this movie ... i cry everytime i see it
51
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
great film that makes fun of family and weddings.
52
Fools Rush In (1997,  PG-13)
Fools Rush In
matthew and salma bring that oppisites attract combo together
53
Showdown in Little Tokyo (1991,  R)
54
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
its an aussie film so the becareful with this one.
55
Knight's Tale (,  PG-13)
Knight's Tale
i love the dance scene
golden years is an awesome song
56
Stephen King's The Stand (,  Unrated)
57
Sleepy Hollow (1999,  R)
58
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
this was so awesome ... it shone the light on some great young actors.
59
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid
this is my total fave disney princess!!! that said i watched this movie sooooo much i had it memorized a one point...i still sing the songs when i hear them. this was truly a life altering movie. (for me atleast)
60
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
couldnt wait to see it... well worth the anticipation. surpassed it predisessor. totally had a blast.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments