My Favorite Movies


  PhoenixRampant's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
It's my favorite of the trilogy,it's more than I imagined!
2
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I love Aslan!
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
speechless!
4
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Such an amazing film,I love it.
5
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
I don't like the script in certain moments,but great movie!
6
The Last Samurai (2003,  R)
The Last Samurai
One of the best films I've ever seen!
7
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
My first movie on Vhs,and it was my first one on DVD.One of my all time favorites!
8
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
visually stunning and amazing!
it took my breath away!
9
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
I couldn't believe my eyes!!!
I heard some critics say that it was better than the first one,but as a fan of the book,I can't say the same.The Lion,The Witch and The Wardrobe was a better adaptation from the book,but anyway,I was mesmerized,the visual effects were amazing!Aslan looked even more real!The music was great,I love Harry Gregson-Williams,although they kept most of the music from the first movie.The battles were more intense and Ben Barnes (besides being very handsome)is very talented,and the Pevensie brothers have grown in every sense of the word,I was impressed with William Moseley.The scene on the train station was awesome!
I can't wait to see it again!!!
10
Dragonheart (1996,  PG-13)
Dragonheart
I think that because of this movie,I started to like Fantasy books and movies.Beautiful...
11
Memento (2000,  R)
Memento
brain teaser!
12
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
One of my favorites of all time!
This is real sci-fi!
13
Road to Perdition (2002,  R)
Road to Perdition
In my opinion,the best performance by Tom Hanks.
14
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
better than what I thought,very entertaining,and funny!
15
Forrest Gump (1994,  PG-13)
16
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
My brother and I grew up watching the Transformers and we were totally blown away with the movie.It brought back so many childhood memories that it was overwhelming.We looked at each other a lot of times during the movie with our mouths open asking"Did you see that?"I loved it! Every detail,the sound they make when they transform,the music was awesome! It was hilarious too! This is the best movie of 2007 without a doubt!!! AMAZING!!!
P.S.# 1.This will go to My Favorite Movie list #2.I want the soundtrack#3.I want to see it again!!!
17
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Reign of Fire
I discovered Gerard Butler on this movie Matthew McConaughey looked like a better version of Vin Diesel but anyway,I love this movie!
18
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
Another movie I've been wanting to see for a very long time.I have no idea why some people said(on the internet)that it doesn't have a happy ending.The Elric brothers finally reunite after the events of the last episodes of the series.Isn't that a happy ending?I guess some people(mostly young girls)wanted to see Edward and Winry together forever or some other corny stuff like that.But to me the fact that Ed didn't stay with her and the rest of his friends gave me a very strong message.You have to move on in life.There are things to be discovered,new people to meet,a whole world of possibilities.You can't live in the past hoping against hope that everything and everyone will remain the same.I don't think it's a strong message after all,it's a very powerful one.Fullmetal Alchemist was the first anime series I ever saw.It has made me smile(mostly when people call Edward small) and it has made me cry.I have seen the series more than 3 times.I would love to add this movie to my DVD collection.I love Fullmetal Alchemist!
19
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I didn't know what "ultra-violent" meant until I saw this movie.Amazing!
20
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
one of my favorites!
21
Carlito's Way (1993,  R)
Carlito's Way
One of the best Al Pacino movies!
22
Braveheart (1995,  R)
23
Batman Begins (2005,  PG-13)
24
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
I wish I could rate this movie with more than 5 stars.It was just unbelievable.The performances of the entire cast were amazing,of course Heath Ledger is unforgettable.I have never been a big fan of the comics,and the old Batman movies look ridiculous compared to Batman Begins and The Dark Knight.I was completely blown away,it was even better than the first and I can't wait for the next one.
"Why so serious?"
25
Die Hard (1988,  R)
26
Les Miserables (1998,  PG-13)
27
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
The Chronicles of Riddick
highly entertaining,i was impressed!
28
Léon (The Professional) (1994,  R)
29
Remember the Titans (2000,  PG)
30
Panic Room (2002,  R)
31
Eragon (2006,  PG)
Eragon
I'm a little discouraged at how fans of the book are treating this movie.Yes,there were plenty of things left out,and plenty of things added.But every book to movie adaptation it's like that isn't?Maybe the fans of the book shoul've done the screenplay.I still like it and I would like to see it again...
32
Peter Pan (2003,  PG)
33
Knockaround Guys (2002,  R)
Knockaround Guys
All-star cast!
34
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Another brain teaser!
35
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
I laughed and I laughed,I thought I was going to explode!!! I loved it! Thank God they made a movie,because The Simpsons always make me laugh no matter what.Another movie for My Favorite Movies List!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments